Berlin'deki görüşmenin ardından açıklamalar.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunundaki çabasına devam etmesinin çok önemli bir olay olduğunu açıkladı.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, iki liderin 9 Ağustos’taki görüşmede vardıkları mutabakatın teyit edilmesini de önemli bir olay olarak niteledi ve mutabakatın referans şartlarını oluşturacağını söyledi. Görüşmenin olumlu yanları arasında, 2014 ortak açıklamasının, Cran Montana’daki yakınlaşmaların ve Guterres çerçevesinin kaydedilmesinin ayrıca çözüm şeklinin teyit edilmesinin de bulunduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı, dün mevcut şartlar altında en iyisinin başarıldığını belirtti. Avrupa Birliği’nin gayrı resmi 5li görüşmede yer almamasına dair sorulan soruya, Avrupa’nın katılmayacağını çünkü böyle bir görüşmede müzakere yapılmayacağını söyledi. Ayrıca müzakerelerin yeniden başlaması durumunda Avrupa Birliği’nin en yüksek düzeyde temsil edileceği konusunda güvence verdi. Dışişleri Bakanı, atılacak bir sonraki adımlara değinerek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin gayrı resmi 5li görüşmenin belirlenmesi için Jane Holl Lute aracılığıyla derhal nabız yoklamaya başlacağını dile getirdi.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ve Mustafa Akıncı’nın açıklamalarını olumlu ve önemli bir adım olarak niteledi. Ancak bir sonraki adım olan gayrı resmi 5li görüşmenin yakın bir zamanda gerçekleştirilmeyeceği görüşünü ifade etti. Kıbrıslı Türk liderin Tayyip Erdoğan ile ilişkileri gözönünde bulundurulacak olursa, Türkiye’nin işgal bölgelerindeki sözde seçimlerden önce Mustafa Akıncı ile aynı masaya oturmaya hazır olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. DİSİ Başkanı, siyasi eşitlik konusunda ilgili kararlara bakılmasını önemli olarak niteleyerek, siyasi eşitliğin sayısal eşitlik olmadığını, her konuda bir olumlu oy anlamına gelmediğini ayrıca çoğunluğun, azınlığın aleyhine olacak şekilde karar vermesi anlamına da gelmediğini kaydetti.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Berlin’deki 3lü görüşmenin sonuçlarını yorumlayarak, ileriye doğru bir adım atıldığını söyledi. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin yeniden teyit edilmesini ve müzakerelerin temelinin bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalar olarak belirlenmesini çok önemli bir gelişme olarak niteledi. İlk adımın atıldığını ancak üzerinde anlaşılanlarla tutarlılık gösteren diğer önemli adımların da atılması gerektiğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri, referans koşullarında uzlaşı sağlanmamasını olumsuz bir gelişme olarak niteledi. İki lider arasında böyle bir anlaşmanın Türkiye’yi köşeye sıkıştıracağını ileri sürdü. Kiprianu, AKEL’in işgal bölgelerindeki bir sonraki liderin kim olacağına dair endişe duyduğunu yeniden dile getirdi.


DİKO Genel Sekreteri Athos Andoniadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iki buçuk yıl sonra, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlamasına yönelik çabalara kişisel olarak katılmasını olumlu bir adım olarak niteledi. Guterres’in 3lü görüşme sonrasında yaptığı açıklamanın, DİKO’ya göre doğru bir çözüme değil, çıkmaza veya sorunun kötü bir şekilde kapanmasına yol açacak bir sürecin teyit edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Andoniadis, Guterres’in statükonun yönetilemez olduğuna dair ifadesini eleştirerek, şimdiye kadar Genel Sekreter’in statükodan kabul edilemez olduğuna değindiğine dikkat çekti. Ayrıca çözümden önce stratejik anlaşmaya varılması gerektiğine dair açıklamayı da eleştirerek, böyle bir şeyin Kıbrıs Rum tarafının yıllardır süregelen tezlerini ihlal ettiğini vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:24

Son Haberler

14 Nisan
Bakanlar Kurulu'ndan düşük gelirli emeklilere Paskalya ödeneği
15:55
İki aylık bebeğin ölüm nedeni otopside belirlenemedi
15:54
Çavuşoğlu ve Dendias yarın bir araya geliyor
15:53
Danimarka Astrazeneca aşısının kullanımına son veriyor
15:52
Borrell ve Blinken Rus birliklerinin hareketlerinden endişeli
13:01
Petrou: Johnson & Johnson aşısı ile elde edilen veriler yetkili makamlar tarafından değerlendiriliyor
13:00
Bakanlar Kurulu üyeleri yarın Astrazeneca aşısını yaptıracak
12:57
Bilimsel Danışma Ekibi Paskalya dönemi için gevşeme konusunu haftaya ele alacak
12:55
Johnson & Johnson aşılarının ilk partisi bugün Kıbrıs'a geliyor
09:14
Dün 1 can kaybı ve 619 yeni vaka kaydedildi
09:13
13 Nisan
Dijital Politika Müsteşarı : Aşılama portalının 30 ila 35 bin kullanıcıya hizmet verme kapasitesi var.
17:18
Sağlık Bakanlığı: Açıklanan takvimlendirmeler temelinde düğünler ve vaftiz törenleri yeniden başlayacak.
17:12
Tüm haberler

Video on Demand