Dışişleri Bakanı: 3lü işbirlikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalkanıdır.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, 3lü işbirliklerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni politik ve yasal şekilde korumaya aldığını vurguladı.

Hristodulidis, Politis gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin talepleri göz önünde bulundurulduğunda, Mısır ve İsrail’in şüpheyle yaklaşmasının Kıbrıs’ın egemenlik hakları için ne anlama geleceğini düşünmeleri için vatandaşlara çağrı yaptı. Dışişleri Bakanı, Türkiye’de sondaj gemilerinde çalışan bazı kişilerin hakkında tutuklama kararı verildiğine dair bazı ironilere rağmen, bu eylemlerin Türkiye ile Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nde işbirliği yapmak için anlaşmış olan 4 şirketin uzaklaşmasına yol açtığını belirtti. Enerji alanındaki birçok şirketin de, Türkiye’nin yasa dışı sondaj çalışmalarında işbirliği yapmaları için sunduğu altın değerindeki sözleşmeleri reddetmelerine yol açtığını kaydetti. Türkiye-Libya arasındaki muhtıra hakkında ise Ankara’nın Libya’daki krizi kullanarak, deniz hukukunu çarpıtarak ve coğrafya sahteciliği yaparak yasal dayanaklar edinmeye çalıştığını söyledi. Muhtıranın herhangi bir yasal temele dayanmadığını sözlerine ekledi ve bölgede toplu bir şekilde tepki verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin’deki 3lü görüşmede yaptığı açıklamalarının içeriğini olumlu olarak niteledi ayrıca mevcut atmosfer ve Türkiye’nin koymuş olduğu kısıtlamalar göz önünde bulundurulursa, bunun elde edilebilecek en iyi sonuç olduğunu belirtti. Berlin’deki görüşmede, arzu edilen hedefin iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunun teyit edildiğini ve Cran Montana’ya kadar olan müzakerelerdeki müktesebatın güvence altına alındığının altını çizdi. Mağusa’daki kapalı bölgeyle ilgili Kıbrıslı Türklerin eylemlerine değinen Hristodulidis, Mağusa Belediyesi ve örgütlü gruplar ile işbirliği içinde, kamuoyu açıklamalarından uzakta birçok girişimin yapıldığını açıkladı. 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ise, mevcut zorluklara rağmen gelecekle veya gelecekteki seçim süreçleriyle ilgili herhangi bir emelinin olmasının saflık olacağını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand