Basın Özetleri 25.12.2019

Filelefteros Gazetesi
- Giderek artan diplomasi hareketliliği
“Türk planlarını bertaraf etmek amacıyla 2 Ocak sonrası yoğun süreç” alt başlıklarıyla verilen haberde, yeni yılla birlikte diplomatik faaliyetlerin yoğunluk kazanacağı belirtilirken, önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerin Doğu Akdeniz’deki durum konusunda belirleyici rol oynayacağı tahmin ediliyor. Haberde bu sürecin; İtalya, Mısır ve Fransa heyetlerinin huzurunda, Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasında 2 Ocak Perşembe günü imzalanacak EastMed Doğal Gaz Boru Hattı anlaşmasından itibaren başlayacağı ifade ediliyor.
- Filelefteros Gazete’si ikinci haberini ise “Baf’ta yaşanan soruların nedeni, sağanak yağışlar ve kötü hava koşulları” şeklinde veriyor.
“Düşük görüş mesafesi ve heyelan yollarda yoğunluğa sebep oldu” alt başlığıyla verilen haberde, şiddetli yağış ve rüzgarların Pazartesi gecesinden itibaren Baf'ta etkin olduğu belirtiliyor. Habere göre şiddetli yağışlar dün gece yarısına kadar periyodik şekilde devam ederken, bölge polisi de, karayolu ağında düşük görüş mesafesi ve heyelan tehlikesi olduğundan dolayı sürücülere dikkatli olma çağrısı yaptı.

Politis Gazetesi
- Kahire ve Roma ile diplomatik "satranç"
“Atina deniz sınırlarının tanıması için İtalya ve Mısır’a yöneliyor” üst başlığıyla verilen haberde; 2020 yılının gelmesiyle birlikte, Yunan yetkililerin yoğun bir diplomatik süreç içerisine gireceği iki haftalık bir döneme girileceği ifade ediliyor. Bu dönem içerisinde diğer konuların yanı sıra, odak noktasının İtalya ve Mısır ile deniz bölgelerinin sınırları konusunda bir anlaşmaya varma çabalarının olacağı belirtiliyor.
- Politis Gazete’si kötü hava koşullarına değindiği haberinde “Yalnızca dağlarda Beyazlar içinde bir Christmas” başlığını kullanıyor.
Gazete’nin “Yağmurlu ve fırtınalı bir kış sahnesi” üst başlığıyla verdiği haberinde, dün öğleden sonra geç saatlere kadar birçok bölgeyi vuran şiddetli rüzgarlar yaşandığı, Ksilofagou’da çatıların uçtuğu ifade edilirken; toprak kaymalarının ve diğer hava olaylarının yaşamı olumsuz etkilediği vurguladı. Yaşanan bu kötü durumda herhangi can kaybı ve yaralanma olmadığı belirtilen haberde, olumsuz hava koşullarının bugünden itibaren ada üzerindeki etkisinin azalacağı ifade edildi.
- Gazete’nin diğer haberinde ise “Demografi’de uyarı çanları çalıyor” başlığı dikkat çekiyor.
Gazete haberinde, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Kıbrıs’da da, düşük doğum oranları ve artan yaşam beklentisinin sonucu yaşlanmaya başlayan nüfus yapısında demografik sorunlarla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

Alithia Gazetesi
- 4’lü ittifak
“Türkler’in bölgedeki planlarına karşı olan ülkelerin eksenini genişletmek için yoğun diplomatik çalışma” üst başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yasadışı eylemleri nedeniyle endişeli ve tehdit altında hisseden diğer bölge ülkeleriyle; hem paramiliterizmi önlemek hem de bölgedeki gerilimleri azaltmak için diplomatik ilişkilere yoğunluk verilecek. Bu çerçevede, 2 Ocak'ta Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail’in Atina’da imzalayacağı uluslararası EestMed Doğal Gaz Boru Hattı anlaşması sonrası, İtalya'nın da bu anlaşmaya etkin katılımını sağlayarak 4’lü bir ittifak oluşturulmaya çalışılacağı ifade ediliyor. Haberde ayrıca, EastMed Anlaşması’nın imzalanmasının ardından 4 veya 5 Ocak tarihinde Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır, Yunanistan, Kıbrıs Dışişleri Bakanları ve ilk defa Fransa Dışişleri Bakanı’nın da katılacağı bir toplantı gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Haravgi Gazetesi
Eğitim sisteminde RADİKAL DEĞİŞİM
“Eleştirel düşünme becerisi kazandırmalı”, “Yabancı öğrencilere yemekhane ve cazibe merkezleri”, “Kıbrıs Üniversitesi’nin uluslararası kriterlere ulaştırılması” alt başlıklarıyla verilen haberde gazete, Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Tasos Hristofidis ile yapılan röportaja yer veriyor. Yapılan röportajda ülkenin çok önemli ve radikal bir eğitim reformlarına ihtiyacı olduğunu belirten Hristofidis, ara sıra yapılan ufak değişikliklerin hiçbir şekilde reform niteliği taşımadığını ifade etti. Hristofidis ayrıca, doğrudan bilgi aktarımı yerine eleştirel düşünmeyi geliştirecek ve eleştirel düşünme becerisini kazandıracak bir sistem oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:20

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand