basın özetleri 04.11.19

Alitiha gazetesi bugünkü ana haberini “Cumhurbaşkanlığı ile AKEL arasında Kıbrıs sorunu konusunda karşılıklı ağır suçlamalar başlığı altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanlığı ve AKEL arasında süren karşılıklı ağır suçlamalar iç cephede yangınlara sebep oldu. Nikos Anastasiadis AKEL tarafından maruz kaldığı sürekli suçlamalar karşısında AKEL’i muhalefet yapmak adına Kıbrıs Türk tezlerini Kıbrıs Rum tezlerinin aleyhine kullanmakla suçladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis “en nihayet AKEL Kıbrıslı Rumları da ifade ettiğinin farkına varsın” dedi. Aynı şekilde Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da birkaç gün önce AKEL’e karşı benzeri suçlamalarda bulunmuştu. DİSİ Genel Başkanı AKEL’i toksik ortam yaratmakla suçlarken AKEL’in buna cevabı “toksik ortamı yaratanın Cumhurbaşkanının kendisidir” oldu ve Anastasiadis’in izlediği politikanın Türkiye için çok daha faydalı olduğunu ekledi.
Alitiha Gazetesinin diğer bir haberi:
- “Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’dan Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletlere üçlü görüşmeye dair mesajlar: Çözüm istiyorsak bu fırsattan yararlanmalıyız” başlığı altındaki haberinde Alithia şöyle yazıyor:
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı, 25 Kasım’daki 3’lü görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreterliği’ne de bu aşamada görev düştüğünü belirterek, Kıbrıs Rum toplumu lideri Nikos Anastiadis'e çağrı yaptı ve 9 Ağustos toplantısı ve ardından Sayın Lut geldiği zaman yaşananlar hakkında doğru olmayan konuşmalar yaptığını iddia etti. “Bilindiği gibi BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres 25 Kasım’da 3’lü bir görüşme için tarafları Berlin’e davet etmiştir. Gündemde, uzun zamandır üzerinde çalışılan temel referans kavramlarının görüşülerek gelecek adımların planlanması yer alacaktır” diyen Kıbrıs Türk Lideri “Bilahare iyi bir hazırlık çerçevesinde 5’li gayrı resmi toplantının yapılmasının da olası olduğunu” söyledi.
Mustafa Akıncı Nikos Anastasiadis’e hitaben “Kıbrıs çok sancılı bir dönemden geçmektedir. Görünür gelecekte ya siyasal eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde federal bir çözüme ulaşma yeteneğini göstereceğiz, ya da kalıcı bölünme yolunda yeni gerçeklerle yüzleşeceğiz. Çözüm istiyorsak, iki yıl sonra önümüze gelen bu fırsattan yararlanmalıyız” şeklinde seslendi.

Haravgi gazetesinin ana haberi de Cumhurbaşkanı-AKEL zıtlaşmasına ayrılmış. Haravgi’nin haber başlıkları şöyle:
İç birliğin altını oyan Cumhurbaşkanının kendisidir – İdarede olanlar raydan çıktı – Argümansız olmaları her yana tahrikkar suçlamalarda bulunmalarına neden – Anastasiadis yüz yüze başka, dışarıya konuşurken ise başka söylüyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Hükümet ve DİSİ öğüt verip AKEL’e karşı alt oyma ve toksik ortam yaratmak gibi sert suçlamalarda bulunurken iç ortamı yaptıkları ve söyledikleriyle bozan kendileridir.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Alpha TV’sine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının “en nihayetinde AKEL Kıbrıslı Rumları da temsil ettiğinin farkına varmalıdır” şeklindeki suçlamasına cevap verirken “ne yazık ki Sayın Anastasiadis raydan çıktı. Yüz yüze konuşurken başka kamuoyuna yaptığı açıklamalarda ise başka söylüyor. Bu tutumu tahrikkârlığını tırmandırması bağlamında Türkiye’nin işine geliyor” dedi. AKEL Genel Sekreteri “Cumhurbaşkanı yüz yüze yaptığımız görüşmelerde ‘ben AKEL’in asla Türk tezlerine hizmet ettiğini söylemedim” dediğini aleni açıklamalarında ise bunun tam tersini yaptığını” söyledi. Andros Kiprianu Cumhurbaşkanını söylediklerinin arkasında durma cesaretini göstermeye çağırdı ve “Cumhurbaşkanı dâhil herkes, buyursun, bütün bu konuları yüz yüze açıkça görüşelim” dedi ve Türkiye’nin yıllardır tahrikkar davranışlarını tırmandırdığını ancak AKEL’in değil Cumhurbaşkanının politikaları ve uygulamaları nedeniyle uluslararası tepkilere maruz kalmadığını da ekledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Hükümet bu kez cevap verecek mi? başlığı altındaki haberde AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun yaptığı yazılı bir açıklamayla dünya çapında aranan bir numaralı iş adamı Jo Lou’ya Anastasiadis Hükümetinin pasaport vermesiyle Kıbrıs’ın dünya çapında bir kez daha tırnak içinde yeni bir başarı elde ettiğini açıkladı. AKEL Basın Sözcüsü “Soruyoruz; Hükümet bu durumda ne yapacak? Bundan önce skandallarını yayınlayan basın araçlarına yaptığı gibi bu haberi yayınlayan Politis gazetesine de mi çatacak? Bu sefer de boş ver unutulur mentalitesiyle susacak mı? Sorumlulukları gene başkalarına mı yükleyecek? Yoksa her zamanki iddiası olan “Kıbrıs’ı hedef aldılar” iddiasını mı yineleyecek? Ama ne yaparsa yapsın, söz konusu haber, Hükümetin kurduğu pasaport sanayiiyle, Kıbrıs’ı yurt dışında bir kez daha rezil ettiğini açıkça gösteriyor” dedi.
- Üniversite öğrencilerinde yeni hareketlilik…
POFEN üniversite öğrencileri birliği 7 Kasım tarihinde tüm üniversite öğrencilerine protesto çağrısı yaptı. Üniversite Öğrenci Birliği Devlet Öğrenci Desteği Hizmetlerinden gerçek destek talep etti, Eğitim Bakanlığının ise kendileriyle alay ettiğini, taleplerini kaale almadığını belirtti. Birlik aynı zamanda Eğitim Fonuna yapılan kesintilerin öğrencilerin zararına rol oynadığını ve Devlet Desteği Fonu ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz olduğunu ve bu durumu kınadığını açıkladı.

Politis gazetesi ana haberini “Başpiskoposun isim babalığıyla Co Tae Lu’yu Kıbrıslı vaftiz ettiler. Malezyalı dolandırıcının Kıbrıs pasaportu alması için Başpiskopos Hrisostomos aracılık yaptı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Gazetemiz bugün uluslararası alanda büyük dolandırıcılıklardan dolayı aranan Malezyalı Co Tae Lu’ya Kıbrıs vatandaşlığı verilmesi için Hükümete baskı uygulayan kişinin Başpiskopos Hrisostomos olduğunu açıklıyor. Başpiskopos o dönem İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a iki mektup göndererek Malezyalı “işadamı”yla Kilise toprağında yatırım yapmasıyla ilgili konularda görüşeceğini bildirmişti. Başpiskopos 10/9/15 tarihli Sokratis Hasikos’a mektubuyla Malezyalıya Kıbrıs pasaportu verilmesini istedi. 11/9/15 tarihinde ise Sokratis Hasikos’un ilgili önerisi Bakanlar Kurulu toplantısında oy birliğiyle kabul edildi. Co Lu Kıbrıs pasaportu aldı, Aya Napa’da 5 milyonluk bir villa satın aldıktan sonra ise ortadan kayboldu. Bugün söz konusu şahıs Malezya’da yaptığı ve ucu ABD’ye ve başka ülkelere de uzanan dev bir ekonomik skandal nedeniyle dünyanın yarısında aranıyor. Başpiskopos’un, Hükümetin ve denetim yetkililerinin, Kıbrıs Cumhuriyetinin dünyaya bu yeni teşhirine yönelik cevapları merakla bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Nikos Anastasiadis’in hazırladığı yeni kabine değişikliğiyle ilgili kararı bağlamında bu hafta kritik bir rol oynayacak. Cumhurbaşkanı bakanlık almaya layık olduğunu düşündüğü isimler ve yetersiz gördüğü bakanlarla görüşmeler yapacak. Şu ana kadar konuşulan isimlerde değişiklikler yapılması bekleniyor.
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı Nikos Anastasiadis’i gerek 9 Ağustos görüşmesinde konuşulanlar, gerekse de daha sonra Ceyn Hol Lut’la adada yapılan görüşmelerde konuşulanlar hakkında kamuoyuna yanlış bilgiler vermekle suçladı.
- 2020’de Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Psikolojisi Hizmetlerine, 27 yeni psikolog göreve başlayacak. Eğitim Psikolojisi Hizmetleri bugünkü biçimiyle yetersiz görüldü. Psikolog başına 3.140 öğrenci ve 20 okul düşüyor.

Filelefteros gazetesi:
Filelefteros gazetesinin ana haberi “Orta Öğretim Öğrencileri ayakta – Dört aylık sömestr sınavları sistemini yıkmak için öğrenciler dinamik önlemler almaya hazırlanıyor – Öğretmenlere grev çağrısı yaptılar – Eğitim Bakanlığının konu hakkında B Planı da hazır” başlıkları altında.
Filelefteros’un diğer haberinden bazı başlıklar da şöyle:
- Sağlık Bakanı gerekirse, Ulusal sağlık Sistemi YESİ’nin bütçesinin artacağını açıkladı.
- Yeni müşteriler kazanmak isteyen bankalar konut kredisi faizi ortalamasını 2,13’e çekti.
- Kıbrıs Rum tarafı Berlin üçlü görüşmesine yönelik beklentilerini aşağıya çekti.
- Limasol limanının yarattığı ses kirliliği konusunda çevre ses kirliliği çalışması yapılacak.
- Sayıştay başkanı yardımcısı Ekonomi Bakanlığından maaşının Sayıştay başkanı maaşı kademesine çıkarılmasını ve kendisine limuzin tehsis edilmesini talep etti.
- Lefkoşa’daki bir gece kulübünde sabah saatlerine karşı cinayet girişimi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

26 Eylül
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Tüm haberler

Video on Demand