Anastasiadis: Çözümden başka seçeneğimiz yok

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, bir devlete saygı duyulması gerektiğini ve bir devletin herhangi bir üçüncü ülkeye bağlı olamayacağını söyledi.
İki toplumlu Teknik Komite tarafından düzenlenen "Barış İçin Dönüşümsel Liderlik" konulu bir konferansa katılan Cumhurbaşkanı, şartların uygun olduğu zaman, bizim Kıbrıslılar olarak, Kıbrıs sorununu bağımsız bir ülke olarak çözmek için çalışmamız gerektiğini ifade etti.
Anastasiadis, etkinliğin ulusal kökenini göz ardı etmeden, barış içinde bir arada yaşama kültürünü geliştirmeyi amaçladığı için, önemli olduğunu belirtti.
Ancak bunun, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yeterli olmadığını kaydetti. Bu amaç için, bir devletin yasal sakinlerinin karşılıklı saygı ve çeşitliliğine dair artan farkındalığa katkıda bulunduğunu belirtti.
Konferansta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, ülkede barışı sağlamaktan başka seçenek olmadığını belirtti ve statükonun, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere, diğer Avrupalı vatandaşların sahip olduğu hak ve özgürlüklerden yararlanmalarına izin vermediğini dile getirdi.
Anastasiadis, bu ülkenin vatandaşlarının artık, herhangi bir üçüncü ülke bağımlılıklarından uzak, Avrupa prensiplerine ve değerlerine dayalı bir federal devlet oluşturmak için geleceği kendi ellerine almaları gerektiğini vurguladı.
“Bugün Konferansta gördüğümüz bu görüntüyü, ideolojik ve dini engeller olmadan görmek istiyoruz” dedi.
Yüzyıllar boyunca Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin barış içinde birlikte yaşadıklarını, ortak bir kültür yarattıklarını ve karma mahallelerde yaşadıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, maalesef, üçüncü ülkelerin müdahalelerinin sorun yarattığını söyledi.


Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta barışı sağlamanın önemli bir unsuru, bir barış kültürünün yetiştirilmesi olduğunu söyledi ve eğitimin herkesin özgürce, barışçıl ve eşit bir şekilde yaşayabileceği bir toplumun anahtarı olduğunu ifade etti.
Konferansta yaptığı konuşmada Akıncı, eğitim kapsamında eleştirel düşünme, demokrasi, barış kültürü, bağımsızlık, farklı kimliklere saygı ve çoğulculuk geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Barış kültürünün politik bir çözüm ya da bir anlaşma ile alakası olmadığını, diyalog ve çokkültürlülük, çoğulculuk ve eşitlik temelinde çözüm arayışı ile ilgili değil, aradığımız federal model için gerekli unsurlar ile ilgili olduğunu söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:21

Son Haberler

21 Nisan
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Kıbrıslı Rum yazarlardan 20.04.21
09:58
20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Tüm haberler

Video on Demand