basın özetleri 17.12.19

Alithia Mustafa Akıncı’yla Nikos Anastasiadis’in dün iki toplumlu bir etkinlikte bir araya gelmesini ana haber olarak veriyor.
“Güzel bir geçmişten gelen iki dostun buluşması – Dostum Mustafa – Arkadaşım Nikos - ” başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Ne Sayın Akıncı ne Kıbrıs Türk Lideri, ne Sayın Anastasiadis ne de Cumhurbaşkanı. İki lider dün bir araya geldiği iki toplumlu eğitim teknik komitesinin konferansında birbirlerine dostum Nikos ve dostum Mustafa olarak hitap etti. İki liderin tavrı aralarındaki ilişkilerin düzeldiğini açıkça gösteriyordu. Etkinliğe iki liderin birlikte ve kol kola gelmesi de bunun ayrı bir işaretiydi. Etkinliğin gerçekleştiği salonda yan yana oturdular ve şakalaşarak birbirlerinin kulağına bir şeyler fısıldadılar. Keyifleri yerindeydi, dostane ve sıcak tavırlar içindeydiler.
Karşılıklı davranış biçimlerinin yanısıra konuşmalarıyla da barış mesajları veren iki lider kürsüden birbirlerine hitap ederek konuştu. Nikos Anastasiadis “ülkemize barışı getirmekten başka bir alternatifimiz yok” derken Mustafa Akıncı da Kıbrıs’ta barış kültürünün geliştirilmesinin önemine ve bunda eğitimin sahip olduğu role vurgu yaptı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis bürokrasiye karşı öfkesini gizlemedi – Anastasiadis “resmi dairelerde izlenen bürokratik işlemlerin kabul edilemez olduğunu vurguladı” başlıklı haberde Larnaka Mall binasının temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs’ta uygulanan uzun bürokratik işlemlerin değişmesi gerektiğini ve yurttaşlara bir gün içinde inşaat izni alabilmesini sağlayacak olan onestopshop uygulamasının yürürlüğe girmesinin vakti olduğunu söylediğini yazıyor.
- Limasol’da trajedi
Ayios Tihonas Köyünde inşaat çalışanı olarak görev yapan Galatalı, iki çocuk babası, 54 yaşındaki Yorgos Yeoryiu çalışma esnasında büyük bir toprak kütlesinin altında kalması sonucunda hayatını kaybetti.

Politis gazetesi ana haberini dün olduğu gibi bugün de Kilise’de yaşanan gelişmelere ayırmış.
Haberin başlıkları şöyle:
Kilisede bölünme ilahisi – Üç metropolit başpiskoposa Kiril alfebesiyle cevap verdi – Limasol, Cikko ve Tamasos metropolitleri açıkça Moskova Kilisesinin yanında yer aldı – Üç metropolit II Hrisostomos’u tarafsızlığı bozmakla suçladı”. Politis haberinde şöyle yazıyor:
Metropolitler Athanasios, Nikiforos ve İsaias Ukrayna Kilisesinin bağımsızlığı konusunda Kutsal Sinod’ta bölünme yaşandığını ortaya koydu. Politise verdiği demecinde kendilerine karşı yaptığı suçlamalara ortak bir açıklamayla cevap veren 3 metropolit Başpiskopos’u suçlarken aynı zamanda İstanbul Ekümenik Patriği Vartolomeos’un da bu konudaki tercih ve faaliyetlerinin kurallara aykırı olduğunu söyledi. Ukrayna Kilisesinin bağımsızlığını tanıyan İskenderiye Patriği ve Atina Başpiskoposunu kınayan üç metropolit bununla birlikte Moskova Kilisesinin Fener Patrikhanesinin kararıyla aynı çizgide olan Kiliselerle ilişkilerini kesme kararını eleştirmekten sakındı. Kilise bölünmesine ulaşan görüş ayrılıklarının daha da büyümesi bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Anastasiadis ile Akıncı’dan barış mesajı – İki dost gibi sohbet ettiler” başlıklı haberinde gazete “dün iki toplumlu bir etkinlikte bir araya gelen Kıbrıs’ın iki toplum liderinin Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasında barışçıl birliktelik koşullarının yaratılması gerekliliğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs’ın üçüncü ülkelerin bağımlısı olamayacağını söyledi” diye yazıyor.
- Şiddet rutin olay haline geldi
Kakopetria’ya tatile giden öğrenciler arasında şiddet olaylarının yaşanması artık sürpriz teşkil etmiyor. Bu arada polis ve olaya müdahil tarafların Pazar günü yaşanan ve bir kız öğrencinin bir erkek öğrenci tarafından şiddet görmesi olayının boyutlarını aşağıya çekmeye çalıştığı görüldü. Konunun Kıbrıs Öğrenci Koordinasyon Komitesinin 20 Aralık’ta Eğitim Bakanıyla yapacağı görüşmede de ele alınması bekleniyor.
- Dronlar mevcut gerginliği hat safhaya vardırdı
Türkiye’nin Lefkonuk’ta dron üssü yaratma kararı Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki gerginliği devam ettirmekte kararlı olduğunu gösteriyor. Kıbrıs cumhuriyeti Hükümeti tepki yollarını ve bundan sonraki adımlar üzerinde çalışıyor. Dron konusundaki tartışmalara Kıbrıslı türk işadamı Asil Nadir de katıldı.

Filelefteros gazetesi “Özel hastanelerle anlaşmaya çok yaklaşıldı – Sağlık Sigortası Kurumu özel hastanelere Ulusal sağlık Planı YESİ’ye dâhil olmaları için üç yıllık garanti verilmesini önerdi” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Ulusal sağlık Sistemi ile ilgili gelişmeler olumlu. Sağlık Sigortası Kurumu ile özel hastanelerin sürdürdüğü diyalogdaki gelişmeler gerek hastanede tedavi görmek için yatacak gerekse de yatmadan tedavi hizmeti alacak hastalarla ilgili tazminat konularında en azından sözlü olarak anlaşmaya çok yaklaşmış olunduğunu gösteriyor. Filelefteros’un ulaştığı bilgilere göre Sağlık Sigortası Kurumu özel hastanelerin yaşayabilirliğinin üç yıllık süreyle garanti edilmesi önerisi yaptı. Gazetemize ulaşan bilgilere göre konu ayrıntılarıyla ele alındı ve üzerinde anlaşma sağlandı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs’ta korsan ekonomi aldı başını gidiyor
Kıbrıs’ta korsan piyasa ağır ritimlerle aşağıya çekiliyor olmasına rağmen hâlâ AB üye ülkelerinin ortalamasının üzerinde olmaya devam ediyor. Kıbrıs korsan piyasasının Yunanistan’la aynı boyutlarda seyrediyor.
- Yurttaşın ucuz ve kaliteli tarım ürünlerine doğrudan üreticiden ulaşması konusundaki Tarım Bakanlığının çabaları çerçevesinde online sipariş sistemi geliştirileceği bildirildi. İnternet yoluyla yapılacak siparişler eve teslim edilecek.
- Episkopyo Köyünde meydana gelen bir trafik kazasında kamyonun altında kalan 67 yaşındaki Dimitris Kosta hayatını kaybetti.
- Anastasiadis ile Akıncı’dan karşılığı olmayan mesajlar
Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı dün Ledra Palas’ta Eğitim Teknik Komitesinin gerçekleştirdiği iki toplumlu bir etkinlikte bir araya geldi. Bir seçim baskısı altında olmayan Nikos Anastasiadis’in ayrıntılara girmekten kaçınan Mustafa Akıncı’nın aksine daha rahat olduğu görüldü.

Haravgi gazetesi ana haberini taşınmaz mülk elektronik müzayedesi konusuna ayırmış.
Gazete “Elektronik açık artırma satışları kitleselleştiriliyor – Toplam 4,9 milyonluk 30 konut açık artırmada – 17.600 avrodan başlayan fiyatlar 495 bine kadar gidiyor – başlıkları altında verdiği haberinde kısaca şöyle yazıyor:
Bankalar ve kredi alım şirketleri yarın Çarşamba günü elektronik platform üzerinden yapılacak olan ilk ödenemeyen kredili mülklerin satışlarına başlayacak. Yarınki açık artırmayı 30 Aralık, 10 ve 31 Ocak tarihlerinde üç açık artırma daha izleyecek. Toplam dört açık artırmada toplam 4,9 milyonluk 30 konutun satışa çıkması bekleniyor.
Haravgi gazetesi iki toplum liderinin bir araya gediği dünkü iki toplumlu etkinliğe de geniş biçimde yer veriyor sd.
“Eğitimin barıştaki rolü – İki liderden İmagine programına istikrarlı destek” başlıkları altında verdiği haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs’ın iki toplum lideri barış eğitiminin ilerletilmesinin önemine değindi ve İmagine programına sarsılmaz destek ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı İmagine programının okul müdürlerine yönelik “Barış için dönüştürücü liderlik” konulu ve BMGS’nin Kıbrıs Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın da yer aldığı konferansında bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis etkinlikte yaptığı selamlama konuşmasında K/Türk liderine seslenerek “ülkemize barışı getirmekten başka bir alternatifimiz yok” dedi. Cumhurbaşkanı konuşmasının bir başka bölümünde ise “istenen şeyin Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin en nihayet bu ülkenin kaderini ellerine alması ve barışçıl birliktelik, işbirliği ve gelecek koşullarını yaratması” olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı konuşmasında etkinliği selamladı ve diyaloğun görüş ayrılıklarının çözülmesindeki önemine değindi. Eşitliğe, kimliğe ve plüralizme saygının gerekliliğine vurgu yapan Akıncı, bütün bunların, federal rejimin işlevsel olması için şart olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand