Donald Trump'ın azline yönelik dava dosyaları Senato'da.

Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın azline yönelik iki suçlamayı içeren dava dosyasını onaylayarak, yargılama için Senato'ya gönderdi.

Donald Trump’a yönelik görevini kötüye kullanmak ve Kongrenin işleyişini engellemek suçlamaları bulunuyor. Trump, Andrew Johnson ve Bill Clinton’dan sonra hakkında azil maddeleri oylanacak 3üncü Amerika başkanı oldu. Amerika Meclisi’nde uzun saatler süren ve şiddetli tartışmanın ardından, meclis üyeleri Donald Trump’ın azline yönelik iki suçlamayı içeren dava dosyasını onaylamak için oy kullandı. Trump, siyasi baş rakibi Joe Biden’a baskı yapma amacıyla "Görevini kötüye kullanmak" maddesi Temsilciler Meclisi’ndeki 197 vekilin "hayır" oyuna karşılık, 230 vekilin "evet" oyu ile onaylandı. İkinci suçlama olan "Kongrenin işleyişini engellemek maddesi ise 198 vekilin "hayır" oyuna karşılık 229 vekilin "evet" oyu ile kabul edildi. Her iki oylamada milletvekilleri, bazı istisnalar dışında parti çizgisini takip etti. Oylamanın sonuçları, son aylarda Amerika Başkanı ile şiddetli bir çatışma içinde bulunan Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından açıklandı. Pelosi, Başkan Trump’ın Amerika meclisini kendisini yargılamak zorunda bırakan umursamaz hareketlerinden dolayı Birleşik Devletler için üzücü bir gün olduğunu söyledi. Nancy Pelosi, Demokrat milletvekillerinin yurtseverliğinden gurur ve ilham aldığını belirterek, Trump'ın Senato’da yargılanmasını desteklemelerini hiçbir zaman talep etmediğinin altını çizdi.

Cumhuriyetçilerin lideri Donald Trump, oylamadan birkaç dakika sonra Demokratlara karşı sert suçlamalarda bulunarak, 2016’daki seçimlerin sonuçlarını feshetme yönünde yeni bir girişim yapıldığına dikkat çekti. Amerika Başkanı, Michigan'da destekçilerine yaptığı konuşmada "Demokratlar on milyonlarca Amerikalının oyunu iptal etmeye çalışıyor" dedi. Ayrıca, hükümetin iş pozisyonları oluşturduğu sırada, Senato’daki radikal solun kendisine karşı kıskançlık, nefret ve öfkeyle dolduğunu ileri sürdü. Trump, taraftarlarının tezahüratlarıyla birlikte suç teşkil edecek herhangi bir şey yapmadığı konusunda ısrar etti. Daha öncesinde Beyaz Saray, Başkan Trump’ın Senato’nun düzeni ve adaleti yerine getireceğine inandığına dair açıklama yapmıştı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:21

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand