Basın Özetleri 24.12.2019

Filelefteros Gazetesi
- Mat hamlesi için çalışıyorlar
“Atina ve Lefkoşa’da yoğun diplomatik hareketlilik” ve “Amaç, Türkiye'ye karşı bölgesel bir kalkan yaratmak” alt başlıklarıyla verilen haberde, Atina ve Yunanistan’ın, Türklerin Doğu Akdeniz bölgesindeki planlarını alt üst etmek için yoğun diplomatik çalışmalar yürüttüğünü belirtildi. Gazete haberinde, EastMed Doğal Gaz Taşıma Boru Hattı’nın inşası için anlaşmanın 2 Ocak’ta imzalanacağının açıklanmasının ardından, Yunanistan ve Kıbrıs Hükümetleri’nin, Türkiye'nin saldırgan davranışlarının bölgenin daha genel bir sorunu olduğunu göstermek istediğini ifade etti. Haberde ayrıca, Türkiye’nin denizlerdeki faaliyetleri ve izlediği genel dış politikanın ve de Libya ile imzaladığı mutabakat ve Suriye’ye müdahalesinin, bölgedeki diğer arap ülkelerini tedirgin ettiği; Türkiye’nin mültecilerle ilgili devam eden tehditlerinin de Avrupa Birliği içinde giderek daha yoğun tepkilere neden olduğu belirtiliyor.

Politis Gazetesi
- ESTIA’ya katılım için 90 günlük süre
“İlgili taraflar 31 Mart 2020 tarihine kadar belgelerini tamamlayabilir” üst başlığıyla verilen haberde; ESTIA projesi kapsamına giren ipotekli kredi alan kişilerin, projeye 3 iş günü içerisinde başvurmaları gerektiği belirtilirken, başvuru yapmış kişilerin gerekli belgeleri sunması için üç aylık bir süre kullanabileceği ifade edildi. Başvuruların 31 Aralık'a kadar ve zamanında yapılması gerektiği vurgulanan haberde, son 24 saat içinde ilgili bankalarda hareketliliğin arttığı belirtiliyor.
- Ankara’ya siyasi cevap
Gazete’nin “Atina ve Lefkoşa EastMed’de kumar oynuyor” üst başlığıyla verdiği haberinde, EastMed anlaşmasının imzalanması konusunda alınan kararın, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine karşı verilen, siyasi bir cevap olduğu belirtiliyor. Haberde, böyle bir projenin yürürlüğe girmesinden önce yapılması gereken çok şey olduğu ancak Lefkoşa’nın bu yönde ilk bir adımı attığı ifade ediliyor.
- Larnaka’da yükseliyor
Haberde; Yapılaşmanın Çevreye Etkisi Yasası kapsamında, 31 Temmuz 2018 tarihinden 2019 yılının Ağustos ayına kadar yapılan çalışmalarda, Çevre Dairesi’ne 17 araştırmanın sunulduğu ifade ediliyor. Daire’nin; 2 tanesi Lefkoşa’da, 1’i Baf’ta ve diğerleri 7’şer tane olmak üzere Limasol ile Larnaka’da gerçekleştirilmiş olan araştırmalardan yalnızca bir kısmı için görüş bildirdiği belirtilen haberde, yasanın doğru şekilde uygulanmadığına dikkat çekiliyor.

Alithia Gazetesi
- EASTMED: Raftan çok amaçlı "silaha”
Haberde, EastMed Doğal Gaz Boru Hattı inşasıyla ilgili anlaşmanın; Lefkoşa açısından, Türk tarafıyla bir anlaşma sağlanamaması durumunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını korumak için; Miçodakis açısıdan, ABD Başkanı Trump ile yapacağı toplantıda elindeki potansiyel gücü artırmak için; Netenyahu açısından ise, Mart ayında gerçekleşen seçimlerde, yeniden iktidara seçilebilmek adına elde edeceği popülarite için, bir silah olarak gösteriliyor.

Haravgi Gazetesi
- Αmacımız gerilimi azaltmak
“Αvrupa Βirliği: Gerginlik azaltılmalı ve diyalog yolu seçilmeli” ve “EastMed en başından beri gerçekçi değildi. Bu bir oyun…” alt başlıklarıyla verilen haberde, Türkiye’nin bölgede daha geniş bir alanı tehlikeye atacak, kışkırtıcı ve saldırgan davranışlarını arttırdığı belirtiliyor. Öte yandan, buna rağmen amaçlarının gerilimi azaltmak olması gerektiğini vurgulayan AKEL Genel Sekreteri, bunun geri çekilme anlamına gelmediğini ancak devam eden gerginliğin, ne Kıbrıs'a, ne de bölgeye fayda sağlayamayacağını ifade etti.
- 2020-2022 için ekonomide gerileme
Gazetenin haberine göre, jeopolitik gelişmeler, yüksek borçluluk ve bankacılık sektörünün karşılaştığı zorluklar ekonomide düşüş riskini artırıyor. Haberde, son 5 yılda, kredi borçlarının 4 milyar euro’yu bulduğu belirtilirken, kredi satışlarının, borçlu sayısını azaltmadığı vurgulanıyor.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:21

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand