Berlin'deki görüşmenin ardından açıklamalar.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunundaki çabasına devam etmesinin çok önemli bir olay olduğunu açıkladı.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, iki liderin 9 Ağustos’taki görüşmede vardıkları mutabakatın teyit edilmesini de önemli bir olay olarak niteledi ve mutabakatın referans şartlarını oluşturacağını söyledi. Görüşmenin olumlu yanları arasında, 2014 ortak açıklamasının, Cran Montana’daki yakınlaşmaların ve Guterres çerçevesinin kaydedilmesinin ayrıca çözüm şeklinin teyit edilmesinin de bulunduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı, dün mevcut şartlar altında en iyisinin başarıldığını belirtti. Avrupa Birliği’nin gayrı resmi 5li görüşmede yer almamasına dair sorulan soruya, Avrupa’nın katılmayacağını çünkü böyle bir görüşmede müzakere yapılmayacağını söyledi. Ayrıca müzakerelerin yeniden başlaması durumunda Avrupa Birliği’nin en yüksek düzeyde temsil edileceği konusunda güvence verdi. Dışişleri Bakanı, atılacak bir sonraki adımlara değinerek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin gayrı resmi 5li görüşmenin belirlenmesi için Jane Holl Lute aracılığıyla derhal nabız yoklamaya başlacağını dile getirdi.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ve Mustafa Akıncı’nın açıklamalarını olumlu ve önemli bir adım olarak niteledi. Ancak bir sonraki adım olan gayrı resmi 5li görüşmenin yakın bir zamanda gerçekleştirilmeyeceği görüşünü ifade etti. Kıbrıslı Türk liderin Tayyip Erdoğan ile ilişkileri gözönünde bulundurulacak olursa, Türkiye’nin işgal bölgelerindeki sözde seçimlerden önce Mustafa Akıncı ile aynı masaya oturmaya hazır olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. DİSİ Başkanı, siyasi eşitlik konusunda ilgili kararlara bakılmasını önemli olarak niteleyerek, siyasi eşitliğin sayısal eşitlik olmadığını, her konuda bir olumlu oy anlamına gelmediğini ayrıca çoğunluğun, azınlığın aleyhine olacak şekilde karar vermesi anlamına da gelmediğini kaydetti.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Berlin’deki 3lü görüşmenin sonuçlarını yorumlayarak, ileriye doğru bir adım atıldığını söyledi. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin yeniden teyit edilmesini ve müzakerelerin temelinin bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalar olarak belirlenmesini çok önemli bir gelişme olarak niteledi. İlk adımın atıldığını ancak üzerinde anlaşılanlarla tutarlılık gösteren diğer önemli adımların da atılması gerektiğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri, referans koşullarında uzlaşı sağlanmamasını olumsuz bir gelişme olarak niteledi. İki lider arasında böyle bir anlaşmanın Türkiye’yi köşeye sıkıştıracağını ileri sürdü. Kiprianu, AKEL’in işgal bölgelerindeki bir sonraki liderin kim olacağına dair endişe duyduğunu yeniden dile getirdi.


DİKO Genel Sekreteri Athos Andoniadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iki buçuk yıl sonra, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlamasına yönelik çabalara kişisel olarak katılmasını olumlu bir adım olarak niteledi. Guterres’in 3lü görüşme sonrasında yaptığı açıklamanın, DİKO’ya göre doğru bir çözüme değil, çıkmaza veya sorunun kötü bir şekilde kapanmasına yol açacak bir sürecin teyit edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Andoniadis, Guterres’in statükonun yönetilemez olduğuna dair ifadesini eleştirerek, şimdiye kadar Genel Sekreter’in statükodan kabul edilemez olduğuna değindiğine dikkat çekti. Ayrıca çözümden önce stratejik anlaşmaya varılması gerektiğine dair açıklamayı da eleştirerek, böyle bir şeyin Kıbrıs Rum tarafının yıllardır süregelen tezlerini ihlal ettiğini vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:24

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand