Genel Sağlık Sistemi hakkında mecliste toplantı yapılıyor.

Genel Sağlık Sistemi hakkındaki tüm konuların görüşüleceği toplantı bugün mecliste, Meclis Başkanı Dimitris Şilluris başkanlığında yapılıyor.

Toplantı, bazı doktorların maaşlarıyla ilgili denetim ofisinin tespit ettiği bulguların ve gölgesinde yapılırken, partilerin ne yapacağına dair soru işaretleri bulunuyor. Toplantıya mecliste temsil edilen partilerin liderleri, sağlık sigortası kurumunun temsilcileri, devlet sağlık hizmeti örgütünün temsilcileri ve diğer ilgili birimler katılacak. Toplantının gündeminde, bazı doktorların maaşları ele alınacak ayrıca partilerin iyileşirici önerilerinin görüşülmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, hükümetin ve muhalefetin, genel sağlık sisteminin felsefesinin değişmesini kabul etmelerinin söz konusu olmadığı tezini yeniden dile getirdi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu, gözlemlenen bazı bozuklukların düzeltilebileceğine vurgu yaptı.

 

DİSİ Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu, Genel Sağlık Sistemi’nin felsefesinde ve yapısında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını ve Sağlık Sistemi’nin 2017 yılının Temmuz ayında onaylandığı şekilde uygulanacağını açıkladı. Dimitriu, sağlık alanındaki büyük reformun DİSİ’nin iktidarda olduğu bir dönemde uygulandığına dikkat çekti. Dimitriu ‘AKEL isteseydi, kendi iktidarda olduğu bir dönemde sistemi uygulamaya geçirebilirdi’ dedi. Meydana gelen herhangi bir bozukluğun düzeltilmesi için mümkün olan herşeyin yapılması gerektiğini söyleyerek, örneğin doktorların maaşları ve verimlilik arasında bağlantı bulunması gerektiğini vurguladı. DİSİ Basın Sözcüsü, AKEL de dahil olmak üzere tüm partilerin, sağlık alanında diğer bir reform örneği olan devlet hastanelerinin özerkleştirilmesini desteklemeleri gerektiğini ifade etti.

AKEL Meclis Sözcüsü Yorgos Lukaidis, eğer bazı kişilerin Genel Sağlık Sistemi’nin felsefesinin ve yapısının değişmesini arzu ediyorsa, başarısız olacaklarını söyledi. Lukaidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, partisinin öfkelendiğini çünkü bazı kişilerin konu hakkında başka şeyler söyleyip başka şeyler yaptığını vurguladı. Lukaidis, Genel Sağlık Sistemi’nin başarılı olması hedefiyle önemli değişiklikler yapmak istemenin başka birşey, sistemin başarısız olması için bu sorunları kullanmanın başka birşey olduğunu ifade etti. Bazı personel ve özel doktorlarla ilgili kötüye kullanma olaylarının bulunduğunu ancak böyle birşeyin beklendiğini sözlerine ekledi. AKEL’in yaptığı gibi, aynı şekilde bu olayların ortaya çıkarılmasını ve etkili bir şekilde ele alınmasını istemenin başka şey, Genel Sağlık Sistemi’nin başarısız olması için bu olayları kullanmanın başka birşey olduğunu dile getirdi. Lukaidis, Genel Sağlık Sistemi’nin ayakları üzerinde durabilmesi için, devlet sağlık sektöründeki kötü durumun iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:21

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand