Dışişleri Bakanı: 3lü işbirlikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalkanıdır.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, 3lü işbirliklerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni politik ve yasal şekilde korumaya aldığını vurguladı.

Hristodulidis, Politis gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin talepleri göz önünde bulundurulduğunda, Mısır ve İsrail’in şüpheyle yaklaşmasının Kıbrıs’ın egemenlik hakları için ne anlama geleceğini düşünmeleri için vatandaşlara çağrı yaptı. Dışişleri Bakanı, Türkiye’de sondaj gemilerinde çalışan bazı kişilerin hakkında tutuklama kararı verildiğine dair bazı ironilere rağmen, bu eylemlerin Türkiye ile Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nde işbirliği yapmak için anlaşmış olan 4 şirketin uzaklaşmasına yol açtığını belirtti. Enerji alanındaki birçok şirketin de, Türkiye’nin yasa dışı sondaj çalışmalarında işbirliği yapmaları için sunduğu altın değerindeki sözleşmeleri reddetmelerine yol açtığını kaydetti. Türkiye-Libya arasındaki muhtıra hakkında ise Ankara’nın Libya’daki krizi kullanarak, deniz hukukunu çarpıtarak ve coğrafya sahteciliği yaparak yasal dayanaklar edinmeye çalıştığını söyledi. Muhtıranın herhangi bir yasal temele dayanmadığını sözlerine ekledi ve bölgede toplu bir şekilde tepki verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin’deki 3lü görüşmede yaptığı açıklamalarının içeriğini olumlu olarak niteledi ayrıca mevcut atmosfer ve Türkiye’nin koymuş olduğu kısıtlamalar göz önünde bulundurulursa, bunun elde edilebilecek en iyi sonuç olduğunu belirtti. Berlin’deki görüşmede, arzu edilen hedefin iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunun teyit edildiğini ve Cran Montana’ya kadar olan müzakerelerdeki müktesebatın güvence altına alındığının altını çizdi. Mağusa’daki kapalı bölgeyle ilgili Kıbrıslı Türklerin eylemlerine değinen Hristodulidis, Mağusa Belediyesi ve örgütlü gruplar ile işbirliği içinde, kamuoyu açıklamalarından uzakta birçok girişimin yapıldığını açıkladı. 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ise, mevcut zorluklara rağmen gelecekle veya gelecekteki seçim süreçleriyle ilgili herhangi bir emelinin olmasının saflık olacağını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand