basın özetleri 26.11.19

Haravgi gazetesi ana haber olarak, tüm diğer Kıbrıs Rum gazeteleri gibi, dün akşamki Berlin üçlü görüşmesini veriyor.
“Liderler çözüm parametreleri için yükümlülük aldı – BM GS: Görülebilir ufuklar dâhilinde bütünsel çözüm – Garantör güçlerle resmi olmayan beşli konferans için çalışılacak – İki lider için teşvik edici nokta aciliyet hissi” başlıkları altında verilen haberde Haravgi gazetesi şöyle yazıyor:
Kıbrıslı Rum liderle Kıbrıslı Türk lider Kıbrıs sorununun öngörülebilir bir zamansal süreç dâhilinde bütünsel ve sürekliliği olacak şekilde düzenlenmesinin, iki toplumun refahı için son derece önemli olduğu ve mevcut statükonun yaşayabilirliğinin olmadığı konusunda anlaştı.
İki lider, 11 Şubat 2014 ortak açıklamasına, üzerinde yakınlaşma sağlanmış noktalara ve bütünsel bir çözüm için yolu açacak olan stratejik bir anlaşmaya varmak hedefiyle 30 Haziran 2017 çerçevesinin altı noktasına olan bağlılıklarını yinelediler.
BM’in veb sayfasında da yer alan BMGS’nin açıklamasının en önemli kısmını şu oluşturuyor:
“Görüşmede, müzakereler için anlaşma noktası oluşturacak olan ve en kısa sürede özlü sonuç almaya odaklı referans şartları konusundaki çabalarımı devam ettirmeye ve genişletmeye karar verdim. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderle ve garantör güçlerle ve BM’in beş daimi üyesiyle resmi olmayan bir toplantı düzenlemenin yollarını aramak için yükümlülük aldım. Bu seferki konferansın farklı olması gerekliliği var”.
Ancak her şeyden önce, iki toplum liderinin, referans şartlarını oluşturması beklenen üç noktada anlaşmış olmasıdır.
Gelişmelere göre Guteres ve iki toplum lideri muhtemelen seçimlerden sonra gerçekleşecek olan resmi olmayan 5+1 konferansının gerçekleştirilmesi olanaklarını araştıracak.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis toplantıdan sonra yaptığı açıklamada müzakerecilerle Ceyn Hol Lut arasında yapıcı görüşmeler yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı BM GS’nin açıklamasından sonra müzakerelerin başlamasına yönelik çabala dâhilinde görüşmenin sonucunu önemli bir adım olarak nitelendirdi. GS’in 2014 Şubat açıklamasına, yakınlaşma noktalarına ve Guteres çerçevesine bağlılığını açıklamasının son derece önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Son olarak Nikos Anastasiadis Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetlerinin ve Mağusa’daki girişimlerinin sona ermesi gerektiğini ve kendisinin beşli resmi olmayan toplantı yolunun açılması için çaba sarf ettiğini söyledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- UniteCyprusNow liderlerin tarihsel sorumluluklarını kabul etmesi gerektiğini açıkladı – tek gereken siyasi cesarettir” başlıklı haberinde şöyle yazıyor:
UniteCyprusNow Hareketi BMGS’ne ve Güvenlik Konseyine gönderdiği bir mektupla Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünün sona ermesi için sorumluluğun sadece iki liderin omuzlarında değil Güvenlik Konseyi ve BMG Sekreterliğinin omuzlarında da olduğunu vurguladı. İlgili mektupta Hareket statükonun devamının Kıbrıs’a ve Kıbrıs’ın çevresinde sadece gerginlik yarattığı ve bölgedeki istikrarsızlığın daha da büyümesine neden olacağı uyarısında bulundu. Bunun ise sadece Kıbrıslılar değil herkes için olumsuz sonuçlar yaratacağı vurgulandı.
- Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu, Belediye Meclisi üyeleri ve aileleriyle birlikte Kıbrıs’ın kuzeyine ilk ziyaretlerini örgütledi ve Mağusa’da arkadaşlarıyla buluştu. Haravgi gazetesi Kıbrıs Türk gazetesi Yeni Düzen’e dayandırdığı haberinde Kıbrıslı Rumların Derinya barikatından geçtikten sonra tel örgüler boyunca ilerleyerek Mağusa Suriçi bölgesine vardıklarını bildiriyor. Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu hedefin kenti ziyaret etmek ve orada Kıbrıslı Türk arkadaşlarıyla buluşmak olduğunu söyledi.

Alithia gazetesi Berlin görüşmesiyle ilgili haberini “İlerliyoruz – Guteres dengeli bir metin - açıklamayla çıkmazı açtı” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Dün akşam Guteres – Anastasiadis ve Akıncı arasındaki üçlü yemekli görüşme, BMGS’nin iki tarafın kaygılarına cevap veren dengeli bir metni - açıklamasıyla son buldu. GS referans şartları konusunda henüz anlaşmaya varılmamış olduğu noktasını aştı ve sürecin Kran Montana’da kaldığı yerden devamı için suyu yoluna koydu. Yemeğin düşünülenden çok daha erken bitmiş olması iki liderin Ceyn Hol Lut’la yaptıkları görüşmelerde açıklama hakkında zaten anlaşmaya varmış olduklarını gösteriyor. Ceyn Hol Lut yemekten önce iki liderle 20 dakikalık birer görüşme yapmıştı. Ortak açıklama serbest bir okumayla, bundan sonra belirlenecek bir tarihte beşli resmi olmayan konferans konusunda, Kıbrıs Rum tarafından tatmin edici bulundu.
Nikos Anastasiadis yaptığı açıklamada mevcut zorluklara rağmen bugünkü görüşmenin sonucu diyaloğun yeniden başlatılması yolunda olumlu bir adım olarak görülüyor, dedi.
Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı ise tren rayına girdi. Bundan sonra sonu olmayan bir süreç söz konusu değildir. Başlayacak olan süreç stratejik bir anlaşmayı hedeflemektedir. Geçmişteki süreçlerden farklı olacaktır, açıklaması yaptı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kundakçılar Havaalanı servisi Kapnos’un 8 otobüsünün bulunduğu Aradipu köyündeki bir depoyu ateşe verdi. Çıkan yangın sonucunda 8 otobüs de tamamıyla yandı. Kapnos şirketi yaptığı açıklamada kundakçıların hedefinin şirketin kısa bir süre önce Kamu Taşımacılığı için açılan ihaleye yaptığı başvurusunun olduğunu belirtti.
- 21 yaşındaki Kıbrıslı Rum genç 18 yaşındaki Romanyalı gence işkence yapıyordu. Kurbanın şikayeti üzerine Polis olaya el koydu. İfadesine göre Romanyalı gencin tüm vücudunda 21 yaşındaki Kıbrıslı Rumun yarattığı yanıklar var.
- Görülmemiş tefecilik olayı
Limasollu 29 yaşındaki bir kişi dairesini hacizden kurtarmak isteyen 27 yaşındaki tefeci kurbanının bir şahsa 1500 avro borç verdi. Limasollu tefeci borcun karşılığında 45 bin avro talep etti. 27 yaşındaki şahsın annesi oğlunu kurtarmak için kendi dairesini tefeciye nakletmek zorunda kaldı. Polise yapılan şikâyet üzerine 29 tefeci tutuklanarak soruşturma için 8 günlük gözaltına alındı.
- Kıbrıs Kadına Karşı Şiddeti Önleme Derneği 25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü bu vesilesiyle dünya çapında başlatılan 26 günlük eylem planının Kıbrıs’ta da başlatıldığını açıkladı. Cinsiyet Eşitliği Komiserinin yaptığı açıklamaya göre Kıbrıs’ta her beş kadından biri şiddete maruz kalıyor. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun açıklamasına göreyse Aile içi Şiddeti Önleme ve Önlem Alma Derneğinin 14 44 nolu imdat hattına, 2018’de, 2502 kadının yardım çağrısında bulundu.

Filelefteros gazetesi ana haberini “yeni bir girişim için yükümlülük aldılar – Berlin akşam yemeği toplantısı sürece yeniden can verdi – Guteres resmi olmayan beşli konferans olanaklarını araştıracak – Anastasiadis ile Akıncı ‘ilk adım atıldı’ açıklaması yaptılar” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros gazetesi kendi kaynaklarına dayandırdığı haberinde görüşmeden özlü bir gelişme çıkmadığını, BM’in olaya dahil olan taraflarla temaslarını sürdüreceğini ancak kuzeyde seçimlerden önce herhangi bir gelişme olamayacağının herkesçe bilindiğini yazıyor. Gazeteye göre görüşmede yer alan üç taraf arasında istenen hedef üzerinde anlaşmaya varılmış olmasına rağmen iç faktör nedeniyle ilerleyemeyeceklerini de biliyorlar. Bunlar;
1. Türkiye’nin Kıbrıs sorunuyla şu anda uğraşmak konusundaki ilgisizliği ve isteksizliği
2. Birleşik Krallık’ın şu anki önceliklerinin seçimler ve Brexit olması
3. Önümüzdeki nisan ayında işgal altındaki bölgede yapılacak olan seçimler
Bu verilere göre Kıbrıs sorununda Mayıs’tan önce herhangi bir müzakere sürecinin başlaması beklenmiyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Skandal: Mali değerlendirmeciler örgütünde bir K/Türk – Söz konusu şahıs işgal altındaki bölgede Kıbrıs Rum mallarının satışlarıyla uğraşıyor
- Ulusal sağlık Planı YESİ’nin ikinci devresine ait 13 yasa tasarısı askıda kaldı
- Enerji Bakanlığından 4000 eve daha fotovoltaik sistem sübvansiyonu
- Eğitim Bakanlığı çıkardığı bir genelgeyle, öğretmelerden, 19 Aralık’ta sonuncusu yapılacak olan sömestr sınavlarının notlarını 23 Aralık’ta vermesini talep etti.
- Sekiz otobüs kundaklandı – Hasar 300 bin avro
- Sosyal Hizmetler Dairesinde yine olay – Lakatamya Sosyal Hizmetler Dairesi çalışanları ile maaşlarını almaya giden 15 göçmen arasında yine olay yaşandı

Son gazetemiz de Politis sd.
Politis gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Beşli görüşmeye kadar suni teneffüs – Guteres açıklaması genel hatlara değiniyor ve zaman süreci hakkında hiçbir şey söylemiyor – Anastasiadis ve Akıncı görüşmeyi olumlu adım olarak nitelendirdi – Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır ekonomik bölgesindeki ve Mağusa’daki faaliyetlerinin sona ermesi görüşmelerin başlaması için önkoşul oluşturuyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Casus Dilian polise dün döneceğini bildirdiği halde geç saatlere kadar görünmedi
- Şiddet: 5 kadından biri şiddet kurbanı
- Ulusal Sağlık Sistemine yeni ilaçlar dahil edildi
- Kapnos şirketinde kundaklama – Kapnos olan yerde yangın vardır. not: Yunancada Kapnos duman anlamına geliyor
- Hanley and Partners şirketi Finanşal Tayms gazetesine yaptığı açıklamada Malezyalı Co Lu’nu Kıbrıs pasaportu almaması gerektiğine inandığı için ondan 650 bin avroyu almaması gerektiğini kabul etti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand