Kıbrıs sorunu: Guterres'ten çabaların devamı için taahhüt.

Berlin’deki 3lü görüşme, 9 Ağustos’ta varılan anlaşmanın yeniden onaylanması, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin referans koşullarının oluşturulması için uygun bir zamanda 5li görüşmenin toplanmasına yönelik taahhütü

ve bu seferin farklı olması gerektiğinin belirtilmesiyle sona erdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin açıklamasında, iki liderin, kapsamlı çözüme gidecek yolun açılmasına sebep olacak stratejik bir anlaşmaya varılması için, 11 Şubat 2014’teki ortak açıklamaya, Cran Montana’ya gidilmesine yol açan yakınsamalara ve Guterres çerçevesindeki 6 noktaya yönelik bağlılıkları belirtildi. Bu görüşmeler çerçevesinde Guterres, kademeli, esaslı ve sonuç odaklı müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda başlaması için başlanıç noktası olarak sayılacak referans koşullarının oluşturulması çabalarını genişleteceğine yönelik bağlılığını ifade etti. Bu açıdan, iki lider ve garantör güçlerle uygun bir aşamada 5li gayrı resmi görüşmenin toplanma olasılığını araştırmak için söz verdiğini vurguladı. Bu seferin farklı olması gerektiğinin farkında olduğunu sözlerine ekledi. Genel Sekreter’in açıklamasında, iki liderin aciliyet duygusuyla, Kıbrıs sorununa öngörülebilir bir zaman diliminde, kapsamlı ve kalıcı çözüm bulunmasının iki toplumun şimdiki ve gelecekteki refahı için son derece önemli olduğu ve statükonun yaşayabilir olmadığı konusunda anlaşmaya vardığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Berlin’de gerçekleştirilen gayrı resmi 3lü toplantının sonucunu, zorluklara rağmen, Kıbrıs sorununun çözüm diyaloğunun yeniden başlamasına yönelik çabalarda ilk olumlu adım olarak niteledi. Cumhurbaşkanı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, iki toplum lideri ve garantör güçlerle, Kıbrıs sorununa kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunmasına yönelik hedefe odaklı ve yapıcı bir diyaloğun yeniden başlamasına izin verecek referans koşulları üzerinde anlaşmaya varılması hedefiyle, gayrı resmi 5li görüşmenin toplanması için çabalara devam etmeye yönelik kararlılığını yeniden dile getirmesini olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, iki liderin, 11 Şubat 2014’teki ortak açıklamada, daha önceki yakınsamalarda ve Antonio Guterres’in 30 Haziran 2017’de sunduğu çerçevedeki 6 noktada bulunan arzu edilen çözüme yönelik temel parametrelerle örtüşen tezlerinin kaydedildiğini belirtti. Anastasiadis, esaslı müzakerelerin başlaması için, referans koşullarının oluşturulması dışında, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin aleyhine yasa dışı eylemlerine, Mağusa’ya yerleşik taşıyacağına yönelik tehditlerine ve yeşil hattaki oldu-bittilere son vermesi gerektiğinin açıkça ortada olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, olumlu bir adım atıldığına değindi. Akıncı ‘Rayından çıkmış bir treni tekrardan rayına oturttuk.’ dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 1 buçuk yıl sonra, Doğu Akdeniz’de hüküm süren gerginlik konusunda endişesi sebebiyle, bu inisiyatifi alarak yeniden sürece dahil olmak istediğini sözlerine ekledi. Söz konusu gerginliğin Kıbrıs Rum tarafının Doğal Gaz konusundaki tek taraflı eylemlerinden kaynaklandığını ileri süren Akıncı, Antonio Guterres’in bu gerginliğin düşürülmesinin ne kadar önemli olduğunu bildiğini kaydetti. Gelecekte genişletilmiş 5li görüşmenin toplanması için referans koşullarının oluşturulmasına yönelik çabaların devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ancak, Britanya’daki seçimler nedeniyle Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası zirvenin tarihsel olarak Aralık’tan sonra, hatta işgal bölgelerinde Nisan ayında yapılacak sözde seçimlerden dolayı 2020 yılı içinde yapılabileceğini savundu. Akıncı, çözüm modeliyle ilgili olarak, siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu iki bölgeli federasyon hakkında konuştu. Bundan sonraki süreçte, toplumunu çözüm ve barışa hazırlayacak olan liderlerin önemli rol oynayacağını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:24

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand