basın özetleri 08.1.19

Haravgi gazetesi ana haberini Co Tayk Lu’ya verilen Kıbrıs pasaportuyla ilgili gelişmelere ayırmış bugün de.
Gazete “İonas ve Petridis biliyor ama susuyordu – Polis 2018 Ağustos’unda bildirmişti - Cumhurbaşkanlığında öfke ve kafa karışıklığı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Ağustos 2018’den itibaren polis, İçişleri Bakanlığına Adalet Bakanlığına ve MOKAS dahil Malezyalı kaçak Jho Taek Low’nun Interpol’deki ekonomik suçlar veri tabanında yer aldığını bildiren bir mektup göndermişti. Bununla birlikte, ne İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis ne eski Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolaou ne de MOKAS tarafından herhangi bir hareket olmadı. Bu durum, siyasi sorumlulukları kapsayan bağımsız ve derinlemesine araştırma gerektiren ciddi sorular yaratıyor.
Polis Sözcüsü Vekili Stelios Stylianou, Malezyalı işadamı Jho Taek Low aleyhinde iki Interpol kırmızı ihbarı bulunduğu ve Malezya ile Singapur İnterpol’ünden de ekonomik suçlar nedeniyle tutuklama kararı çıkmış olduğu konusunda polisin bilgilendirilmiş olduğunu açıkladı. Jho Taek Low'un 2015'te Kıbrıs vatandaşlığına alındığını ve polis verilerine göre Kıbrıs'ta en son bulunduğu dönemin Eylül 2015 olduğunu ve bunun kırmızı ihbar ilanlarından önce olduğunu söyledi.
Haravgi gazetesinin bir diğer haberi de AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun dün aynı konuda yaptığı açıklama.
Stefanos Stefanu açıklamasında pasaportlar skandalının sorumluluğunun tamamıyla Anastasiadis Hükümetine ait olduğunu vurguladı. Stefanu sadece Başpiskopos ’un bu işten aldığı paranın 300 bin olduğunu düşünürseniz bu sanayide dönen paraların ne kadar olduğu hakkında bir fikir edinebilirsiniz dedi.

Politis gazetesinin ana haberi Afrodit parselindeki doğal gaz rezervlerinin Kıbrıs Cumhuriyetine sağlayacağı gelir konusuna ayrılmış.
“2022 yılında uluslararası piyasalarda brend fiyatı 60 ile 80 dolar arasında olursa Afrodit’ten 6 ile 12 milyar gelecek” başlığı altındaki Gazetenin haberinde şöyle yazıyor:
Dün Kıbrıs Cumhuriyeti, Afrodit doğal gaz rezervlerinden yararlanmak için önemli bir adım daha atarak Noble-Shell-Delek konsorsiyumuna lisans verdi. Aynı zamanda, iki taraf yeniden gözden geçirilmiş bir orantılı dağıtım sözleşmesi ve rezervler için bir geliştirme ve üretim planı imzaladı.
Enerji Bakanı'na göre, en olası senaryoya göre Kıbrıs Cumhuriyeti için tahmini net gelir, Afrodit’in değerlendirmesinden yılda ortalama 500 milyon dolar civarında olacağı tahmin edilen, 18 yılda 9,3 milyar dolar elde edilecek. İlk birkaç yıl içerisinde, devletin geliri, konsorsiyumun sermaye harcaması karşılanana kadar düşük olacak.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Türk meslektaşı Mevlut Çavuşoğlu ile Dünya Ekonomik Forumu'nun Batı Balkanlar Stratejik Diyaloğu toplantısı sırasında bir araya gelecek.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na göre, ikili ve bölgesel çıkar konuları tartışılacak.
Dendias, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile de görüşecek.
- Baf Belediye Başkanı Phaidon Phaidonos Malezya Joe Low'un Başpiskopos’a verdiği 300.000 avroluk para hakkında " kirli ve çalınmış olan bu paralar Başpiskoposluk kasasında kalmamalıdır” dedi.
Politis radyosunda yaptığı konuşmada Fedonos, Malezya’nın Kıbrıs vatandaşlığı aldığı aynı gün Başpiskopos’a verdiği paranın derhal iade edilmesini talep etti.
- Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumunun, Ekim ayı içindeki geliri 7,5 milyon avro
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’nin geliri yükselişe geçti. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu Ekim ayında yedi buçuk milyon avroluk gelir elde ederek Ulusal Sağlık Sistemi YESİ yaşama geçtikten sonra elde ettiği gelir bakımından en iyi ayını yaşadı. OKİPİ başlarken belirlediği hedefe çok yaklaştığı değerlendirmesi yaptı.

Alithia gazetesi ana haberini bankaların işlem gideri fiyatlarının yükselişine ayırmış sevgili dinleyenler.
Alithia gazetesinin başlıkları şöyle:
Halkı e-bankinge alıştırmak maksadıyla banka işlem ücretleri el yakıyor – İki gün önce Meclisten yükselen karşı seslere rağmen bankalar uygulamayı tümüyle hayata geçirme yoluna devam ediyor – Kıbrıs Bankası 13.1.2020 tarihinden itibaren uygulayacağı yeni işlem ücretlerini açıkladı
Alithia ana haberinde bankaların bu yolla yurttaşları elektronik banka işlemlerine yöneltmeye çalıştıklarını ve bu şekilde bankaların masraflarının azalacağını, çalışanlarını veznelerde kullanmaktan çok modern bankacılık kalkınması perspektifli olarak değerlendirebileceğini yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Büyük adım atıldı – Afrodit doğal gaz rezervlerinin ticari çalışmalarına yönelik anlaşmalar imzalandı – Kıbrıs artık doğal gaz üreticisi – 2025 yılından itibaren devlet 18 yılda ortalama 9,3 milyar dolar gelir sağlayacak
- Muhalefet partileri yurttaşlık verme cephesini açık tutmaya çalışıyor
AKEL geri alınan 26 yurttaşlık arasında 7 tane de Hristofyas Hükümeti döneminde verilen pasaportun olması konusunda sesinhi bile çıkarmadı
- Avrupa komisyonu YESİ ile devlet memurları maaşlarının Kıbrıs ekonomisinin kalkınma dinamizmini aşağıya çektiğini açıkladı
Devlet memuru maaşlarına yapılan kesintilerin iadesine neden olabilecek beklenen mahkeme kararları ve Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’nin işleyişinin ilk yıllarında kamu sağlık hizmetlerinde oluşabilecek olası bir mali açık Avrupa Komisyonuna göre ekonominin kalkınmasında risk oluşturuyor.

Filelefteros gazetesi “Altın işler çağına son – Şu ana kadar yaşananlar ve yaşanacaklar Yurttaşlık Verme Programını havaya uçurdu” başlıkları altında veriyor ana haberini.
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor:
Son dönemde yatırımcılara vatandaşlık verme programı çerçevesinde yaşananlar, programın mezar taşı veya en azından "altın pasaportlar" altın çağının sonu olabilir.
Kıbrıs'ın yatırım programıyla uğraşan kişiler, yeni daha katı ölçütlerin uygulamaya konulduğu Mayıs ayından bu yana küçülmeye başlayan projeye bu son gelişmelerin daha fazla zarar vereceğine inanıyor.
Kıbrıs'ın bu konuda adının kötüye çıkması ciddi yatırımcıları Yatırım Programı’na başvurmaktan caydırması, hatta daha da kötüsü, uygulamayı planladıkları diğer yatırım biçimleri gibi çıkarlarını geri çekmesi muhtemeldir. “Fırtına”nın kopmuş olduğu zaman dahi çok kötü. Birincisi, yaklaşık bir ay içinde, Avrupa Komisyonu bu tür programlar sunan Üye Devletler için ortak kurallar ilan edecek. Göstergeler bunun yalnızca bir açıklamadan ibaret olmayacağını, Avrupa vatandaşlığını ekonomik kâr için üçüncü ülke vatandaşlarına veren ülkelere karşı bir tokat niteliğinde olacağını işaret ediyor. Aynı dönemde, Moneyval'ın ülkenin kara para aklama konusundaki ilerlemesine odaklanacak olan beklenen önemli raporu yayınlanacak. Pasaportlar konusunda ortaya çıkan gelişmelerin son günlerde yapılan ve Aralık ayının başına kadar devam edecek olan, ön raporun iyileştirilmesi maksatlı temaslara yardımcı olmadığı tam tersine zarar verdiği bildirildi.
Perşembe günü, İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis, Kıbrıs'ın iyi adının korunması gerektiğini ve bunun hepimizin sorumluluğu olduğunu söyledi.
Arazi kalkındırma girişimcilerinin toplantısında konuşan İçişleri Bakanı, hataların yapıldığını yineledi ve şu anda yürürlükte olan program başvuru kontrolünün beş kontrol sistemi ile "dünyanın en güçlü programlarından biri" olduğunu belirtti.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- 13 Kasım Çarşamba günü art arda altıncı yıl için, büyük ölçekli çok uluslu “NEMESIS” tatbikatı gerçekleştirilecek.
Çok sayıda Kıbrıs Cumhuriyeti Hava ve Deniz Kuvveti personelinin, yabancı ülkelerin ve özel şirketlerin katılımıyla Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde gerçekleşecek olan tatbikat görsel sondaj platformu etrafında yapılacak.
- AKEL, Amerika Birleşik Devletleri'ne veya aile tatili gezilerinde özel uçak kullanmış olması konusunda Cumhurbaşkanını açıklamaya zorlamak amacıyla konuyu Meclis'e götürdü. Özellikle aile tatilinde Suudi Arabistan şeyhinin özel jetini kullanmasıyla ilgili olarak AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten günlerce açıklama talep etti.
Kamusal müdahaleleri ve tenkitleriyle Cumhurbaşkanından cevap alamayan AKEL, konuyla ilgili tüm bilgilerin Meclis tarafından incelenebilmesi için dün konuyu, görüşülmesi üzere Meclise kaydetti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand