basın özetleri 18.12.19

Alithia gazetesi bugünkü ana haberini özel hastanelerin Ulusal sağlık Sistemine dâhil olmasına yönelik Sağlık Sigortası Kurumu OAİ ile Kıbrıs Özel Hastaneler Sendikası PASİN arasında yapılan diyaloğa ilişkin gelişmelere ayırmış.
Gazete “Sağlık Bakanı ile PASİN: Evet, Anlaşmaya yakınız” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Sağlık Sigortası Kurumu OAİ ve Özel Hastaneler Sendikası arasında gelişen diyalog anlaşmaya varmak üzere. Çok iyi bir yolda ilerleyen iki taraf arasındaki istişarelerin birkaç gün içinde bir anlaşmayla noktalanması olası. İki taraf arasında işbirliği anlaşmasına varılmasına yönelik olarak, OAİ’nin önereceği ve özel hastanelerin ilk üç yıl içinde ekonomik yaşayabilirliğinin garanti edilmesini öngören formül anahtar rol oynuyor. Doktor ücretleriyle hastane ücretlerinin ayrılması ise bir başka önemli noktayı oluşturuyor. Bu arada şahsi doktorların acil servislere de hizmet sunması dosyasının tartışmaya açılacağı da bildirildi.
Alithia gazetesinin ilk sayfasında yer alan bir başka haber…
bölgede savaş hazırlıkları yaptığına dair şikâyetler” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmelerden ve AB zirve toplantısında kınanmasından sonra Türkiye işgal altındaki bölgeyi askerileştirme çalışmalarını hızlandırarak Kıbrıs ve Yunanistan’ın aleyhindeki tepkilerini tırmandırıyor. Son günlerde bu yönde hareket eden Türkiye Lefkonuk hava alanını drone uçakları savaş üssü haline getirme ve Boğaz’da deniz savaş üssü kurma girişiminde bulundu.
Kıbrıslı Türk, Doğu Akdeniz Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Yücel Vural Yeni Düzen gazetesine verdiği bir demeçte Türkiye’nin bu girişimini deniz savaş üssü kurulmasına yönelik bir ilk adım olarak nitelendirdi. Bu girişimin savaş hazırlıklarının göstergesi olduğunu ve Türkiye ile Yunanistan tarafından yapılan açıklamalar dikkatle okunduğunda iki ülkenin savaşın eşiğinde olduğunun görüldüğünü söyleyen Yücel Vural, Kıbrıs’ın bir AB üyesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin Batı’ya karşı cephe açtığı ve konunun sadece Kıbrıslı Türkleri ve onların hak ya da çıkarlarını savunmakla sınırlı olmadığının görüldüğünü ifade etti.
Bu arada Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil de Recep Tayyip Erdoğan’ı Sünni İslam halifeliği kurmaya çalışmakla suçladı.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Miltiadis Varvitsiotis Yunanistan’ın, şu anda, Türkiye – Libya anlaşmasının kınanmasını istediğini ve Türkiye’nin Yunanistan’ın Münhasır Ekonomik Bölgesini ihlal etmesi durumunda ancak, Türkiye’ye karşı yaptırım talebinde bulunacağını açıkladı.

Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberinde “Erdoğan’ın havasını söndürdü – İsrail Lefkoşa’ya Türkiye’ye boru hattı konusunda güvence verdi – Yunanistan Ankara’ya karşı yaptırım talebinde bulunmamayı tercih ediyor” başlığını kullanıyor.
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor:
İsrail doğal gazını Türkiye’ye ve oradan da Avrupa’ya taşıyacak boru hattı konusunun söz konusu olmadığı konusunda Kudüs Lefkoşa’ya güvence verdi. Gazetemize ulaşan bilgilere göre Kıbrıs Dişileri Bakanı Nikos Hristodulidis İsrail tarafıyla uzun süren bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki faaliyetleri derinlemesine ele alındı. Bilgilere göre Türkiye’nin son girişiminin İsrail’in Türkiye’yi Libya’yla anlaşması konusunda kınamasına karşılık bir tehdit olduğu sonucu çıkıyor. Türkiye kendi plan ve kararlarına göre EastMed boru hattının sularından geçemeyeceği mesajını vermeye çalıştı. Ankara İsrail’den Türkiye’ye bir boru hattı oluşturulması önerisini getirdi.
İsrail, planlarında bir değişikliğin ve Türkiye vasıtasıyla bir boru hattının oluşturulmasının söz konusu olmadığını Lefkoşa’ya net olarak söyledi. EastMed boru hattı konusunda da yaklaşımının aynen devam ettiğini belirtti.
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün yaptığı bir açıklamada Türkiye - İsrail arasında gelişen bir diyalog olmadığını açıklarken Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kusios da Ankara’ya mesajlar vermek amacıyla İsrail’in kullanılabileceğini söyledi.
Aynı sıralarda Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Miltiadis Varvitsiotis, Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanmasını, bu aşamada, talep etmemenin Hükümetinin stratejik kararı olduğunu açıkladı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Avustralya’da mangalların içine gizlenmiş 25 milyon Avustralya doları değerinde 645 kilo MDMA hapı ele geçirildi. Avustralya makamları, Birleşik Krallık yetkilileri ve Kıbrıs Uyuşturucuyla Mücadele Biriminin işbirliği çerçevesinde gerçekleşen operasyon uluslararası büyük bir başarı olarak nitelendirildi. Olayda Avustralyalı, Birleşik Krallık yurttaşı ve Kıbrıslı kişiler yer alıyordu.
- Geçen Cumartesi günü Kappari ve Paralimni’de meydana gelen dolu yağışı tarla ve sera ürünlerine ciddi zarar verdi. Sebze ticaretiyle uğraşan tüccarlar işgal altındaki bölgeden domates ve piyasada eksikliği görülen başka ürünler getirmeye başlayacağını açıkladı. Bu arada işgal altındaki bölgeden getirtilecek tarım ürünlerinin menşeinin saptanmasının olanaksız olduğuna vurgu yapıldı. Ürünlerin Kıbrıs Türk ürünü mü yoksa Türkiye ürünü mü olduğu konusunda herhangi bir bilgiye ulaşmak olanaksız dendi.

Haravgi gazetesi ana haberini son günlerde yaşanan iş kazalarında meydana gelen ölüm olaylarına ayırmış.
Haberin başlıkları şöyle: Yevmiye uğruna bir yaşam kaybı daha – tel ip kopunca boşta kalan kanca çalışanın hayatını aldı – Önlem alınmış olsaydı eğer Yorgos kurtulabilirdi – Güvenlik ve sağlık işverenler için masraf”.
Gazete haberinde kısaca şöyle yazıyor:
Aile babası Galatalı Yorgos Yeoryiu’nun iş kazası sonucunda meydana gelen ölümünden sonra dün Vasilikon bölgesinde yaşanan bir başka iş kazasında 56 yaşındaki Derinyalı Andis Evangelis de hayatını kaybetti. Vinç ipinin kopması sonucunda düşen madeni kanca talihsiz çalışanın başına denk geldi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Ulusal Sağlık Sisteminin felsefesini değiştirmeye çalışan fikirlere katılmıyoruz - Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu Cuma günü Meclis’te parti liderleri ve milletvekillerine YESİ’deki gelişmeler hakkında bilgi verecek.
- Kıbrıs’tan Avustralya’ya mangallara saklanmış 645 kiloluk uyuşturucu gönderildi.
- Elektronik müzayedelerin ilki bugün - Bankaların ödenemeyen kredili konut satışından beklentileri büyük
- Doktorlar istifa ediyor – Hastaneler sakat kaldı – Üç doktorun daha istifa etmesiyle doktor istifaları 100’e ulaştı.

Politis gazetesi ana haberini “Konut Planı Estia’ya sırt çevirdiler – İlk konutu koruma planına ilgi beklenenin çok altında – Geçen haftaya kadar sadece 621 başvuru yapılmıştı – Kabul edilebilir olan kredi sahibi başvurucularının büyük çoğunluğu yaşamını idame ettiremeyecek durumda” başlığı altında veriyor.
Politis gazetesinden diğer bazı haber başlıkları:
- Gravür Müzesinde şenlik günü – Dün Lefkoşa Hambis Gravür Müzesi açıldı – Müzenin kurucusu gravür sanatçısı Hambis “bu işe yüreğimizi koyduk, hayırlı olsun” dedi
- Metaksas cinayetlerinde yetkililerin ihmali konusundaki 250 sayfayı aşkın rapor tamamlandı, şimdi yeniden gözden geçiriliyor – Son söz Başsavcının
- Ocak ayında DİSİ’de seçim var - Önümüzdkei Cuma günü DİSİ Siyasi Bürosu toplanarak Kiryakidu ve Nuris’ten boşalan parti başkan yardımcılığı koltuklarının doldurulmasına ilişkin prosedürü kararlaştıracak
- Klima cihazlarında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması sonucunda, Kıbrıs ilk defa, AB’nin enerji tüketiminin yüzde 13’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşması hedefini tutturdu.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

21 Nisan
basın özetleri 21.04.21
12:57
Kıbrıslı Rum yazarlardan 20.04.21
09:58
20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Tüm haberler

Video on Demand