basın özetleri 07.11.19

Politis gazetesi ana haberini yabancı yatırımcılara pasaport konusuna ayırmış sevgili dinleyenler. Bugünkü tüm Kıbrıs Rum gazetelerinin olduğu gibi.
Politis gazetesinin ana haberi “Rezaletten sonra pasaportlar geri alınıyor – 26 yurttaşlığın geri alınması sadece bir başlangıç –Partiler Hükümetten sorumluluk üstlenmesini talep etti” başlıkları altında.
Haberde dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Malezyalı Co Lu’nun ve 8 Kamboçyalının yanısıra 2 Kenyalı, beş Çinli, dokuz Rus ve 1 İranlının Kıbrıs yurttaşlıklarının geri alınmasına karar verildiğini yazıyor. Bunun yanısıra 2018’den önce yurttaşlık alan diğer yabanclar hakkında da araştırma devam edecek. Bakanlar Kurulu kontrol raporu sonuçlarını incelemesi ve bunun sonucunda bir rapor sunması amacıyla Rea Yeoryiu’nun başkanlığında 3 kişilik bir komite atadı.
Bu arada muhalefet partileri Hükümeti, en üst düzeyde sorumluluk üstlenmeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün yaptığı açıklamada bazı yanlışların yapılmış olduğunu kabul etmekle birlikte “bundan siyasi çıkar elde etmek isteyenler hayal kırıklığına uğrar” mesajı gönderdi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Başpiskopos Hrisostomos dün de Malezyalı Co Lu’nun kiliseye bağışladığı 300 bin avroyu Co Lu istemeden geri vermek niyetinde olmadığını yineledi ve paranın günahkar olamayacağını söyledi. Başpiskopos Kilise sadece Tanrım bizi bağışla demenin ötesinde halkın iyiliği adına yatırım işleriyle de uğraştır dedi.
- Öğretmenler sendikası OELMEK’te Aralık grevi için programlanan grevlere karşı olan sesler yükseliyor. Allagi grubu bugün konuyla ilgili kesin kararını açıklayacak. Öğrencilerse saldırı pozisyonu aldı, önlem alma hazırlığı yapıyor. PSEM Cumartesi günü toplantı yapacak.

Haravgi gazetesinin de ana haberi pasaportlar konusu.
Gazete ana haberini “Sorumluluklarınızı üstlenin Cumhurbaşkanı – 26 yurttaşlığı geri alma kararı alıp u işten kurtulduklarını sanıyorlar – Yurttaşlıkları geri alınanlar arasında Malezyalıyla Kamboçyalılar da var – Başpiskopos: Durumdan hoşnut olmayan varsa ayrı yatsın…” başlıkları altında veriyor.
Haberde özetle “İnterpol tarafından arananlara ve siyasetle ilgisi olan şahıslara pasaport verme skandalı konusunda AKEL ve diğer muhalefet partileri Cumhurbaşkanının sorumluluklarını üstlenmesini talep etti. AKEL Gnel sekreteri Andros Kiprianu Bu durumun sorumlusu ne Cumhurbaşkanlığının hademesi ne de bir başkasıdır, dedi. Andros Kiprianu Suudi Arabistan Şeyhi konusunda da Cumhurbaşkanından açıklama yapmasını talep etti ” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Görünmez bir el yasa dışılığı tamamladı
Olayların gösterdiği kadarıyla pek de görünmez olmayan görünmez bir el vasıtasıyla Malzeyalı aranan şahıs Co Lu’nun Aya Napa’daki villasının önündeki sahilin doğal haline yasa dışı müdahalenin tamamlanmasını sağladı. Sahilin eski doğal durumuna döndürülmesi talebine karşın yasadışı müdahale çalışmaları tamamlandı. Güya yatırımcı olan Co Lu ile Başpiskoposun ilişkileri etrafındaki gelişmeler sahilin doğal haline geri döndürülmesini engelleyen görünmez elin kime ait olduğunu açıkça ortaya koydu.
- İrade varsa gelişme sağlanabilir
AKEL Genel sekretrri Andros Kiprianu ve CTP Başkanı Tufan Erhürman 25 kasım Berlin üçlü görüşmesinin Kıbrıs sorununda özlü müzakerelerin yolunu açmasına dair beklentilerini dile getirdi.
Dün AKEL’in binasında yapılan iki liderin görüşmesinde Andros Kiprianu üçlü görüşmenin olumlu sonuçlar getirmesi dileğinde bulundu ve AKEL ile CTP’nin Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk liderlerini, olumlu sonuçlar elde edilmesi için mevcut sorunların aşılması amacıyla siyasi irade göstermeye çağırdığını söyledi. Andros Kiprianu “bugün bulunduğumuz noktada eğer siyasi irade mevcutsa, BMGS Antonio Guteres’in Kran Montana’da ortaya koyduğu altı nokta konusunda anlaşmaya varmak zaman almayacaktır” dedi. CTP Lideri Tufan Erhürman ise Guteres’in Kran Montana’da ucu açık olmayan, sonuca odaklı, geçmişte sağlanmış yakınlaşma noktalarına dayalı bir gelişmeden söz ettiğini ifade etti. Tufan Erhürman BM temel parametreline siyasi eşitlik de dahildir” dedi ve bunun Güvenlik Konseyinin 2019 kararlarında da belirtildiğini ekledi.

Alithia gazetesi ana haberini “Kıbrıs’ın uluslararası güvenirlik ve saygınlığını koruma altına almak yolunda Bakanlar Kurulu’ndan yabancılara yurttaşlıklar konusunda 8 önlem – 26 kişinin pasaportları geri alınacak, bunlardan dört tanesi Hristofyas döneminde verilmişti – Genel Muhasebe Şefi başkanlığındaki üç kişilik bir heyet süreci kontrol edip raporunu Bakanlar Konseyi’ne sunacak.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Türk tarafında 4.267 kişinin yer aldığı Kıbrıs sorunu konulu anketin sonuçlarına göre Mustafa Akıncı zemin kaybetti – Ersin Tatar Kıbrıs Türk liderinden beş puan önde – Kıbrıs Türk toplumunun yüzde 78.6’sı iki ayrı devlet, yüzde 16.3’ü federasyon, yüzde 5.1’i ise konfederasyon çözümü istiyor.
- Kıbrıslı Rum kadın Kıbrıslı türk abisini arıyor
Andri Konstandinu adlı Kıbrıslı Rum kadın Yeni Düzen gazetesine verdiği bir demeçle Kıbrıslı Türk abisini aradığını söyledi. Babasının 1954-55 yıllarında Lefke’de Kıbrıslı Türk bir kadından doğma bir çocuğunun olduğunu açıkladı.
- Temsilciler Meclisinden bankaların işlem ücretlerine karşı tepkiler
Temsilciler meclisinin dünkü oturumu gergin geçti. Mecliste bankaların işlem ücretlerine getirilen artışların özellikle düşük emekli maaşı alanlar için sorun teşkil ettiğini ve bunun bir an önce çözülmesi gerektiğini savunan sesler yükseldi. Yetkili Bakanın hassas gruplara yönelik olarak bu konuda karar verme yetkisinin tartışılması gerektiği belirtildi.
- Öğretmenlerden Cumhurbaşkanına cevap: Cumhurbaşkanına saygımız ama yine de grev konusunda referanduma gideceğiz.
- Turizm Alt Bakanı Savvas Perdios 2020 yılında Kıbrıs turizminde Britanya pazarından düşüş beklenmediğini açıkladı.
- Lefkoşa’da 57 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum 40 yaşındaki Romanyalı hayat arkadaşının yüzüne kezzap döküp kaçtı
Vücudunda yüzde yetmiş oranında yanıklar oluşan Romanyalı kadın Lefkoşa Devlet Hastanesinin Yanık Yoğun bakım Bölümünde tedavi altında bulunuyor. 57 yaşındaki Kıbrıslı Rum polis tarafından tutuklandı ve cinayet teşebbüsü suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Pasapostlarda kara liste –verileri pasaport aldıktan sonra değişen 26 vakayla başlangıç yapıldı - Kara listedeki yatırımcılar arasında Ruslar, Kenyalılar Çinli ve Kamboçyalılar var” başlıkları altında veriliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Önce Türkiye’ye yaptırım uygulaması – Dün Corerer’dan karar çıktı
- Lut’un gezisi askıda – Cey hol Lut ü. Garantör ülkeyi ve Kıbrıs’ı ziyareti için cevap bekliyor
- Kıbrıs PESCO kapısını üçüncü ülkelere kapattı – Kıbrıs Cumhuriyeti’nin PESCO programına üçüncü ülkelerin savunma şirketlerinin katılımını bloke etmesi Türkiye’yi de etkiledi.
- Kış aylarında Kıbrıs’tan 35 ülkeye uçuşlar konacak – 300 bin uçuş koltuğu daha eklendi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand