Basın Özetleri 23.12.2019

Filelefteros Gazetesi
- Gidişatı değiştirmek için karşı atak
“EastMed için imzalar 2 Ocak’ta atılıyor” alt başlığıyla verilen haberde, Yunanistan’ın, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve özellikle Ege'deki girişimlerini tersine çevirmek için karşı atak başlattığı belirtiliyor. Gazete haberinde, Türkiye’nin bölgede oluşturmak istediği tek yanlı girişimlerine yönelik, karşı hamleler konusunda Atina cephesinde yoğun bir hareketlilik olduğunu yazıyor. Haberin detayında, Netenyahu ile Mitçodakis’in, EastMed Boru Hattı’nın inşaası için İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında bir an önce uluslararası bir anlaşmaya varma konusunda anlaştığı ifade edilirken, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de anlaşma için hazır olduğu belirtiliyor. Yunanistan, Türkiye’nin yaptığı açıklamalarla başlattığı “Propaganda Savaşı” ‘na cevap olarak, inşa anlaşmanın 2 Ocak 2020’de Atina’da yapılacağını açıkladı.

Politis Gazetesi
- İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni seçti
“Türkiye ile Libya arasındaki muhtıra reddedildi” üst başlığıyla verilen haberde; Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs hükümetlerinin, Münhasır Ekonomik Bölgeleri’ni birleştirecek ve teknolojik-ekonomik koşular sağlanarak Doğu Akdeniz’deki doğal gazı Avrupa’ya taşıyacak EastMed Boru Hattı’nın inşası için, 2 Ocak tarihinde Atina’da uluslararası bir anlaşma imzalayacak.
- Dendias’dan Türkiye’nin hareketlerini engelleme girişimi
Gazete haberinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Libya Ulusal Ordusu lideri General Halifa Hafter’le Bingazi'de ve Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Sukri’yle Kahire Havaalanı’nda gerçekleştirdiği toplantıların ardından, dün de saat 20:00 sularında Kıbrıslı meslektaşı Nikos Hristodulidis ile bir araya gelerek yoğun toplantı programını tamamladığı belirtildi. Dendias’ın, Hristodulidis ile gerçekleştirdiği toplantıda 2 Ocak’ta imzalanacak EastMed anlaşmasının son detaylarını görüştüğü, Mısırlı meslektaşıyla yaptığı görüşmede ise Münhasır Ekonomik Bölgeleri belirlemek için bir teknik komite oluşturulması kararlaştırıldığı ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Yunanistan’dan mat hamlesi
“Nikos Dendias'dan Bingazi'ye sürpriz ziyaret ve General Hafter’le görüşme” üst başlığıyla verilen haberde, Yunanistan’ın, Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerine karşı Atina, Bingazi, Kahire ve Lefkoşa arasında diplomatik temaslarda bulunduğu belirtildi. Habere göre, Yunanistan’ın mat hamlesi olarak görülen temaslar çerçevesinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dün, Bingazi’de Libya Ulusal Ordusu lideri General Hafter’le bir araya gelerek, Türkiye’nin Trablus hükümetiyle yaptığı yasadışı mutabakat konusunda fikir alışverişinde bulundu.
- EastMed için imzalar atılıyor
“Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve İtalya liderleri gelecek hafta Perşembe günü Atina’da olacak” üst başlığıyla verilen haberde, EastMed Enerji hattının inşası için Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve İtalya arasında 2 Ocak 2020 tarihinde Atina’da uluslararası bir anlaşma imzalanacağı belirtiliyor. Haberinde, diğer gazetelerden farklı olarak İtalya’nın da anlaşmaya imza atacağını yazan gazete, 2 Ocak’ta Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail’in anlaşmayı imzalayacağı ardından 20 Ocak’ta ise İtalya’nın da anlaşmaya imza atacağı ifade ediliyor.

Haravgi Gazetesi
- YESİ’nin ana felsefesi dışında değişiklik olamaz
“Tek yol devlet hastanelerinin modernizasyonu”, “Halk YESİ’yi sahiplendi” ve “Kişisel doktorlar sistemin temelini oluşturuyor” alt başlıklarıyla verilen haberde, Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin yaşanan sorunlara rağmen 6 aylık değerlendime sürecinde hastalardan olumlu tepki aldığı ifade edildi. Kıbrıs Hasta Dernekleri Federasyonu yaptığı açıklamada ise, YESİ’nin ana felsefesi dışında yapılacak değişikliklere izin vermeyeceğini belirtti.
- Klişeler ve önyargılar, insanlarımızı dışlıyor
Gazetenin haberine göre, gençler arasında ve cinsellik konusunda yaratılan algıların, özellikle de engelli ve göçmen kökenli insanların ilişki kurmaları konusunda önlerine engeller koyduğu ifade ediliyor. Haberde, genellikle bilgilerin uygun formada sunulmamasından dolayı, cinsel sağlık hizmetlerine erişim konusunda da ayrımcılık yaşandığı belirtiliyor.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:21

Son Haberler

22 Nisan
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Tüm haberler

Video on Demand