basın özetleri 29.11.19

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin de ana haberi intihar eden Stilyanos’a ilişkin araştırmanın raporuna ayrılmış.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Stilyanos kurtarılabilirdi – İdare Komiseri Maria Lottidi Filelefteros’a konuşurken “minimum yardımla Stilyanos’u kaybetmeyebilirdik – Trajedinin ardından siyasi kavga – Sosyal Hizmetler Dairesi çalışanları isyan etti” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:

Çocuğun ne ölümünden dört ay önceki intihar teşebbüsü ne de annesinin polise 21 şikâyet başvurusunda bulunmuş olması devlet memurlarını harekete geçirebildi. Ailenin ihtiyaç duyduğu apaçık yardım gereksinimine rağmen gerek aileyi gerekse de 15 yaşındaki Stilyanos’u kendi kaderine terk ettiler.

İdare Komiseri Stilyanos olayında onu en çok sarsan noktanın ne olduğuna ilişkin sorumuza cevap verirken Lottidi “minimum yardımla bu olay yaşanmayabilirdi. Okuldan sonra çocuğa destek sağlansaydı acı olay yaşanmayacaktı” dedi.

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:

-        Davaya gösterilen ilgisizlik kız öğrencilerini taciz eden öğretmenin paçayı sıyırmasına neden oldu – İstinaf Mahkemesi öğretmenin öğrencilerini cinsel istismarı davasında beraat kararı verdi – Aynı gün görülen bir başka davada ise aynı üç yargıçtan ikisi 2009 – 2015 arası yıllarda çocuklara karşı işlediği cinsel istismar suçundan bir başka çocuk tacizcisini suçlu buldu.

-        Türkler Avlona’da ölü bölgeye girdi. Olay gerginliğe neden oldu. Kıbrıs Rum tarlalarını eken Kıbrıslı Türk çiftçiler olayı protesto etmek isteyen Avlona muhtarına küfretti. KC Dışişleri Bakanlığı BM’ebeyanda bulundu.

-        Türkiye Doğu Akdeniz’de gerginlik yaratan yeni bir girişimde bulundu. Türkiye Libya ile deniz bölgelerinin sınırlarının belirlenmesi anlaşması imzaladı. Türkiye’nin bu hareketi Brüksel’den ona karşı alınan yaptırım kararlarına bir misilleme olarak değerlendirildi.

-        Evvelsi akşam evinin önünde kurşun yağmuruna tutulan ve 5 kurşunla yaralanan Kostas Haralambus namı diğer Mavros’un hayati tehlikeyi atlattığı bildirildi. Mavros Çarşamba akşamı yaşanan olaydaki saldırganların bulunmasına yönelik araştırmada polisle işbirliği yapmayı reddetti ve konuşmadı.

Politis gazetesinin ana haberi de Stilyanos olayına ilişkin.

Gazete ana haberini şu başlıklar altında veriyor:

“Stilyanos doğduğu günden beri ölüyordu – İdare Komiserinin yetkililerin ihmalkârlığını ortaya koyan raporu sarsıyor – Rapor çileli bir çocuğun önceden bilinen ölümünü işaret ediyor – Sosyal Hizmetler Dairesinin çağdaşlaştırılmasının öncelik oluşturduğu bir anda kısır siyasi zıtlaşmalar”.

Politis’in diğer haberlerinden bazıları:

-        Bundan on gün önce van tipi casus aracı konusunda müdahalede bulunmasının haklı gösterilemeyeceğini söyleyen Başsavcı Kostas Kliridis mevcut verilerde herhangi bir değişiklik olmadığı halde dün ansızın İlias Stefanu’yu olaya ceza araştırmacısı olarak tayin etmeye karar verdi. Van taşıtının sahibi Tal Dillian hâlen Kıbrıs’a dönmedi. Tal Dillian hakkında tutuklama emri çıkması olasılık dâhilinde.

-        1 Aralık’tan itibaren araba yol ruhsatlarına yeni ücretler geliyor. Yeşil vergiler olarak adlandırılan zam paketi bundan 8 ay önce Temsilcililer Meclisi tarafından onaylanmıştı. Yeni vergiler yeni kirlilik karşıtı teknoloji standartlarına uygun arabalara kolaylık ve avantajlar sağlıyor.


Haravgi gazetesinin Stilyanos’un ölümüne ilişkin raporu olayına ayrılmış olan ana haberinin başlıkları şöyle sevgili dinleyenler.

“Siyasetlerinin çıplaklığı ortada – Kurumsal yetersizlikler siyasi sorumlulukları işaret ediyor – Görevliler dosyaları bakanlığın dışında bırakıyor – AKEL’den Sosyal Hizmetler Dairesi hakkında öneriler”.

Haberde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, 15 yaşındaki gencin intihar olayı soruşturmasına ilişkin raporu değerlendirirken, “bu Hükümetin ortaya çıkan her meselede sorumlulukları sırtına yüklemek için bazı görevlileri arayıp bulması ve Hükümet olarak kendi sorumluluklarını asla üstlenmemesi olacak şey değildir” değerlendirmesi yaptığını yazıyor. Habere göre Andros Kiprianu Hükümetin sorumluluklarının kolektif olduğunu söyledi ve “tek sorumlu Sosyal Hizmetler görevlileri olamaz” dedi. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu ise yaptığı açıklamada “görev ihmali siyasi sorumluluk yaratmaz – Olay birilerinin genelgelere ve kullanım kılavuzlarına uymamıştır” dedi.

Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:

-        Oto yolda sarhoş bir şekilde yıldırım hızıyla hareket eden Kıbrıs yurttaşı elli yaşındaki Rus “seyyar ölüm” şeklinde nitelendirilebilir. Önündeki araca şiddetle çarpması sonucunda 5 yaşındaki çocuk babası 27 yaşındaki Panayotis Hristoforu’nun anında ölümüne neden oldu. Haravgi talihsiz gencine ailesine başsağlığı diler.

-        Eğitim Bakanlığının tehditlerine rağmen dün yapılan öğrencilerin derslere dört saat boyunca girmemesi eylemine öğrencilerin yüzde sekseni yer aldı. Öğrenciler sömestr sınav sistemine tepkisini ortaya koydu.

-        Ormancılık Dairesi çalışanları dün düzenledikleri bir protestoda Argaka, Solya, Ormancılık dairesini sadece yangınlardan sonra hatırlıyorsunuz” panolarıyla hareket etti ve Hükümeti Dairenin ihtiyaçlarına karşı gösterilen ilgisizliğinden dolayı önlemlerini tırmandıracağı mesajını verdi.

-        Yeşil Hat tüzüğü değişikliklerinde Avrupa Komisyonunun onayı alınmadı: Avrupa komisyonu sözcüsü Haravgi’ye yaptığı açıklamada Yeşil Hat Tüzüğünün 10. Maddesinin, tüzükte değişiklik için Komisyonun onayını öngördüğünü söyledi.

-        Dün Limasol Devlet Hastanesini ziyaret eden bir AKEL Temsilci heyeti hastanelerde eleman eksikliği tespitinde bulundu. Başta acil yardım servisi olmak üzere hastanelerde doktor eksikliği var. Bu arada Kato Pirgos Köyü medikal merkezinde eczacısı olmadan hizmet vermeye devam ediyor.

-        Türkiye ile Libya arasında deniz bölgelerinin sınırlarının belirleyen anlaşma imzalandı.


Son gazetemiz de Alithia sevgili dinleyenler.

Gazete haberinin başlıkları olayı özetler nitelikte:

“Gazap raporu – İdare Komiserinin Stilyanos’un intiharı olayına ilişkin raporu megatonlar şiddetinde sarsıntılar yarattı – Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu AKEL Milletvekili Skevi Kukuma’nın hükümeti yerici açıklaması konusunda öfke belirtti. Skevi Kukuma “İdare Komiserinin ilgili raporunu Çalışma Bakanıyla birlikte yazdığı” açıklaması yapmıştı. Çalışma Bakanı “onun adına utanç duyuyorum” dedi – Bu arada Sosyal Hizmetler Dairesi Çalışanları dün konuyla ilgili olarak iş durdurma eylemi yaptı ve yeni grevlere ilişkin açıklamalarda bulundu – Sosyal Hizmetler Dairesi çalışanları İdare Komiserinin raporu vasıtasıyla kurban durumuna düşürüldüklerine inandıklarını belirtti. İdare Komiserinin raporunda “şiddet”, “sefalet”, “görev ihmali”, “ilgisizlik”, “kötü muamele”, “aşağılama”, “hiddet”, “öfke” gibi binlerce nitelendirmeyle dolu”.

Ve Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        Saatte 200 km’den fazla bir hızla araba süren sarhoş sürücü 27 yaşındaki aile babası bir gencin ölümüne neden odu. Olayın failine yapılan alkol testi sonucunda en yüksek sınır 22 mikrogram olduğu halde kanında 111 mikrogram alkol bulunduğu tespit edildi. Failin adam öldürmekten yargılanacağı bildirildi.

-        Erdoğan’ın Libya ile iki ülkenin deniz sınırlarının belirlenmesi anlaşması imzalama kararı şaşırtıcı oldu. Anlaşma gerek Doğu Akdeniz’de gerekse de Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki enerji planlarına olumsuz sonuçlara neden olacak. Erdoğan bulunduğu izole durumdan çıkmak amacıyla Akdeniz’de deniz sınırları ve güçlendirilmiş askeri işbirliği anlaşması anlaşması imzaladı.

-        Kıbrıslılar ESTİA konut planına sırtını neden döndü? Ödenemeyen kredi sahibi kişilerin toplam sayısı 13.800 olduğu halde ESTİA Planına Mart ayından bu yana sadece 1.050 kişi başvuru yaptı. Sebep belki daha iyi bir plan bekliyor olmaları, belki taşınmaz mülklerinin açığa çıkmamasını istemiyor olmaları belki de plana başvurularının reddedileceğine inanıyor olmaları olabilir.

-        İstinaf mahkemesi 12 yaşındaki kız öğrencisine cinsel tacizde bulunmakla suçlanan öğretmeni beraat ettirdi. 12 yaşındaki öğrenci öğretmeni önce saçlarına sonra da göğsüne dokunmakla suçlamıştı.

-        Öte yandan Yüksek Mahkeme aynı gün görülen bir başka davada 9 yaşından 15 yaşına gelinceye dek geçen dönem içerisinde cfinsel istismara uğradığını ihbar eden eden kızın suçlamaları konusunda kurbanın tanıklığının doğruluğuna ve failin suçlu olduğuna karar verdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand