Dışişleri Bakanı: 3lü işbirlikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalkanıdır.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, 3lü işbirliklerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni politik ve yasal şekilde korumaya aldığını vurguladı.

Hristodulidis, Politis gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin talepleri göz önünde bulundurulduğunda, Mısır ve İsrail’in şüpheyle yaklaşmasının Kıbrıs’ın egemenlik hakları için ne anlama geleceğini düşünmeleri için vatandaşlara çağrı yaptı. Dışişleri Bakanı, Türkiye’de sondaj gemilerinde çalışan bazı kişilerin hakkında tutuklama kararı verildiğine dair bazı ironilere rağmen, bu eylemlerin Türkiye ile Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nde işbirliği yapmak için anlaşmış olan 4 şirketin uzaklaşmasına yol açtığını belirtti. Enerji alanındaki birçok şirketin de, Türkiye’nin yasa dışı sondaj çalışmalarında işbirliği yapmaları için sunduğu altın değerindeki sözleşmeleri reddetmelerine yol açtığını kaydetti. Türkiye-Libya arasındaki muhtıra hakkında ise Ankara’nın Libya’daki krizi kullanarak, deniz hukukunu çarpıtarak ve coğrafya sahteciliği yaparak yasal dayanaklar edinmeye çalıştığını söyledi. Muhtıranın herhangi bir yasal temele dayanmadığını sözlerine ekledi ve bölgede toplu bir şekilde tepki verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin’deki 3lü görüşmede yaptığı açıklamalarının içeriğini olumlu olarak niteledi ayrıca mevcut atmosfer ve Türkiye’nin koymuş olduğu kısıtlamalar göz önünde bulundurulursa, bunun elde edilebilecek en iyi sonuç olduğunu belirtti. Berlin’deki görüşmede, arzu edilen hedefin iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunun teyit edildiğini ve Cran Montana’ya kadar olan müzakerelerdeki müktesebatın güvence altına alındığının altını çizdi. Mağusa’daki kapalı bölgeyle ilgili Kıbrıslı Türklerin eylemlerine değinen Hristodulidis, Mağusa Belediyesi ve örgütlü gruplar ile işbirliği içinde, kamuoyu açıklamalarından uzakta birçok girişimin yapıldığını açıkladı. 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ise, mevcut zorluklara rağmen gelecekle veya gelecekteki seçim süreçleriyle ilgili herhangi bir emelinin olmasının saflık olacağını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand