basın özetleri 27.11.19

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Ankara’nın suskunluğu çok şey anlatıyor – Bundan sonraki adım belirsiz – Beşli konferans Türkiye’nin muhakemesine kaldı” başlıkları altında veriliyor.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Berlin üçlü görüşmesi beşli bir konferansı işaret etti. Adlon Kempinski Otelinde yenilen akşam yemeğinden çıkan sonuca göre bundan sonra izlenmesi gereken yol beşli konferansın gerçekleştirilmesine çıkıyor. Sürecin anahtarı bir kez daha Türkiye’nin elinde. İki toplum lideri bir önceki gece sürecin zemininin temel eksenlerini belirledi. Bu parametreler, BM’in beşli toplantıda kararlaştırılmasına karar verdiği referans şartlarına kıstas oluşturuyor. Bu yöndeki zorluklar başından itibaren belliydi. Ankara’nın tutumu Kıbrıs Rum tarafının Berlin toplantısının sonucuna dair temkinliliğinin artmasına neden oldu. Türkiye Hükümeti dün akşam geç saatlere kadar Berlin görüşmesinin sonuçları hakkında herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Ankara’nın bu yolla BM’e ve Antonio Guteres’e vermek istediği mesaj apaçık. Ankara şu anda Kıbrıs sorununun çözümünün onu için öncelik oluşturmadığını göstermek istiyor. Ankara’nın suskunluğu bunun yanısıra Mustafa Akıncı’ya onu kaale almadığını göstermek anlamına da geliyor.
Kıbrıs Rum tarafında diplomatik kaynaklar Berlin üçlü görüşmesinin bir ilk adım teşkil ettiği görüşünü dün de yineledi, ancak, Türkiye’nin bu konudaki açıklamasından önce sonuç hakkında net bir değerlendirme yapılamayacağını bildirdi.
Bu arada Kıbrıs Türk toplumunda da Ankara yanlısı siyasetçilerden herhangi bir açıklama yapılmamış olması da anlamlı. Dün akşam geç saatlere kadar ne Özersay ne de Tatar tarafından bu konuda herhangi bir açıklama yapılmamıştı.
Kıbrıs Rum tarafındaki partilerde de görüşmenin sonuçları konusunda bir temkinlilik göze çarpıyor. DİSİ ve AKEL görüşmeyi olumlu bir adım olarak nitelendirirken diğer partiler temkinlilik ifade etti. Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada görüşmenin sonuçlarını Kıbrıs sorunu bağlamında olumlu karşıladığını bildirdi.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Mumla yeni polisler aranıyor – Poliste 2020 yılı için büyük tartışmalar – Bu yıl açılan 200 istihdamın 192’si doldu
- DİSİ ile EDEK’ten Avrupa Parlamentosu Başkanına protesto mektupları
- Kıbrıs Bankası şube kapatıyor
- Kıbrıs Spor Kurumu KOA 2020 yılında 11 milyon 740 bin sübvansiyon dağıtacak
- Orta öğrenim öğrencileri sömester sınavlarıyla ilgili protesto ve önlemleri tırmandırıyor
- Arnavutluk’taki depremde onlarca ölü


Haravgi gazetesi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayırdığı ana haberini “devamlılık ve istikrar olması önemlidir – AB ve uluslararası topluluk gelişmeleri selamladı – Çözümün avantajları anlatılmalı – Resmi olmayan beşli görüşme 2020 Nisan’ından sonraya kaldı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyler yazıyor: AKEL SG: Çözüm biçimi ve Guteres çerçevesi konusunda gel gitlere son verin, dedi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, AKEL’in Kıbrıs sorununun müzakere edilmesi ve çözümünün zemininin BM kararlarında belirtildiği biçimiyle siyasi eşitliği içeren iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olmasının, BM Genel Sekreteri önünde açıklığa kavuşturulmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Ancak, referans şartlarına ulaşılamamış olmasının sorun oluşturmaya devam ettiğini belirtti.
AKEL Genel Sekreteri, sözlerinin başka bir noktasında, Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak seçimler nedeniyle gayrı resmi beşli toplantının muhtemelen Nisan 2020 sonrasına alınmasını da olumsuz olarak değerlendirdi.
Cumhurbaşkanının BM Genel Sekreteri ve iki toplum lideri arasında geçen Berlin görüşmesinde konuşulanlar konusunda yapacağı bilgilendirmeyi beklediğini ancak yine de iki toplumlu çözümün netleştirilmesinden sonra "Kıbrıs çözümünün zeminine ilişkin herhangi bir farklı düşüncenin ortaya konması ya da bu tür fikirlerle flört etmenin sona ereceğini" söyleyen A. Kyprianou, ayrıca, başvuru şartlarının, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Deklarasyondan, bugüne kadarki yakınlaşmalardan ve Genel Sekreterin 30 Haziran çerçevesinden oluştuğuna karar verildiğini belirterek “bu konuda umarım her türlü tartışma sona erer” diyerek hükümetin Guterres çerçevesiyle ilgili parafilolojisine gönderme yaptı.
Haravgi gazetesinin konuyla ilgili diğer bazı haberleri:
- AB, İngiltere, Rusya ve Yunanistan Berlin’deki görüşmenin olumlu bir adım teşkil ettiğini açıkladı.
AB sözcüsü yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Antonio Guteres’in iki Kıbrıslı liderle düzenlediği toplantının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. AB sözcüsü “Avrupa Birliği’nin, ilgili tarafların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona dayanan bir uzlaşma sağlama konusundaki kararlılığını” desteklediğini belirtti.
Lefkoşa’daki Rus Büyükelçiliği yaptığı bir açıklamayla Moskova’nın sonuçtan memnuniyetini ifade etti. Açıklamada "Rusya, Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararlarındaki gibi iki bölgeli iki toplumlu bir çözüm bulunması için harcanan uluslararası çabalara aktif desteğine devam etmeye hazırdır” dendi.
Kıbrıs'taki Britanya Yüksek Komiseri de ülkesinin BM Genel Sekreterinin açıklamasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti ve Britanya’nın BM Güvenlik Konseyi kararlarında da belirtildiği biçimiyle siyasi eşitliği olan iki bölgeli iki toplumlu kalıcı bir çözüm için sarf edilen çabaları desteklemeye devam edeceğini belirtti.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de "Berlin toplantısının Kıbrıs sorununun Güvenlik Konseyi Kararları temelinde çözülmesi gerekliliğini bir kez daha teyit etmiştir" dedi.
- Guteres’in beş paragrafına Akıncı’dan 5 değerlendirme
Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı Kıbrıs’a geri döndükten sonra yaptığı bir açıklamayla BM GS’nin beş paragrafına yorum yaptı. Mustafa Akıncı Berlin'deki üçlü toplantıyı yapıcı ve verimli olarak nitelendirdi.
Kıbrıs Türk Lideri Akıncı SG’in açıklamasında, siyasi eşitliğe sahip iki kurucu devletten oluşacak ve egemenliği iki eşit toplumdan kaynaklanan bir çözüm hedefi konduğunu söyledi.

Politis gazetesi “26 gri pasaportun listesi hazır – 8 Rus, 8 Kamboçyalı, 5 Çinli, 2 Kenyalı, 1 Malezyalı” başlıkları altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:
Gazetemiz yatırım programı vasıtasıyla Kıbrıs pasaportu alan ancak yapılan araştırmada kendilerine Kıbrıs vatandaşlığı verilmemesi gerektiği tespit edilen 26 kişinin isim listesine ulaştı. Hem kendileri hem de aileleri için Kıbrıs pasaportu almayı başaran 9 yatırımcı ve tümünün ya kanuni ya da uluslararası şirketlerle muallakiyetleri söz konusu. İsimleri büyük ekonomik skandallara, zimmetine para geçirme olaylarına, kara para aklama olaylarına karışmış. Çoğu uzun yıllardır faaliyetleri bilindiği halde Hükümetin bu kişilere neden pasaport vermeyi tercih ettiği sorusu kafaları ciddi biçimde meşgul ediyor. Pasaportlarının geri alınması süreci oldukça uzun bir zaman alacak olan söz konusu şahısların sürecin sonunda Kıbrıs vatandaşlıklarını yitirip yitirmeyeceği de meçhul. Bakanlar Kurulunun atadığı araştırma komitesinin çalışmaları sürerken 26 kişilik isim listesinin daha da uzaması bekleniyor.

Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Dünden beridir gerek Kıbrıs Rum gerekse de Kıbrıs Türk tarafı, Pazartesi günü yapılan üçlü toplantı ve sonuçlarının her iki taraf için de olumlu olduğu hissini vermeye çalışıyor. Bununla birlikte, referans şartlarında tam bir anlaşmaya varmak mümkün olmadı. Garantör güçlerin de katılacağı resmi olmayan bir beşli konferansın ne zaman ve hangi içerikle yapılacağı da belli değil.
Nikos Anastasiadis, şimdi, dikkatini önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Kabine değişikliğine yöneltirken, Mustafa Akıncı da, Kıbrıs sorunu konusunda hem öz hem de süreç bağlamında elde ettiği bazı önemli olumlu noktalarla "seçim öncesi" bir mücadeleye hazırlanıyor. Tüm göstergeler Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerin Mayıs ayından sonraya sarkacağını işaret ediyor.
- Enerji Bakanının dün açıkladığı verilere göre Kıbrıs Avrupa Birliğinin enerji tüketiminin yüzde 13’ünün yenilenebilir kaynaklardan oluşması talimatının hedefini, 2018’den beri yakalamış bulunuyor. 2020 yılında ise daha iyi sonuçların elde edilmesi bekleniyor.

Alitia gazetesi ana haber olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili Berlin bilançosunu veriyor.
Alithia gazetesinin “Partilerin merceği altında Berlin üçlü görüşmesinin Pozitif ve negatif noktaları” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Berlin görüşmesinin sonuçları DİSİ ile AKEL için ferahlatıcı oldu. İki parti BM Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamanın iki önemli bileşenini memnuniyetle karşıladı.
Bunlar;
1. Kıbrıs sorununda istenen çözümün ki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunun teyit edilmesi
2. İki liderin 11 Şubat 2014 ortak açıklaması, Kran Montana’ya kadar üzerinde yakınlaşma sağlanan noktalar ve 30 Haziran 2017 Guteres çerçevesi üzerinde anlaşması
DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun temkinliliğe rağmen “Berlin’de sağlanan açıklama Kıbrıs sorununa yeniden açılan bir pencere niteliğindedir” şeklindeki açıklaması karakteristiktir. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu iki toplumlu iki bölgeli çözüm zeminin yeniden teyit edilmesini ve söz konusu noktaları selamladı ancak beşli konferans toplantısının Kıbrıs Türk toplumundaki liderlik seçimlerinden sonrasına bırakılmasının olumsuz bir nokta teşkil ettiğini söyledi.
Diğer muhalif retçi partiler Berlin görüşmesinin sonuçlarını olumsuz olarak değerlendirdi. Sadece DİKO iki bölgeli iki toplumlu çözüm zemininin teyit edilmesini olumlarken o noktada da “doğru bir içerikle” şartını öne sürdü.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Bankacılık sektöründe büyük anlaşma
Astro Bank sektörün en güçlü bankalarından birine dönüşme yolunda. Astro Bank Kıbrıs’taki Ulusal Yunanistan Bankasını yüzde yüz satın aldığını açıkladı. Nihai karar Merkez Bankasına ait olacak.
- Kıbrıs Bankası yetkilisi Panikos Nikolau Kıbrıs bankasının yılın sonuna kadar şube sayısının yüzde sekiz aşağıya çekileceğini açıkladı. Kıbrıs Bankasının 2019 yılının ilk 9 ayı içerisindeki kârı 116 milyar avroyu buldu.
- Larnaka Belediye Meclisinin DİSİ grubu Dromolakşa ve Meneu ile birleşmeye karşı görüş belirtti. DİSİ Larnaka Meclis grubu Aradipu, Livadya ve Oroklini köylerinin Larnaka Belediyesine bağlanmasını savundu.
- Kıbrıs Polisinde onlarca işe alım
- 2020 yılının sonuna dek Kıbrıs polisine alınması kararlaştırılan toplam 470 yeni elemanın yanısıra onlarca yeni istihdam açılacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand