basın özetleri 20.12.19

Alithia ve Filelefteros gazeteleri ana haberlerini bir süre önce tespit edilen Larnaka’daki van tipi casusluk aracının ait olduğu WiSpear adlı şirketle ilgili gelişmelere ayırmış. Gazete “Bomba patladı – Casusluk aracı meselesinde yeni gelişmeler – WiSpear şirketinin üç Kıbrıslı Rum çalışanına kelepçe takıldı. Hiçbir yasadışı faaliyette bulunmadığını açıklayan şirketin sahibi Tal Dilian kayıplara karıştı” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Basında geniş şekilde yer verilen van tipi casusluk aracının faaliyetlerinin araştırılmasıyla ilgili bir ay süren çalışmaların sonunda Kıbrıs Polisi dün İsrail’e çalışan Şirketin üç Kıbrıslı Rum elemanını tutukladı. 30, 35 ve 41 yaşlarındaki şirket çalışanları hakkında 13 suça ilişkin soruşturma yapılıyor. Bunların arasında suç ortaklığı yapmak, özel iletişim yasasını çiğnemek de bulunuyor. Üç şüpheli bugün Larnaka Kaza Mahkemesinin önüne çıkarılacak. Şirketin sahibi Tall Dilian ise ülkesinde bulunuyor. Kısa bir süre önce Kıbrıs’ta herhangi bir yasadışı faaliyet yürütmediğini ve kısa süre içinde Kıbrıs’a dönerek polis yetkilileriyle görüşeceğini açıklamıştı. Bununla birlikte hâlâ ortalarda görünmedi.
Alithia gazetesinin bir diğer haberi de şöyle:
- DİSİ ile AKEL dolaşan söylentileri yalanladı: Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’nin felsefesi değişmeyecek – Ulusal Sağlık Sistemi konusu Temsilciler Meclisine getiriliyor – Uzman doktorların geliri de tartışmaların merkezinde
İlgili haberde şöyle yazıyor:
YESİ’de değişiklikler yapıldığına dair günlük bazda sesler yükseliyor. Gerek isimsiz gerekse de kaynağı belli açıklamalar kaygılara neden odu. Birileri bu açıklamaların arkasında YESİ’nin yok edilmesi hedefinin yattığını düşünüyor. Hatta muhalefet partileri DİSİ ile lideri Averof Neofitu’yu YESİ’de büyük çıkarlara hizmet eden değişiklikler getirmeye çalışmakla suçladı.
Bugün Mecliste YESİ konusunun tartışılacağı oturuma Sağlık bakanı ve başka ilgili yetkililer de katılacak. Tartışmanın arifesinde DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Ulusal Sağlık Sisteminde değişiklik yapılmasına göz yummayacağını açıkladı. Averof Neofitu yaptığı ilgili açıklamada bazı doktorların zengin olmasına olanak veren birtakım bozuklukların düzeltilebileceğini söyledi.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Hava alanına göz dikmişlerdi – Polisin elinde Kıbrıs’a gelip gidenlerin izlendiği olasılığına dair veriler var” başlıkları altında veriyor.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Bugüne kadar van tipi casusluk aracı hakkında yapılan araştırmaların sonucunda üç Kıbrıslı Rum tutuklandı, üç İsrailli hakkında tutuklama kararı verildi. Üç Kıbrıslı Rum şüpheli bugün Larnaka Kaza Mahkemesine çıkarılacak.
Filelefteros’un ulaştığı bilgilere göre Polis komutanlığı tarafından yapılan araştırmada Larnaka Hava Alanının yolcu dolaşımının izlendiğine dair veriler ortaya çıktı. Olaylarla ilgisi olan WiSpear ve NCIS şirketleri kısa süre önce Kıbrıs’taki faaliyetlerinin casuslukla ilgisi olmadığını açıklamıştı. Hatta Tal Dilian, şirketine ve kendisine karşı cadı avı başlatıldığını söylemişti. NCIS şirketinin sahibi Şahak Avni ise adada yatırımcılık girişimleri yapmanın yanısıra aynı zamanda 2014 yılından bu yana Kıbrıs Yahudi Cemiyeti’nin de başkanı ve 2015 yılında da yatırım programı çerçevesinde Kıbrıs vatandaşlığı edindi.
Gelişen olayları çok ciddi şeklinde nitelendiren Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, muhalefetin bu bağlamdaki ciddi suçlamalarına rağmen konunun çok fazla öne çıkarılmaması gerektiği kanaatinde. Geçen Cuma günü Adalet Bakanı Yorgos Savidis yaptığı açıklamada casusluk aracı konusunun alenen tartışılmaması gerektiğini söyledi. Polis Komutanı Kipros Mihailidis ise ilgili araştırmanın yoğun ve sistemli biçimde devam ettiğini ve sabırlı olunması gerektiğini söyledi.
Filelefteros gazetesinden diğer bazı haber başlıkları:
- Metaksas’ın kurbanları olayı ile ilgili olarak 20 polis sorumlu görüldü – Sorgu hâkimlerinin kayıp şahıslarla ilgili devasa raporu teslim ediliyor – Kayıp olduğu bildirilen şahıslarla ilgili tutumlarında trajik hatalar ve suç teşkil eden ihmalkârlıklar tespiti yapıldı
- Kıbrıs Hükümetinden Türk tahriklerine cevap arama girişimi – Tüm komşu ülkelerle koordinasyon sağlanacak – Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Al Sisi ile telefonla görüştü – Yunanistan Dışişleri Bakanı Yunanistan – Kıbrıs – Ürdün arasında üçlü işbirliği açıklaması yaptı – Türkiye’de, Türkiye – Suriye – Lübnan ve sahte devlet dörtlü işbirliğinden söz ediliyor
- Kıbrıs Çalışma Bakanlığı 2020 yılının emeklilik maaşı ve ödeneklerini belirledi – En düşük emeklilik maaşı 359 avro
Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Türkler hakkında tutuklama, Ruslar hakkında bloke etme kararları –Türk Petrol Anonim Ortaklığının 7 yetkili ismi yaptırımlar listesinde – Kıbrıs Cumhuriyeti AB’ne listeye girmesini istediği isimleri verdi – Rusya’ya karşı yaptırım uygulanmasında temkinlilik
Politis gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaptırımlar listesine girmesini istediği 7 isim yaklaşık bir hafta kadar önce AB Dışişleri Konseyinin yetkili komitesine teslim edildi. Liste sadece Türk Petrol Anonim Ortaklığının müdür ve yönetici isimlerinden oluşuyor. Kıbrıs Hükümeti Türkiye’ye karşı yaptırımların başlatılması için listenin AB partnerleri tarafından beklemeksizin onaylanmasını talep etti.
Politico dergisinde yayınlanan bir habere göre, durum böyleyken, Kıbrıs Cumhuriyeti diğer partnerlerin önerileriyle Rusya’ya karşı yaptırım listesine girecek isimlerin listeye eklenmesini şimdilik bloke eden tek ülke oldu. Kıbrıs Cumhuriyetinin bu tutumu AB ülkelerinde şaşkınlık yarattı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Dilian ve Şahak’a daha fazla tahammül yok – WİSpear ve NCIS şirketleri çalışanlarından üç kişi tutuklandı – Avrupa ve uluslararası tutuklama kararları inceleniyor
- Larnaka’daki engelli kişiler vakfı Ayios Yeoryios, devlet yardımı olmaksızın, kapısına kilit vurmak zorunda kalacağını açıkladı
- Bir grup yurttaşın tepkileri Hükümetin 5G ağının geliştirilmesine yönelik planlarını değiştirmedi – Yeni nesil mobile telefon ağı ihalesi Ocak sonunda – Yurttaşlar dün Cumhurbaşkanına uygulamanın 12 ay geciktirilmesini isteyen 10 bin imzalı bir talep sundu

Haravgi gazetesinin ana haberi “sağda solda askeri marşlar” – Kıbrıs askerileştirmeye yabancı korvetlerle cevap veriyor - Kıbrıs’ın askerileştirilmesi ciddi riskler taşıyor – İşgal bölgesinde insansız hava araçları ve Türk askeri üsleri – Anastasiadis Hükümeti PESCO ve NATO yolunda” başlıkları altında veriliyor.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Son günlerde Medyanın da desteğiyle askeri marş ve çimbaliler Hükümet için alışkanlık oldu. Bununla birlikte Hükümet Sözcüsü sadece Kıbrıs’ın kuzeyinin askerileştirildiğini görmekle meşgul. Kıbrıs Barış Konseyi askerileştirmenin Kıbrıs sorununun çözümü için daha büyük engeller oluşturacağını açıkladı.
Dün Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’e konuşan Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kusios ise işgal altındaki bölgenin Türkiye tarafından askerileştirildiğinden söz etti. Kusios “işgal altındaki Lefkonuk’taki hava alanının bu amaçla kullanımı, kesindir ki, üçüncü ülkeleri de etkiliyor. Bu durum gerginliği daha da tırmandırıyor. Biz ise Doğu Akdeniz bölgesinde gerginliğin düşürülmesini istiyoruz. Bunun ötesinde Türkiye’nin işgal altındaki bölgeyi tamamıyla kontrolü alında tuttuğu apaçıktır. Özünde kararlar Türkiye tarafından alınıyor. Biz gerekli tüm önlemleri alıyoruz, Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgileniyor, dostlarımızı ve müttefiklerimizi bilgilendiriyoruz, bu gelişmelere tepkimizi koyuyoruz ve buna paralel olarak kendi belirlenmiş planlarımızı yürütüyoruz” dedi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand