basın özetleri 11.12.19

Filelefteros gazetesinin ana haberi Türkiye – Libya anlaşması konusundaki gelişmelere ayrılmış.
Gazete ana haberini, Erdoğan’a AB duvarı – Türkiye – Libya Münhasır Ekonomik Bölgesi anlaşması yasadışı olarak nitelendirildi – Anlaşma üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ediyor” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Avrupa Birliği Zirve Kongresinde Ankara’ya Libya’yla imzaladığı anlaşma hakkında kati mesaj verilmesi bekleniyor. Liderler ilk kez Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de oldubittiler yaratma faaliyetleri çabalarını durdurmaya yönelik resmi karar alacak. Zirve toplantısının karar öntaslağına göre Türkiye – Libya anlaşması Deniz Hukukuna ters düşüyor ve yasadışıdır. AB’nin hukuk hizmetleri yetkililerinin bu konudaki çalışmaları halen devam ediyor.
Ön taslakta şunlar vurgulanıyor:
1. Memorandum; üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ediyor.
2. Deniz Hukukuna aykırı.
3. Üçüncü ülkelerin egemenlik haklarına hukuksal etkileri olmamalı.
Ön taslağın kayda değer bir diğer noktası ise Türkiye’nin bu faaliyetlerine karşı Yunanistan ve Kıbrıs’a desteği yeniden teyit etmesidir.
Bunun yanısıra taslak Avrupa Konseyinin, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi dahilindeki faaliyetlerinde her türlü rol alan tüzel ve özel kişilere karşı hedefli önlem ya da yaptırım uygulanmasına yönelik zemini hazırlayan bir önceki kararını ve Ekim Zirve Toplantısı kararını da yeniden teyit edecek.
Avrupa Konseyi Dış ilişkiler konuları Basın sözcüsü Peter Stano Birliğin Hukuksal kurumlarının Türkiye-Libya anlaşması konusundaki değerlendirmelerinin henüz sona ermiş olmadığını açıkladı.

Alithia gazetesi de aynı konuya ayırmış olduğu ana haberini “Erdoğan’ın öfke nöbeti – Kendini dizginleyemeyen Erdoğan tüm Doğu Akdeniz ülkelerine saldırarak bölgeyi ateşe vermekle tehdit ediyor – AB için Türkiye - Libya memorandumu geçersiz – Yunanistan BM’in Türkiye - Libya anlaşmasının kayda geçirilmemesini ve geçersiz kılınmasını istiyor – Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos Trablus Hükümetinin yasallığının tartışılır olduğunu söyledi” başlıkları altında veriyor.
Haberde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye - Libya anlaşmasının Kıbrıs, Mısır ve İsrail’in doğal gaz boru hattını engelleyeceğini iddia ettiğini, Girit’in hemen yanında sondaj yapma tehdidinde bulunduğunu ve dostu Sarac’a destek vermek maksadıyla Libya’ya Türk askeri göndereceğini ilan ettiğini söylediğini de yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu bazı milletvekillerinin 2020 bütçesinin tartışılması sırasında Ulusal Sağlık Sisteminin çökmek üzere olduğuna ilişkin sözlerine cevabı kati oldu. Bu iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Ulusal sağlık sistemi YESİ’nin yürürlüğe girdiği geçen Haziran ayından bu yana sistemde ciddi iyileşmeler görüldüğünü ve sürekli biçimde yenilendiğini, şu ana kadar toplumda olumlu yankı bulduğunu belirtti.
- İMF Kıbrıs’la istişarelerinden sonra yaptığı açıklamada dış fırsatların ve olanakların yüksek olduğu bir ortamda Kıbrıs ekonomisindeki düşük verimlilik ve yüksek borcu, ülke ekonomisinin dikenleri olarak tanımladı.
- Kıbrıs Yüksek Mahkemesi iltica talebinde bulunan İranlı bir kişinin talebinin reddedilmesine ilişkin başvurusunu haklı buldu. Mahkeme Göçmen Dairesinin kararlarının Google veya Vikipedi gibi kaynaklara dayandırılamayacağını BM Göçmenler Yüksek Komiserliğinin belgelerine dayanması gerektiğini söyledi.

Politis gazetesinin ana haberi İMF’nin Kıbrıs’taki görüşmelerinden sonra yaptığı açıklama konusuna ayrılmış.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Kıbrıs’ın ekonomisine yönelik 10 emir – Kara para aklama olaylarıyla mücadele öncelikli şarttır- Moneyval’ın olumsuz değerlendirmesinin yankıları kötü – İMF güvenilir bir zorunlu satış çerçevesi talep etti
Haberde şöyle yazıyor:
2019 değerlendirmesi için Kıbrıs’a gelmiş olan İMF kafilesinin çalışmalarının sona ermesinden sonra İMF yönetim kurulundan yapılan açıklamada “teröre finansman sağlama ve yasadışı faaliyetlerden elde edilen kara para aklamayla mücadele ülke için çok kritik bir öncelik oluşturuyor” dendi. İMF Kıbrıs ekonomisinin gelişme kaydetmiş olduğunu ve 2024 yılına kadar dış borcun gayrı safi milli gelirdeki oranının yüzde 65 gerileyeceğini öngördüğünü açıkladı. Bununla birlikte İMF ekonomide uzun bir müdahale ve reform listesinin derhal uygulanmasının şart olduğunu vurguladı. Listede ödenemeyen krediler nedeniyle zorunlu satışlar için sonuç verici bir çerçeve gerektiğinden, adaletin yerini bulmasına yönelik faaliyetlerin hızlandırılması ve devlet bordrosunun yükselmesinin önlenmesine kadar pek çok konu yer alıyor. Bankalar cephesinde ise işleyiş maliyeti konusunda müdahale isteniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Spehar’ı ektiler
BM etkinliğine, ilk, katılım bildiren Mustafa Akıncı gitmeyeceğini ilk açıklayan da oldu. Akıncı’nın kararı, bunun nedenlerine ilişkin bir dizi tartışmaya yol açtı. Mustafa Akıncı’dan sonra Nikos Anastasiadis de yoğun bir kulis çalışmasının ardından aynı yolu izledi. Kıbrıs Türk lideri bugün tv kanallarına demeç verecek. Elizabet Spehar etkinlikte yaptığı konuşmada eşit mesafeyi korudu ve olumlu noktalara odaklandı.
- YESİ’de altı aylık bekleyiş
Sağlık Hizmetleri Kurumunda mevcut olan teknik nedenlerden dolayı yüzlerce hatta binlerce hak sahibi, Ulusal Sağlık Sistemine katkısının normal olarak kesilmesine rağmen hâlâ sisteme kaydolamadı. Sağlık Hizmetleri Kurumu, özellikle Kıbrıs vatandaşı olmayan kişilerin karşı karşıya olduğu sorunun farkında ve çözülmesinin an meselesi olduğunu açıkladı.
- Stasikratus caddesi en nihayet gezilebilecek -
Ticaret üçgeni önümüzdeki mart ayında teslim edilecek – Geriye yaklaşık olarak 300 ağacın dikilmesi kaldı

Haravgi gazetesinin ana haberi “Devlet hastaneleri acil servislerinde yumurta kapıya dayandı” başlığı altında.
Gazete haberinde “Hemşireler bugün 12 ile 2 saatleri arasında iş durdurma eylemi yapacak. Hemşireler Sendikası ‘mevcut durumla baş etmek mümkün değil. Hastaların ve çalışanların hayatı risk altında’, açıklaması yaptı. Cuma günü greve gidecek olan devlet hastanesi doktorları da, yatak yokluğu nedeniyle ameliyatları ertelemek zorunda kaldıklarını, bildirdi” şeklinde yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Recep Tayyip Erdoğan: Win win şeklinde anlaşmalar – Atina: Türkiye Libya anlaşması kayda geçirilmesin – AB Zirve Konferansı için konu hakkında açıklama metni hazırlanılıyor – Türkiye Cumhurbaşkanı görüşmelerde her şeyin açıkça söylenmesi gerektiğini aksi takdirde sonuç alınamayacağını bildirdi.
- Engelli kişiler bu yıl bu yıl Noel’i kutlayamayacak – Hükümetin yeni düzenlemeleri çerçevesinde devlet yardımı kesilen engelli kişiler dün olayı Cumhuraşkanlığının önünde protesto etti – 18 Aralık’ta sorunlarını tartşmak üzere cumhurbaşkanı ile görüşecekler
- Polis devleti ortamı yarattılar – Eski Lefkoşa’da asker ve polis dolaşımı halkta güven duygusu yaratmıyor - Parmağı tetikte dolaşan asker ve polis soru işaretleri yarattı

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand