basın özetleri 05.11.19

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin hepsi ana haberini aranan Malezyalı iş adamı konusuyla ilgili gelişmelere ayırmış.
Alithia gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Pasaportları geri alıyoruz – Bakanlar Kurulunun gelecek toplantısında konuyla ilgili kararlar alınacak.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Dün gazetecilerin, Kıbrıs pasaportu aldıktan sonra Malezya ve başka ülkelerde milyarlarca avroluk dolandırma suçuyla aranan Malezyalı Co Tayk Lu’ya verilen Kıbrıs yurttaşlığıyla ilgili sorularına yanıt veren Cumhurbaşkanı Anastasiadis, geçerli olan katı kriterler çiğnenerek verilmiş tüm pasaportların geri alınacağını söyledi.
Maslezyalıya pasaport verilen dönemde İçişleri Bakanı görevini yürüten Sokratis Hasikos ise söz konusu kişiye Kıbrıs pasaportu verildiği dönemde ne İnterpol ne Kıbrıs Polisi ne de bankacılık sisteminin elinde ilgili şahsın aleyhine herhangi ir şey olmadığını açıkladı. Hasikos aynı zamanda Başpiskopos Hrisostomos’un olayla ilgili herhangi bir etkisinin olmadığını söyledi ve Malezyalının Kıbrıs atandaşı olduktan sonraki hareketleri nedeniyle pasaportun geri alınmasını istedi.
Alithia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Andros Kiprianu Cumhurbaşkanlığıyla köprüleri attı – AKEL Genel Sekreteri son günlerde yapılan sert açıklamalar nedeniyle bugüne programlanmış olan Cumhurbaşkanıyla görüşmesini iptal etti.
- Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis Alithia gazetesine verdiği demecinde Türk saldırganlığı nedeniyle İtalyan – Fransız ENI-Total işbirliğinin Başkanının Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin 7 numaralı parselden ayrılmayı planladığına ilişkin söylentileri yalanladı.
- Göçmen dalgası bitmiyor
Adaya ulaşan göçmenlerin sayısı endişe yaratan boyutlara ulaştı. Dün 131 yeni göçmen geldi. Her biri adaya gelebilmek için 2000 avro ödedi. Göçmenleri getiren kişi tekneyi terk etti. 2019’un ilk dokuz ayında adaya gelen göçmenlerin sayısı 9.500’ü buldu.

Haravgi gazetesi ana haberini “Başpiskoposa 300 bin avroluk küçük bağış – Malezyalının Kıbrıs yurttaşlığı almasının arkasında çok sayıda soru işareti yatıyor – Kaçak iş adamı plastik ameliyatlarla çehresini değiştirdi – Cumhurbaşkanından Suudi Arabistan şeyhinin uçağı hakkında çıt yok” başlıkları altında veriyor.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Malezyalı Kıbrıs pasaportu almak için bir Denetim Şirketi vasıtasıyla yurttaşlık başvurusu yapmıştı. Ardından Başpiskopos Hrisostomos tarafından Malezyalının başvurusuna olumlu cevap verilmesine dair tavsiyelerde bulunuldu ve Bakanlar Kurulu kararından sonra Nikos Anastasiadis kararı onayladı. Co Tayk Lu Aya Napa’da 5 milyonluk bir villa satın aldı. Başpiskopos Hrisostomos’un dün Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’e yaptığı açıklamaya göre ise Malezyalı Başpiskoposluğa cömert bir bağışta da bulundu.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- “Toksik açıklamalar Cumhurbaşkanıyla görüşmeyi iptal etti – AKEL Genel Sekreteri: İzledikleri taktiklerle Türkiye’nin işini kolaylaştıranlar başkalarıdır” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile yapması programlanmış olan görüşmenin iptal edilmesinden sonra yaptığı açıklamada gazetecilerin toksik açıklamalarla ilgili gelişmelere dair sorularına cevap verirken “Toksik açıklamalarla uğraşmayacağım” dedi. “Sayın Kiprianu Kran Montana’dan sonra ve bugüne kadar hakaret içeren ya da içermeyen açıklamalar yapıyor” diyen Cumhurbaşkanı, gazetecilere Cumhurbaşkanlığı Sarayının bu konudaki açıklamasına bakmalarını söyledi. İlgili Cumhurbaşkanlığı açıklamasında “Cumhurbaşkanlığı bu diyaloğa çoktan son vermeliydi” deniyor. Bununla birlikte Nikos Anastasiadis diyaloğa her zaman açık olduğunu ifade etti.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise şöyle konuştu: Sayın Anastasiadis’in son iki yılda geliştirdiği mantık sonucunda Kıbrıs sorununda çözüm yanlısı olan, ülkesinin yeniden birleşmesi gerektiğine inanan, göçmenlerin evlerine ve mallarına geri dönme hakkına sahip olmasını savunan herkesin devletin düşmanı, hükümetin düşmanı olarak görülmesi noktasına vardık. AKEL bu durumun nereye varacağına ilişkin endişelerini ifade etmeye devam edecektir.

Politis gazetesi.
Politis gazetesini ana haberini şu başlıklar altında veriyor: “Yurttaşlık karşılığında 300 bin avroluk kutsal çek – Başpiskopos: 300 bin avroluk bağış Malezyalının İlahiyat Okulu’na bağışıydı – Başpiskopos suçu Hükümete yükledi ve olaya müdahale etmiş olduğunu kabul etti – Suç Örtmeye Karşı Mücadele Birimi MOKAS tarafından da konu hakkında bilgilendirilen Eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos Başpiskopos’un açıklamasına dair “külliyen yalan” dedi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Co Lu Kilisenin kasasına cömert destek verdi – İlahiyat okuluna alışılmamış bağış – Başpiskopos paranın gerçekten İlahiyat okuluna gittiğini kanıtlasın
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in iş arkadaşları ve Dışişleri Bakanı Berlin yolunda karşılaşacakları zorluklarla baş etmenin çözüm yollarını aramak için kolları sıvadı. Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında ilk ilgili toplantı yapıldı. Bu arada Cumhurbaşkanlığı ile AKEL böylesi kritik bir dönemde giriştikleri zıtlaşmayla aralarındaki iletişim köprülerini yıktı.
- Ulusal sağlık sistemi YESİ’de yapılan suiistimaller sistem doktorlarını kaygılandırıyor. Doktorlar Birliği üyelerine yönlendirici talimatlara harfiyen uyma çağrısı yaptı. Doktorlar aynı zamanda hak sahiplerinin baskılarıyla da karşı karşıya bulunuyor. Hastalar kişisel doktorlarından istediklerini alamayınca doktor değiştirme yoluna başvuruyor.

Filelefteros da son gazetemiz sevgili dinleyenler.
Filelefterosun ana haberi pasaport konusu. Gazetenin başlıkları şöyle:
Üstten bir toz almayla yetinecekler – Hükümet kimi pasaportları geri alarak konuyu örtbas etmeye çalışıyor – Anastasiadis mazeret sunarken AKEL’in peş peşe eleştirileri sürüyor
Filelefteros kısaca şöyle yazıyor:
Hükümet yarın bazı pasaportları geri almaya karar vererek konuyu kapatmaya çalışacak. Yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında geri alınacak az sayıdaki pasaportların arasında Malezyalının ve Kamboçyalıların pasaportlarının olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Pasaportların geri alınması baş ağrısı hapı niteliğine olup konuyu kapatmak için bir çaba olarak görünüyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis “bir pasaportun geri alınması kararının verilmesi için, kararın Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarınca da gerekçelendirilmesi amacıyla gerekli araştırmanın yapılması gerektiğini açıkladı. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı yurttaşlık verme politikasını savundu ve bu politikayı eleştirenlerin ülkenin kalkınmasına katkı yapan bir itici gücü yok etmeye çalışmakla suçladı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle değerli dinleyenler:
- Dünyaca ünlü şarkıcı Shakira ile eşi tanınmış futbolcu Jerar Pike Baf’ın Peya köyündeki Ayios yeoryios adlı beldede süper lüks bir villa satın aldı. Ünlü çift sık sık adayı özel jetleriyle ziyaret ediyor. 2500 mere karelik bir arazide 800 metrekare genişliğindeki ikikatlı villa Akama denizine bakıyor. Shakira’yla tanışanlar sanatçı hakkında “çok sıcak ve basit bir insan” şeklinde konuştu.
- Barikatlar üçüncü ülke vatandaşlarına kapatılıyor
Göçmen akımına bir son verebilmek maksadıyla barikatların üçüncü ülke vatandaşlarına kapatılması çare olarak görüldü. İçişleri bakanı Konstandinos Petridis’in yarınki Bakanlar kurulu toplantısına bakanlığının hazırladığı ilgili yasa tasarısını sunacak. Yapılan ilgili açıklamada her ay kuzeyden özgür bölgelere Şengen vizesiyle geçen üçüncü ülke yurttaşlarının sayısının yüzlerce olduğu hatta kimi zaman binleri bulduğu söylendi.
- 28 Ekim günü töreni sırasında Limasol Lisesi öğrencileri “Sınırlarımız Girne’dedir” ve “İsaak - Solomos –sizleri unutmuyoruz” sloganlarını attıkları için okuldan iki günlük uzaklaştırma aldı. DİKO milletvekili Pavlos Milonas öğrencilerin cezalandırılmasından dolayı Eğitim bakanını suçladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand