basın özetleri 16.19.19

Alithia gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Sorun filan yok - Yunanistan Dışişleri Bakanı Atina ile Lefkoşa arasında anlaşmazlıklar ve sorunlar olduğuna dair söylentileri yalanladı – Uyumlu işbirliği içindeyiz –Yunanistan ile Kıbrıs doğudaki komşusunun saldırganlığı nedeniyle ulusal güvenlik sorunu yaşayan AB’nin tek iki ülkesi – Türkiye bizi Balkanlı kavgacı düzeyine düşüremeyecek.
Alithia gazetesi haberinde dün Yunanistan Meclisinde konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ulusal meseleleri ele almaktaki karşılıklı sitemler nedeniyle Yunanistan ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin sarsıntı yaşadığına ilişkin söylentileri yalanladı. Söylentilere hiç değinmeden Yunanistan ile Kıbrıs’ın gerek Kıbrıs sorunu konusunda gerekse de ortak çıkarlarının korunması konusunda uyumlu bir işbirliği içinde oldukları noktasını netleştiren Nikos Dendias Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetlerinin AB tarafından kınanmasına da açık vurgu yaptı. Söylentiler Kıbrıs Cumhuriyetinin Lahey Adalet Divanına başvurma kararını Atina ile işbirliği ve koordinasyon çerçevesinde almaması nedeniyle Yunanistan’ın hoşnutsuzluk duyduğundan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ise Yunanistan’ın Kıbrıs sorununun çözümü konusunda mesafeli davranmasından şikayetçi olduğundan iddia ediyordu.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle.
- İsrail araştırma gemisi Münhasır Ekonomik bölgeden kovuldu – Bir Türk savaş gemisi Eastmed boru hattı için denizaltı araştırmaları yapan okyanus araştırma gemisi Bat Galim’in “Türk münhasır ekonomik bölgeden” çekilmesi emri verdi.
İsrail basınında yer alan haberlere göre birkaç gün önce Kıbrıs Cumhuriyetinden gerekli izni alarak Kıbrıs kara suları içinde araştırma yapmakta olan Bat Gallim gemisi Türk savaş donanmasının yasadışı müdahalesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.
- Alanın profesyonellerinin bugüne kadarki göstergelere dayanarak yaptığı değerlendirmelere göre Kıbrıs’ın taşınmaz mülk piyasası 2020 yılında da pozitif ritimlerle hareket etmeye devam edecek.
- Dalililer yarın okulu kapatacak ve asfalt fabrikasına dair şikâyetleri nedeniyle Cumhurbaşkanlığının önünde gösteri düzenleyecek.

Filelefteros gazetesi “Sağlık Bakanlığından üç teklif – Konstandinos İoannu şahsi doktorların ücretleri konusunda en başta programlandığı biçime dönülmesi önerisi yaptı” başlıkları altında veriyor ana haberini.
Haberde Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu’nun YESİ doktorlarının ücretlerinin iyileştirilmesi ve stabilizasyonu hedefiyle masaya üç yeni öneri koyduğunu yazıyor.
Sağlık Bakanı Sağlık Hizmetleri Kurumunun ilk başta ortaya koyduğu öneriye dönülmesini önerdi. Buna göre şahsi doktorların ücretinin yüzde yetmişinin hasta başı hesabıyla doktorlara ödenmesini ve yüzde otuzunun da hasta kontrolü sırasında ödenmesini öngörüyordu. Öneri doktorların eğitim masraflarının hesaplanarak tazminat olarak iadesini öngörüyordu.
Sağlık Bakanı YESİ doktorlarının eğitiminin ücretleriyle bağlantılı olmasını önerdi. Bu, YESİ doktorlarına sürekli eğitim için motivasyon kazandıracak. Doktorlar bilimsel seminer ve kongrelere katıldıkları ve sürekli eğitimlerini sağladıkları takdirde gerek Sağlık Hizmetleri Kurumu gerekse Tabipler Birliğinden ödüllendirilecek.
Sağlık Bakanı üçüncü olarak ise hastalara şahsi doktorlarını ve çocuk doktorlarını 6 ayda bir değil üç ayda bir değiştirme hakkı verilmesini önerdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Natura 2000 planı bütünsel idare altına alınıyor
Devlete ve özele ait 15 kurum Natura 2000 ağının bütünsel idaresi ve yaşayabilir bir geleceğin oluşturulması amacıyla işbirliği yapacak.
Yetkili devlet makamları, çevre örgütleri, akademik kurumlar ve araştırma-inceleme şirketleri güçlerini birleştirerek Natura ağının Kıbrıs’ta bütünsel uygulanmasına dair Avrupa Komisyonundan bir araştırma programı talebinde bulundu. İlgili öneri Life+ programından finansman aldı. On yıl sürecek olan söz konusu çalışmanın bütçesi 17 milyon avroya ulaşıyor ve yüzde 60’ı Avrupa finansmanıyla üstlenilecek.
- Dilenciler yine piyasaya çıktı
Baf yetkilileri dilenci ve Kaza Amirliğinden gerekli izin olmadan bağış kampanyaları düzenleyenlere kurban düşmemesi için halkı uyardı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Barış ve Yurttaşlık Eğitimi Semineri– 50 K/Rum ve 50 K/Türk okul müdürlüğü katılıyor – Olay İmagine eylem programının bir ürünü – Anastasiadis ve Akıncı selamlayacaklar” başlıkları altında veriyor.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesinin bugün düzenlediği iki toplumlu bir seminerde barışçıl birliktelik, insan hakları, demokratik yurttaşlık konularında okul liderliğinin önemi konusu ele alınacak. Öğrencilerin ve öğretmenlerin buluşmalarından sonra bugün okul müdürleri bir araya gelecek. Ardından öğrenci velilerinin de bir araya gelmesi amaçlanıyor.
Bugün gerçekleşecek olan buluşmada okul müdürleri ilk kez bir araya gelecek.
Seminerde iki toplum lideri tarafından da birer selamlama konuşması yapılacak.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias BMGS Antonio Guteres ile görüşmek üzere bugün Cenevre’ye hareket ediyor. Görüşmede ele alınacak konular arasında Kıbrıs sorunu da yer alacak.
Dendias ile Guteres’in görüşmesinde ele alınacak konular bölgesel ve uluslarası ilgiye haiz meseleler çerçevesinde olacak ve Akdeniz’deki gelişmeler ile Kıbrıs sorununa odaklanacak.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Salı gününden itibaren ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’ü kapsayan bir dizi ziyaret programına başlıyor.
- Pazar sabahı Kakopetria’nın bir otelindeki odasında 16 yaşındaki bir kız öğrenci yaralı bulundu. Kakopetria Hastanesine kaldırılan kız öğrencinin dudaklarında darbeden kaynaklanan ödem tespiti yapıldıktan sonra yakınları tarafından Limasol Devlet hastanesine götürüldü. 16 yaşındaki kızın polise verdiği ifadeye göre 16 yaşındaki bir erkek öğrenci tarafından dövüldü. 
Politis gazetesi ana haberini kiliseyle ilgili bir habere ayırmış. “Başpiskopos Hrisostomos üç metropolitin Rus Kilisesi yanlısı tavırlarını eleştirdi – Limasol, Cikko ve Tamasos metropolitleri haddini aştı” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor Politis gazetesi:
Kıbrıs Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos Politis gazetesine verdiği demecinde Ukrayna Kilisesinin bağımsızlığı konusunda Rus Kilisesini destekleyen metropolitlere ve Moskova Patriği Kirilos’a mesaj verdi.
Başpiskopos Limasol Metropoliti Athanasios, Cikko metropoliti Nikiforos ve Tamasos Metropoliti İsaias’ı Kutsal Sinod’un tarafsızlık kararına aykırı hareket etmek ve tutumlarıyla Kilisenin bölünmesine katkı yapmakla suçladı. Başpiskopos metropolitlere ilişkin olarak “hadlerini aştılar” ve “utanmıyorlar” ifadelerini kullandı. Moskova Patriğinin onu etkilemeleri maksadıyla sürekli olarak kendisine aracılar gönderdiğini söyleyen Başpiskopos cevap olarak İstanbul Patrikhanesinin birinci patrikhane olarak kalmaya devam edeceği ve Moskova patriğinin asla birinci olamayacağı cevabını verdiğini söyledi.
Politis gazetesinden bazı haber başlıklarıysa şöyle:
- Başpiskopos: Masraflarımı maaşımdan karşılıyorum – Beni Lu’nun 300 bini mi kurtaracaktı? – AKEL bana zarar vermeye çalıştı, umurumda bile değil
- Kıbrıs Cumhuriyeti 28’lerin Türkiye-Libya anlaşmasına dair kararı yönünde hareket ediyor – Türkiye: AB’nin tavrı Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin çıkarlarının korunmasını engellemez
- Bild gazetesine demeç veren Yunanistan başbakanı durumun kontrol dışı çıkması ve Türkiye ile bir sıcak çatışmanın yaşanması korkusu taşımadığını söyledi
- DİKO Yerel Yönetim reformunda üç değişiklik talep ediyor

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

14 Nisan
Bakanlar Kurulu'ndan düşük gelirli emeklilere Paskalya ödeneği
15:55
İki aylık bebeğin ölüm nedeni otopside belirlenemedi
15:54
Çavuşoğlu ve Dendias yarın bir araya geliyor
15:53
Danimarka Astrazeneca aşısının kullanımına son veriyor
15:52
Borrell ve Blinken Rus birliklerinin hareketlerinden endişeli
13:01
Petrou: Johnson & Johnson aşısı ile elde edilen veriler yetkili makamlar tarafından değerlendiriliyor
13:00
Bakanlar Kurulu üyeleri yarın Astrazeneca aşısını yaptıracak
12:57
Bilimsel Danışma Ekibi Paskalya dönemi için gevşeme konusunu haftaya ele alacak
12:55
Johnson & Johnson aşılarının ilk partisi bugün Kıbrıs'a geliyor
09:14
Dün 1 can kaybı ve 619 yeni vaka kaydedildi
09:13
13 Nisan
Dijital Politika Müsteşarı : Aşılama portalının 30 ila 35 bin kullanıcıya hizmet verme kapasitesi var.
17:18
Sağlık Bakanlığı: Açıklanan takvimlendirmeler temelinde düğünler ve vaftiz törenleri yeniden başlayacak.
17:12
Tüm haberler

Video on Demand