Dışişleri Bakanı: 3lü işbirlikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalkanıdır.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, 3lü işbirliklerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni politik ve yasal şekilde korumaya aldığını vurguladı.

Hristodulidis, Politis gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin talepleri göz önünde bulundurulduğunda, Mısır ve İsrail’in şüpheyle yaklaşmasının Kıbrıs’ın egemenlik hakları için ne anlama geleceğini düşünmeleri için vatandaşlara çağrı yaptı. Dışişleri Bakanı, Türkiye’de sondaj gemilerinde çalışan bazı kişilerin hakkında tutuklama kararı verildiğine dair bazı ironilere rağmen, bu eylemlerin Türkiye ile Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nde işbirliği yapmak için anlaşmış olan 4 şirketin uzaklaşmasına yol açtığını belirtti. Enerji alanındaki birçok şirketin de, Türkiye’nin yasa dışı sondaj çalışmalarında işbirliği yapmaları için sunduğu altın değerindeki sözleşmeleri reddetmelerine yol açtığını kaydetti. Türkiye-Libya arasındaki muhtıra hakkında ise Ankara’nın Libya’daki krizi kullanarak, deniz hukukunu çarpıtarak ve coğrafya sahteciliği yaparak yasal dayanaklar edinmeye çalıştığını söyledi. Muhtıranın herhangi bir yasal temele dayanmadığını sözlerine ekledi ve bölgede toplu bir şekilde tepki verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin’deki 3lü görüşmede yaptığı açıklamalarının içeriğini olumlu olarak niteledi ayrıca mevcut atmosfer ve Türkiye’nin koymuş olduğu kısıtlamalar göz önünde bulundurulursa, bunun elde edilebilecek en iyi sonuç olduğunu belirtti. Berlin’deki görüşmede, arzu edilen hedefin iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunun teyit edildiğini ve Cran Montana’ya kadar olan müzakerelerdeki müktesebatın güvence altına alındığının altını çizdi. Mağusa’daki kapalı bölgeyle ilgili Kıbrıslı Türklerin eylemlerine değinen Hristodulidis, Mağusa Belediyesi ve örgütlü gruplar ile işbirliği içinde, kamuoyu açıklamalarından uzakta birçok girişimin yapıldığını açıkladı. 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ise, mevcut zorluklara rağmen gelecekle veya gelecekteki seçim süreçleriyle ilgili herhangi bir emelinin olmasının saflık olacağını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand