basın özetleri 28.11.19

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin tümü ana konusunu bundan birkaç ay önce ailesiyle yaşadığı hayvan çiftliğindeki kötü koşullar ve babasının baskılara dayanamadığı için intihar eden 15 yaşındaki Stilyanos’un dosyasıyla ilgili dün açıklanan araştırmanın sonuçlarına ayrılmış. Stilyanos’un intihar olayında basında devlet yetkililerinin umarsızlığının önemli rol oynadığı günlerce yazılmıştı.
Alithia gazetesiyle başlıyoruz.
Alithia gazetesi ana haberini “Kelleler alındı – 15 yaşında intihar eden gencin dosya raporu yolu açtı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
En nihayet bu ülkede bir araştırma derine inmeyi başardı ve geçen Eylül ayı başlarında Kıbrıs’ı sarsan Stilyanos’un intihar olayı konusunda devlet çalışanlarının ihmallerini ve babasının ağır baskılarını sorumlu gösterdi. Araştırmayı yürüten İdare Komiseri Maria Stilyanidu Lottidi lâfını sakınmadı. Lottidi olayda suç derecesinde ihmal bulunduğunu ortaya koydu. Sosyal Hizmetler Dairesinin 4 çalışanı ve aileyle ilgili olaylardan haberdar olan polis hakkında disiplinsel ve muhtemelen cezai soruşturma başlatılacak. Raporda “2007 yılından beri yapılan yanlış değerlendirmeler ve ihmaller söz konusudur. 2013 – 2019 yılları arasında ise bunlar hat safhaya varmıştır” deniyor. Talihsiz Stilyanos’un babası ise oğluna ve tüm ailesine karşı kötü muameleyle suçlanıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Kıbrıslı Türk bir emekli Ulusasl Sağlık Sistemi YESİ haklarını almak üzere Yüksek Mahkemeye başvurdu – Hükümet anlıyor ve çözüm yolları arıyor”
Özgür bölgelerde çalışıp maaşlarına YESİ’ye katkı kesintisi yapıldığı halde Rum tarafında yaşamadıkları gerekçesiyle YESİ haklarından yararlanamayan Kıbrıslı Türkler sorun yaşıyor. Cumhuriyetin Sosyal Sigorta Kurumu emeklilerinden olan bir Kıbrıslı Türk bu amaçla mahkemeye başvurmuş ve mahkeme hak talebini reddetmişti. Emekli konuyu Yüksek Mahkemeye götürdü. Kıbrıslı Türk emeklinin davası önümüzdeki Salı günü yani 3 Aralık’ta görülecek.
- Larnaka Dimostenus sokağında dün gece saat 8:30’da evinin önüne park eden 38 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum bilinmeyen kişi ya da kişiler tarafından tarandı. Kurşun yağmuruna tutulan şahıs ciddi biçimde yaralanmasına rağmen hastaneye götürülürken bilinci yerindeydi.
- DİSİ Başkan Yardımcısı Stella Kiryakidu yeni Avrupa Komisyonunda portfolyo alması üzerinde dün gerek DİSİ’deki makamından gerekse de milletvekilliğinden istifa etti. Stella Kriyakidu’nun istifası DİSİ yetkili isimleri arasında yeni bir düzenlemenin ve Kabine değişikliğinin yolunu açıyor.

Haravgi gazetesi “15 yaşındaki gencin katili Beceriksiz Devlet – 2013 ile 2019 yılları arasındaki dönemde ilgili devlet daireleri Stilyanos’un ailesiyle ilgili şikayetlere karşı tam bir ilgisizlik ve atalet içindeydi” başlıkları altında verdiği Stilyanos’un intiharıyla ilgili raporuna ilişkin ana haberinde özetle şöyle yazıyor:
İlgili soruşturmayı yürüten İdare Komiseri raporunda Sosyal Hizmetler Dairesi ve Polise 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili olarak disiplinsel ve muhtemelen de cezai sorumluluklar yükledi. İdare Komiserinin raporunda “şuç derecesinde ihmalkârlık” ve “ 2013-2019 yılları arasındaki döneme ilişkin “tam bir ilgisizlik”ten söz ediliyor. Rapor Baş Savcının elinde. AKEL ise konuyu Meclise taşıyacak.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Güven duygusu iki taraflı olmalıdır – Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk partiler görüştü ve güvenlik ile üçlü görüşme konularını ele aldı” başlığı altındaki bir haberde şöyle yazıyor:
Dün Ledra Palas’ta Slovakya Büyükelçiliğinin himayesi altında gerçekleşen Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk partilerinin görüşmesinde “bir tarafın güvenlik duygusu diğer tarafın güvenlik duygusuna engel olmamalıdır” noktasında anlaştı.
Ortak basın açıklamasına göre, katılımcılar, BKP’nin önerisi olan “Kıbrıslıların birlikte yaşaması için garantörlere gerek var mı? Yeni bir güvenlik sistemi oluşturulacaksa, bu ne olmalıdır?” konusunu tartıştılar.
Partiler BM Genel Sekreteri'nin Berlin’deki toplantıda yaptığı ve Güvenlik konusunun da dahil olduğu, Guterres çerçevesinin önemine vurgu yapan açıklamasının taşıdığı önemi yineledi.
Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partilerin bir sonraki toplantısı 18 Aralık'ta Ledra Palas’ta gerçekleşecek.
- “Türkiye koşullar elverişli olduğu takdirde çözümü destekleyeceğini açıkladı – İbrahim Kalın: Kıbrıs sorunu çözülmedikçe doğal gaz yatakları sorun olarak kalmaya devam eder” başlıklı haberinde Haravgi Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamasına yer veriyor. Haberde, İbrahim Kalın’ın Kıbrıs sorununun çözümünün koşulları elverişli olduğu ve çözüm çerçevesinin BM himayesi altında doğru bir şekilde konduğu takdirde Ankara’nın bunu destekleyeceğini ifade etti. Böyle bir çerçeve iki Kıbrıs toplumunun eşit haklara sahip olduğu, eşit yurttaşlar olarak muamele gördüğü ve siyasi ve ekonomik haklarını kullanabileceği bir çerçeve olur dediğini yazıyor. Kalın aynı zamanda Kıbrıs sorunu devam ettiği sürece Doğu Akdeniz sorun olarak kalmaya devam eder” dedi.
- Öğrencilerin derslere girmeme eylemine tehditler ve terörle cevap verildi
Bugün orta öğrenim öğrencileri sömestre sınav sistemine tepki olarak dört saat boyunca derse girmeme eylemi yapacak. Dün Eğitim bakanlığı okul müdürlüklerine gönderdiği bir genelgeyle eyleme katılacak olan öğrencilere ceza verilmesini istedi. Genelge öğrenciler tarafından Eğitim Bakanlığından bir tehdit ve terör uygulaması olarak algılanıldı.

Filelefteros gazetesinin ana haber başlığı şöyle:
Suç derecesinde ilgisizlik -15 yaşındaki Stilyanos’un intihar olayına ilişkin rapor kararı Sosyal Hizmetler Dairesi ve Polis görevlilerinden çoğu kişiyi yaktı – Tam bir ilgisizlik ve risk değerlendirme yeteneği eksikliği saptandı”.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Ankara şartlarını öne koştuğu bir listeyi açıkladı
Türkiye Berlin görüşmesinden sadece 24 saat sonra Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümü için çaba sarf etmesini bekleyenleri olağanüstü bir inişle gerçeğe döndürdü. Mustafa Akıncı Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerin bahardan sonra beklemesi gerektiğini doğruladı.
- Riskli binalara inşaat izinleri için şipşak prosedür
Uzun süren işlemler ve bürokratik engeller olmadan acilen yeni binaların inşaatına izin verilmesi olayı artık bir hakikat. İçişleri Bakanı bugün ruhsat çerçevesini açıklayacak.
- Otobüs taşımacılığı sektörü bugün 2020 – 2030 dönemi için verilecek 1 milyar 200 milyonu paylaşacak
Ulaştırma Bakanlığının seçtiği devlet yardımı vereceği otobüs şirketlerinin isimlerini açıklayacak.
- Özel Hastanelerle YESİ arasındaki diyalogda zor anlar
Özel hastanelerin YESİ’ye katılımı amacıyla yapılan diyalog çerçevesindeki dün akşamki görüşme gergin geçti. Zorlukların aşılması için karşılıklı olarak büyük çaba sarf edildi.

Politis Gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
İlgisizlik arenasında sürekliliği olan bir cinayet – Stilyanos’un ölümünün faili belli, Sosyal Hizmetler Dairesi ile polis seyirciyi oynuyordu - Sosyal Hizmetler Dairesinin 4 çalışanı hakkında disiplinsel ve belki de cezai soruşturma açılacak – Polis şikayetleri kaydetmekten başka bir şey yapmıyordu – Polisin tavrında ilgisizlik ve atalet tespit edildi
Politis’in diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Panayotis’in ani ölümüyle ilgili olarak 4 reşit olmayan gencin davası başlıyor
- Akıllanmıyoruz – Kıbrıslılar Sosyal medyada ölümcül trafik kazalarına ilişkin haberlerle sarsılmaya ama yasadışı park etmeye de devam ediyor
- One stop shop’a yeşil ışık – Bakanlar Kurulu dün Çalışma Bakanlığının Kadının Evi kurulması kararını onayladı. Kadın sığınma evi niteliğindeki Merkezde klinik psikologlar, özel eğitimli görevli ve polis memurları da görev yapacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand