basın özetleri 12.12.19

Alithia gazetesinin ana haberi “AB Zirve Toplantısından Yunanistan ve Kıbrıs’a açık destek – Cumhurbaşkanı Anastasiadis AB’nden Türkiye – Libya anlaşması konusunda açık bir şekilde görüş belirtmesini istedi, Avrupalılar net konuştu ve Türkiye Libya arasındaki deniz bölgelerini belirleyen anlaşmasının uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi – Çavuşoğlu: Kıta sahanlığımızda yapılacak her türlü çalışmayı engelleriz” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Avrupalı ortaklarımızın Türkiye – Libya anlaşması konusunda görüş belirtecekleri bugünkü zirve toplantısı büyük ilgiyle bekleniyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Basın Sözcüsü Kiryakos Kusios dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye Libya arasındaki deniz bölgelerini belirleyen ortak anlayış memorandumu konusunda Zirve Toplantısında Avrupalı partnerlerimizden net görüş ortaya koymalarını beklediğini açıkladı. Cumhurbaşkanı memorandumun uluslararası hukuka aykırı ve üçüncü ülkelere hukuki etkileri olamayacağı bir anlaşma olarak nitelendirilmesini bekliyor.
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis de bu konuda iyimser bir görüntü çizdi. “Güçlü müttefiklerimiz var” diyen Mitsotakis Uluslarası toplumun Türkiye – Libya anlaşmasını reddettiğini söyledi. Bu gelişmeleri izleyen saatlerde basına sızan Zirve Toplantısı taslağı Türkiye ve Libya için bir tokat olarak nitelendirildi. Taslak üzerinde çok şeyin söylendiği Türkiye-Libya anlaşmasını kınıyor ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunuyor.
Alitia gazetesinden diğer bazı haberler:
- Tartışmaları Temsilciler Meclisinde üç gün süren devlet bütçesi sonunda onaylandı. DİSİ, DİKO ve Alilengii bütçenin lehine, diğer partiler ise aleyhine oy kullandı. Her yıl olduğu gibi bu kez de muhalefet partileri bütçenin çeşitli başlıklarını daha sonra tartışılması üzere işaretledi. Bunların arasında Baf – Poli Hrisohus yeni yolu başlığı da bulunuyor. Yolun danışma hizmetleri ve araştırma harcamalarına yüzde beş oranında küçültme yapıldı. Bunun yanısıra devlet yetkililerine tahsis edilen limuzinler ve devlet sektörüne alınacak yeni arabalar fonu da donduruldu. Maliye Bakanı Konstandios Petridis sonuçtan memnuniyet ifade etti.
- Kıbrıs Türk Lideri liderlik yarışında birinci olmaya devam ediyor
Kıbrıs Türk toplumunda yapılan kamu oyu yoklamaları Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı ile Ersin Tatar’ın ikinci tura geçmeyi başardığı takdirde Mustafa Akıncı’nın yüzde 37,2 ile yüzde 35,4 ile onu izleyen Ersin Tatar’ın önünde olduğunu ortaya koydu.
- Devlet hastaneleri Hemşireleri Sendikası PASİNO dün yaptığı iki saatlik iş durdurma eyleminde günlük bazda yaşadıkları çözülemeyen sorunlara artık tahammül gösterilmeyeceği mesajını verdi.

Haravgi gazetesi “Kaçak işçi çalıştırma konusunda yine patronlara arka çıktılar” başlığı altında verdiği ana haberinde “DİSİ, DİKO, EDEK, Alilengii ve ELAM Temsilciler Meclisinde tartışılan devlet bütçesi konusunda işbirliği yaparak bütçeyi onayladılar. Bütçeye onay veren partiler kaçak işçi çalıştırma ve çalışan haklarını koruma amaçlı Birleşik Teftiş Komitesi fonunu kestiler” diye yazıyor özetle sd.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberiyse şöyle:
- AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis dün Mecliste tartışılan devlet bütçesinin kapanış konuşmasında AKEL’den Kıbrıs sorunu konusunda sert bir mesaj verdi.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’i iki devlet çözümüyle flört etmesini kınayan AKEL Meclis Grubu Sözcüsü “İki devlet ve konfederasyon çözümünü tartışmayız. Ülkemizi silmeyiz. Ne Varoşa’yı ne Girne’yi ne Omorfo’yu ne de Karpaz’ı. Çünkü bu iki devlet ya da konfederasyon anlamına gelir” dedi. Hükümeti ve DİSİ’yi siyasi nefret ve antiakelcilikle de suçlayan Yorgos Lukaidis Hükümetin ve şahsen de Cumhurbaşkanının ortak olduğu OCCRP, altın pasaportlar, Anastasiadis’in Şeysel Adalarına özel seyahati, casusluk aracı, Kooperatif Bankasının kapatılması gibi skandallar konusunda Hükümeti şiddetle kınadı.

Politis gazetesi devlet bütçesinin Meclisten onay alması ile ilgili ana haberini şu başlıklar altında veriyor sd.
“Ulusal Sağlık Sisteminin Rasyonalizasyonuna ilişkin düzeltici adımlar – Meclisin çoğunluğu YESİ’nin yaşayabirliğinin sağlanması hedefiyle sistemde değişiklik ve yenilik taraftarıydı – Şahsi doktorların gelir çerçevesi yeniden gözden geçirilecek – Hastanın uzman doktor kontrolü için 25 avro ödeme zorunluluğu kalktı – Bazı başlıklara işaret konarak bütçeye yeşil ışık yakıldı – DİSİ muhalif bir ruh hali takınarak bütçede değişiklikler yapılmasını destekledi”.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- Ombudsman Maria Lottidi Sayıştay başkanlığına gönderdiği bir mektupla Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’i uygulama aşamasında olan bir araştırmaya müdahale ederek suç işlemekle suçladı. Lottidi bir kez daha Avrupa Birliği kararlarına ters düşmesi nedeniyle gerekçesiyle Sayıştay başkanına Ombudsmana idari denetim olanağı vermeyeceğini vurguladı.
- AB Konseyi partnerlerinden destek
Bu akşamki AB Zirve Toplantısı yemeğinde 27 ülke lideri Türkiye – Libya memorandumunu ele alacak. Olağanüstü bir durum meydana gelmediği takdirde tahrikler altında gerçekleşen Toplantıdan Türkiye’ye karşı yumuşak ama net bir tavır çıkması bekleniyor.
- Ankara’ya mesaj veren deniz tatbikatı
Kıbrıs, İtalya ve Fransa bugün Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi dahilinde Limasol güneyinde geniş çaplı askeri deniz tatbikatı gerçekleştiriyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “CYP-FRA-İT 2019” tatbikatının üç ükenin savunma işbirliği çerçevesinde gerçekleştirildiği açıklandı.

Ve Filelefteros gazetesi sevgili dinleyenler
Filelefteros gazetesi ana haberini Sağlık alanı yine ateşe veriliyor – Doktorlar – hemşireler grevlere başlarken partiler de ses tonunu yükseltiyor – Sağlık Sistemi YESİ’nin kâr sağladığı bir ortamda partiler Sistemin bütçe açığı olduğu konusunda etrafı telaşa veriyor”.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Avrupa Birliği Türkiye – Libya ortak anlayış memorandumunu sıfırlıyor
- Yunanistan BMGS’ne mektup göndererek Akara’nın Doğu Akdeniz’de yeni bir durum oluşturma çabalarındaki yalanları ortaya çıkardı
- Cumhurbaşkanlığında Doğal Gaz İdari Komitesiyle imzalar atılacak – Doğal Gaz Sıvılaştırma Terminali konusunda Çinlilerle işbirliği – Kıbrıs Cumhuriyetinin çıkarlarının korunması amacıyla Hukuk Dairesince düzeltmeler yapılavak
- Odiseas – Lottidi arasında cezai suç işlendiği konusunda karşılıklı suçlamalar - Hapis cezası yasalarına göndermeler yapıldı – Cumhurbaşkanı ortaya çıkan önemli sorun hakkında bilgi sahibi
- Hayat arkadaşının kızının ırzına geçen canavar 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand