basın özetleri 06.11.19

Filelefteros gazetesi ana haberini “Komisyondan sert müdahale – Komisyon temsilcisi Filelefteros’a yurttaşlıklar tüm AB için risktir açıklaması yaptı – Yıl sonuna kadar tüm üye ülkelerde geçerli olacak ortak kurallar geçerli olacak” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros haberinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yabancı yatırımcılara yurttaşlık verme programı ile ilgili son gelişmeler, Avrupa komisyonunu, konuyu kendi denetimi altına almak zorunda bıraktı, diye yazıyor.
Avrupa Komisyonu temsilcisi, Komisyonun, yatırımcılara pasaport programları yürüten tüm üye ülkelerden güvenlik ve başvuranın tarihçesi hakkında sıkı denetim kuralları uygulamalarını istediğini söyledi. “Eksik kontroller sadece söz konusu ülkenin değil tüm üye ülkelerin kamu düzeni ve güvenliğinde sorunlar yaratabilir” dedi.
Bugün yapılacak olan Bakanlar Konseyi toplantısından bir kısım pasaportun geri alınması kararı çıkması bekleniyor. Hatta 1921 yılına kadar programın askıya alınmasının dahi ele alınacağı söylentileri var.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları ise şöyle:
- Başpiskopos’tan Şehir Planlamaya da müdahale…
Malezyalı Co Lu Aya Napa’da Lofos tu Kamburi – Limnara lokasyonunda Başpiskoposluğa ait arazi üzerinde diktiği villa sayesinde Kıbrıs pasaportunu aldı. Ulusal Kavo Greko Orman Parkı yamaçlarındaki villanın inşa edilmesi için yasadışı bir şekilde kayalıklar yerinden söküldü. Başpiskopos Hrisostomos Malezyalının pasaport alması isteğini dile getirdiği, İçişleri Bakanına mektubunun yanısıra Şehir Planlama Dairesine de bir mektup göndererek villa civarındaki bölgenin güya düzeltilmesi amacıyla masraflarını Aya Napa Belediyesinin üstleneceği çalışmalar yapılmasını da istedi.
- Küçük baş hayvan yetiştiricilerinden hellim konusunda hareketlilik
Küçükbaş hayvan yetiştiricileri peynir imalathanelerine hellim yapımı için sattıkları süt fiyatlarının devletin üreticiye destek programı olmaması nedeniyle düşük olmasından yakındı. Devlet ile süt üreticilerinin arasındaki 2014 yılında yapılan anlaşmaya göre şu anda hellim yapımında yüzde yirmi oranında keçi ve koyun sütü kullanılıyor. Ancak aynı anlaşmaya göre hellim keçi-koyun süt miktarının yıldan yıla artarak 2024 yılına kadar inek sütünün miktarını aşması gerekiyordu. Küçükbaş hayvan üreticileri Hükümetin bu anlaşmaya uymamasını protesto etmek amacıyla önümüzdeki Cuma günü tarım sendikalarının desteğiyle Ticaret Bakanlığının önünde bir protesto eylemi gerçekleştirecek.
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis öğretmen sendikalarının dört aylık sömestr sınav sisteminin değişmesi talepleri karşısında “devlet teslim olmaz” mesajı gönderdi. Öğretmen sendikalarının sınav sisteminin değişmesi çabaları çerçevesinde referandum yapma kararına ilişkin olarak ise Cumhurbaşkanı “sınav sistemi yasası öğretmen referandumlarıyla belirlenmez” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi Kıbrıs pasaportu alan Malezyalı konusuyla ilgili gelişmelere ayrılmış.
“İnterpol’u Lu hakkında karanlıkta bıraktık – Her tarafta aranıyordu, Kıbrıs Polisininse Kıbrıslı olduğundan haberi yoktu” başlıkları altında verdiği haberinde, Politis şöyle yazıyor:
Bakanlar Konseyinin yatırımcılara pasaport verme programında izlemeyi tercih ettiği saydam olmayan taktiklerin, İnterpol’ün Co Lu’yu arama çalışmalarına olumsuz etkileri büyük oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti “kişisel verileri ifşa etmemek adına” Co Lu’ya Kıbrıs pasaportu verildiğini açıklamadığı için Uluslararası polis Örgütü İnterpol, Malezyalı dolandırıcı işadamını eksik bilgilerle arıyordu.
Bu arada Başpiskopos Omega kanalına konuşurken Lu’nun İlahiyat Okuluna 300 bin avroluk bir bağışta bulunduğu anlatımını tekrarladı ve gazetecinin “dolandırıcı olarak adlandırdığınız bu adamdan gelen parayı iade edecek misiniz” sorusuna “Co Lu’nun bu parayı geri isteyeceğini düşünmüyorum” dedi.
Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis pasaportlar konusunda tek tük hatalar yapıldığını ve bu hataların önemsiz olmadığını kabul etti. Kabine bugün bir kısım yurttaşlığın geri alınmasına karar verecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Saç saça baş başa – AKEL – DİSİ anlaşmazlığı hat safhada
Co Lu konusunun AKEL – Hükümet ilişkilerinde sebep olduğu derin çıkmazın yanısıra iki tarafın Kıbrıs sorununa dair anlaşmazlıkları da göz önünde bulundurulduğunda aralarında artık iletişim köprüleri kalmadığı ortaya çıkıyor. İç cephede herkesin dikkatlerinin Kıbrıs Rum tarafının Berlin üçlü görüşmesinde nasıl başarılı olacağı konusuna odaklanması gereken bir anda ortam barut kokuyor.
- Elektriğe bugün, sera gazları yayılımı nedeniyle, tüketilen kilovat saat başına iki sent zam geliyor. Gelecek yıl Elektrik Kurumunun yarattığı kirliliğe karşılık ödeyeceği miktarın ikiye katlanacağı için elektrik fiyatlarının daha da artması bekleniyor.
- Göçmenlerin tanıklıkları göçmen trafiğinde rol oynayan şahısları yaktı – Göçmen trafiğiyle uğraşanlar arasında bir Kıbrıslı Rum da var – Kıbrıslı Rum gözaltına alındı.

Haravgi gazetesinin de ana haberi Malezyalı Co Lu’nun pasaport konusuyla ilgili.
Gazetenin haber başlıkları şöyle:
Villalar dikmek ve golf sahaları yapmak için kutsal paralar verildi – Golf sahalarından elde edilecek gelirden Kiliseye pay verilecek – Aya Napa Forest Golf LMT şirketinden Belediye Başkanına mektup – Başpiskopos Hükümette güçlü bir lobiye sahip
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Aya Napa golf sahasını planlayan şirket Aya Napa Belediyesinden izin alabilmek için Kiliseye para vaadinde bulundu. Kamuoyu pasaport konusundaki gelişmeleri ve Kilisenin bu konudaki rolünü dehşetle izlerken Aya Napa’da golf sahasını kuracak olan şirketin sahayı ormanlık arazide kurmakta karşılaştığı büyük sorunları aşmak için Kiliseyi ve onun güçlü aracı rolünü devreye sokmaya çalıştı.
Aya Napa Forest Golf LTD şirketi, Belediye Başkanı Yannis Karuzos’a bir mektup göndererek golf sahaları kalkındırma programının gelirinden Kiliseye pay verileceğini açıkladı. Şirketin mektubunda “Kilisenin hassas sosyal gruplara yönelik hayırsever yardımlarına katkı yapılacağından ve bu bağlamda şirketin Belediye ve Kilise ile anlaşma imzalamaya hazır olduğundan” söz ediliyor. Şirket aynı zamanda Belediyenin kamu yararına çalışan kurumlarına da mali destek vadetti.
Bu arada Aya Napa Belediye Başkanı Karuzos’un, 1439 yurttaşın imzaladığı ve kendisine teslim ettiği mektupta dile getirilen yurttaşların ormanlık arazinin korunması konusundaki kararlılığı karşısında şirketin teklifini kabul etmesi olası görünmüyor.
Ara Müzik
Haravgi gazetesinin diğer bir haberi de “Sorumluluklarını başlarından atmak için iş işten geçtikten sonra araştırmalara giriştiler” başlığı altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve iki yakın iş arkadaşı, yurttaşlık verme konusunda yetkili bakanlar Konstandinos Petridis ve Haris Yeoryiadis ile dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında bir toplantı yaptı. Suudi Arabistanlı şeyhe, Malezyalı Co Lu’ya ve Kamboçyalılara verilen yurttaşlıklara karşı yükselen şiddetli tepkileri nasıl kontrol edeceklerini ve konuyla ilgili sorumluluklarından nasıl kurtulacaklarını görmek amacıyla konu bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında da ele alınacak.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Hükümetin başlatmaya karar verdiği araştırmaları sorumluluk yıkama çabası olarak nitelendirdi ve “Malezyalı Co Tayk Lu dört yıldır Kıbrıs pasaportu sahibi ama skandal ortaya çıkmasaydı eğer, Anastasiadis Hükümeti susmaya ve onu korumaya devam edecekti, dedi.
Gazetenin haber başlıklarından bazıları da şöyle:
- Radyoloji merkezlerinde hastalara karşı ayrımcılık yapılıyor
- YESİ’de grip aşısı randevuları tükendi
- Kıbrıs Mülkiyet İdaresi Şirketi KEDİPES, Hellenic Bank ve günlük çalışmaları konusundaki anlaşmanın hazırlanması için 4 Avukatlık bürosuna 2 milyon 200 bin avro ödedi
- ENI-Total şirketleri Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin 7 numaralı parselinde sondajdan vazgeçti. Enerji bakanı konu hakkında “sondajlar zaten oradan başlamayacaktı” dedi.

Alithia gazetesi ana haber olarak eğitim alanındaki gelişmeleri veriyor.
Haberin başlıkları şöyle:
Öğretmenler, sınav sistemi ve öğrencileri değerlendirme sisteminde değişiklikler talebiyle greve gitmek konusunda ikiye bölündü – Proodeftiki ve Nea Pnoi greve evet dedi – Allagi ve Nea Kinisi ise greve karşı çıktı – DİKİ’nin tavrı belirleyici rol oynayacak
Alitihia gazetesinin diğer haber başlıklarından bazıları da şöyle:
- Vatandaşlıklar geri alınıyor – İsim listesi hazırlandı, Bakanlar Kurlu bugün karar alıyor – Pasaportu geri alınacaklar listesinde başka isimlerin yanısıra Malezyalı Lu’nun ve Kamboçyalıların isimleri de yer alıyor
- Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis: Glafkos Doğal gaz rezervleri en büyük keşiflerimizden biri
- Elektrik Kurumu’nda iki saatlik grev uygulamasından sonra yarın da 8 saatlik iş bırakma eylemi yapılacak
- Finans Komiseri Palodya’daki ilk konut niteliğine sahip bir konutun zorunlu satışını iptal etti – Finasn Komiseri Pavlos İoannu tüm ilgililere 15/11/2019 tarihine dek Konut Planı Estia’nın sunduğu olanaklardan yararlanmaya çağırdı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand