Berlin'deki görüşmenin ardından açıklamalar.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunundaki çabasına devam etmesinin çok önemli bir olay olduğunu açıkladı.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, iki liderin 9 Ağustos’taki görüşmede vardıkları mutabakatın teyit edilmesini de önemli bir olay olarak niteledi ve mutabakatın referans şartlarını oluşturacağını söyledi. Görüşmenin olumlu yanları arasında, 2014 ortak açıklamasının, Cran Montana’daki yakınlaşmaların ve Guterres çerçevesinin kaydedilmesinin ayrıca çözüm şeklinin teyit edilmesinin de bulunduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı, dün mevcut şartlar altında en iyisinin başarıldığını belirtti. Avrupa Birliği’nin gayrı resmi 5li görüşmede yer almamasına dair sorulan soruya, Avrupa’nın katılmayacağını çünkü böyle bir görüşmede müzakere yapılmayacağını söyledi. Ayrıca müzakerelerin yeniden başlaması durumunda Avrupa Birliği’nin en yüksek düzeyde temsil edileceği konusunda güvence verdi. Dışişleri Bakanı, atılacak bir sonraki adımlara değinerek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin gayrı resmi 5li görüşmenin belirlenmesi için Jane Holl Lute aracılığıyla derhal nabız yoklamaya başlacağını dile getirdi.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ve Mustafa Akıncı’nın açıklamalarını olumlu ve önemli bir adım olarak niteledi. Ancak bir sonraki adım olan gayrı resmi 5li görüşmenin yakın bir zamanda gerçekleştirilmeyeceği görüşünü ifade etti. Kıbrıslı Türk liderin Tayyip Erdoğan ile ilişkileri gözönünde bulundurulacak olursa, Türkiye’nin işgal bölgelerindeki sözde seçimlerden önce Mustafa Akıncı ile aynı masaya oturmaya hazır olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. DİSİ Başkanı, siyasi eşitlik konusunda ilgili kararlara bakılmasını önemli olarak niteleyerek, siyasi eşitliğin sayısal eşitlik olmadığını, her konuda bir olumlu oy anlamına gelmediğini ayrıca çoğunluğun, azınlığın aleyhine olacak şekilde karar vermesi anlamına da gelmediğini kaydetti.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Berlin’deki 3lü görüşmenin sonuçlarını yorumlayarak, ileriye doğru bir adım atıldığını söyledi. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin yeniden teyit edilmesini ve müzakerelerin temelinin bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalar olarak belirlenmesini çok önemli bir gelişme olarak niteledi. İlk adımın atıldığını ancak üzerinde anlaşılanlarla tutarlılık gösteren diğer önemli adımların da atılması gerektiğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri, referans koşullarında uzlaşı sağlanmamasını olumsuz bir gelişme olarak niteledi. İki lider arasında böyle bir anlaşmanın Türkiye’yi köşeye sıkıştıracağını ileri sürdü. Kiprianu, AKEL’in işgal bölgelerindeki bir sonraki liderin kim olacağına dair endişe duyduğunu yeniden dile getirdi.


DİKO Genel Sekreteri Athos Andoniadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iki buçuk yıl sonra, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlamasına yönelik çabalara kişisel olarak katılmasını olumlu bir adım olarak niteledi. Guterres’in 3lü görüşme sonrasında yaptığı açıklamanın, DİKO’ya göre doğru bir çözüme değil, çıkmaza veya sorunun kötü bir şekilde kapanmasına yol açacak bir sürecin teyit edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Andoniadis, Guterres’in statükonun yönetilemez olduğuna dair ifadesini eleştirerek, şimdiye kadar Genel Sekreter’in statükodan kabul edilemez olduğuna değindiğine dikkat çekti. Ayrıca çözümden önce stratejik anlaşmaya varılması gerektiğine dair açıklamayı da eleştirerek, böyle bir şeyin Kıbrıs Rum tarafının yıllardır süregelen tezlerini ihlal ettiğini vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:24

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand