Basın Özetleri 02.12.2019

Filelefteros Gazetesi
- Hafif bir Pazar günü
Cumhurbaşkanı uzun bir reform senaryosunun ardından kabineyi hafifçe yeniledi alt başlığı altındaki habere göre, kabineye 4 yeni isim eklenirken, 4 isim ise kabine içerisinde farklı görevlere geçti. Kiriakos Kusios, Nikos Nuris, Panayotis Setonas ve Yannis Karusos kabineye giren yeni yüzler oldu. Gerçekleşen reform sonucu yerlerin bazı isimlerin görevlerinin değiştirilmesiyle şekillenen yeni kabine, DİSİ’nin kabinedeki parti varlığının güçlenmesini de sağladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, reformla DİSİ merkezi içerisindeki dengeleri korumuş ve DİSİ’lileri büyük ölçüde tatmin etmiş görünsede, yeni kabine özellikle Mağusa olmak üzere bazı bölgelerde partililerden tepki gördü.
- İnsan ticareti kurbanı 19 kişi tespit edildi
30 şüphelinin yer aldığı 12 vaka araştırılırken, kurbanların 140 kişiyi bulduğu tahmin ediliyor. İnsan ticareti mağdurlarının toplam 140 kişiyi bulduğu düşünülürken, bu yılın ilk dokuz ayında 19 mağdur tespit edildi. Adalet Bakanlığı’nın Meclis’e vermiş olduğu bilgilere göre, İnsan Ticaretini Önleme Şube, 1 Ocak 2019’dan 30 Eylül 2019 tarihine kadar toplam 12 vakayı araştırdı. Araştırılan vakalarda, cinsel sömürü, işçi sömürüsü ve sanal evlilik gibi suçların işlendiği tespit edildi. Şuana kadar 19 mağdurun tespit edildiği vakalarla ilgili olarak 30 şüpheli hakkındaki araştırmalar ise sürüyor.

Politis Gazetesi
- Βakanlıklarda siyasi coğrafyaya göre yeniden yapılandırma
Daha iyi bir izlenim yaratmak için oluşturulan yeni hükümet daha endişe verici, üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı’nın yaratmak istediği iyi izlenim çerçevesinde kabinede değişikliğe gittiği belirtildi. Kabinede gerçekleştirilen dünkü değişikliklerle, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kabineye seçtiği yeni isimlerin DİSİ’nin hükümetteki varlığını güçlendirdiği belirtildi. Yapılan reformla Lefkoşa bölgesi, siyasi coğrafya olarak kabinedeki aslan payı yerini korurken, Mağusa ve Larnaka bölgelerindeki kişilerin ise görev dağılımında pek yer almaması dikkat çekti. Grubunda değişiklikler yaparak risk alan Cumhurbaşkanı’nın oluşturduğu yeni kabinede tek kadın bakan ise Zeta Emilianidu oldu.
- Polis’te kara bulutlar
15 yaşındaki Stilianos davasında görev alan polis memurlarına karşı başlatılan disiplin soruşturması, polis teşkilatında karışıklığa neden olduğu belirtilen haberde, Bağımsız Polis Soruşturma Kurumu tarafından davaya ilişkin soruşturmayla ilgili olarak, dava tamamlanana kadar polis memurlarına karşı cezai ve disiplin soruşturması başlatılmasının tepki çektiği ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Yerler değişti, Siyaset aynı
Cumhurbaşkanı tarafından dün açıklanan hükümet reformunda, kabineye yeni isimler girerken, 4 isim de görev değişikliği yaptı. Yapılan reformda Ayia Napa Belediye Başkanı’nın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevine getirilmesi ve Avukat Kiriakos Kusiu’nun hükümet sözcülüğü görevine atanması yapılan sürpriz değişiklikler olarak belirtildi.
- ‘Yüzyılın’ derbisi eski günleri anımsatıyor
Omonia ve APOEL’in GSP Stadyumu’nda bugün karşılaşacağı müsabaka, yalnızca puan anlamında değil aynı zamanda tarihi açıdan da farklı anlamlarda taşıyor şekindeki haberde, iki takım için de büyük önem taşıyan Lefkoşa derbisinin bu akşam saat 19:00’da oynanacağı belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Kabine reformunda 3 süpriz
“Kabinede yüzde 40 oranında değişim yaşandı” ve “Yeni bakanlar yarın, yeni komiserler ise Çarşamba günü görevlerine başlayacak” alt başlıklarıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından dün açıklanan kabine reformunda 3 süprizin yer aldığı belirtildi. Gazete, reform konusunda 3 sürpriz yaşandı denmesini ise, son günlerde yazılan veya ismi ortaya atılan kişilerin dışında kalan isimlerin hükümette görev almalarına bağladı. Gazete bu süpriz isimleri ise şu şekilde sıraladı; Ayia Napa’nın eski belediye başkanı Yannis Karusos, avukat Kiriakos Kusios ve Kostas Habiauris.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand