basın özetleri 25.11.19

Bugünkü tüm Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberi Kıbrıs sorunu. Alithia gazetesiyle başlayacağız.
“Üçlü bir başlangıç mıdır yoksa son mu? Kran Montana’dan sonra Kıbrıs sorunu konusundaki en önemli toplantı” başlıkları altındaki ana haberinde Alithia gazetesi şöyle yazıyor:
Bu akşam Berlin’de BM Genel Sekreteri Antonio Guteres ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın toplantısı Kıbrıs sorununun Kran Montana sonrası dönemindeki en önemli toplantı olacak. Toplantının sonucu çok şeyi ve belki de uluslararası örgütle uluslararası toplumun Kıbrıs sorununa nihai çözüm bulma çabalarının kaderini belirleyecek. BM’in son haftalarda verdiği mesajlar Kıbrıs sorunundaki çabalarına iki toplumun katkı yapma hazırlığında olmaması nedeniyle artık sabrının tükendiğini gösteriyor. BM, iki toplumun, ortak bir zeminde buluşmak amacıyla bilinen tezlerinden milim kıpırdamamasından yakınıyor. Bütün bunlardan dolayı bu akşamki yemekli toplantıda görüntü değişmediği takdirde, Antonio Guteres’in BM’in bu çabasının da başarısızlıkla sonuçlandığını açıklaması Ceyn Hol Lut’un misyonuna son vermesi ve bundan sonra olacaklar için de konuyu Güvenlik Konseyi’ne sevk etmesi riski çok yüksek görünüyor. Bu, senaryoların en kötü olanı. Ancak iki liderin bu anların kritik olduğunu kavrayarak, bu akşam GS’e bugüne kadarki tutumlarından tamamen farklı bir tutum sergilemesi de olası.
Alitihia gazetesinin ilk sayfada yer alan bir diğer haberi de “Sahadan barış mesajı – K/Rum bir futbolcunun da oynadığı maçta beklenen gerginlik gerçekleşmedi” başlığı altında. Haberde şöyle yazıyor:
K/Rum futbolcu Athos Hrisostomu’nun kalecisi olduğu takımın maçında, bir grup ELAMcının KKTC bayrağı yakmasını protesto etmek amacıyla gerçekleşmesi beklenen olumsuz olaylar gerçek olmadı. K/Rum futbolcunun sahada takım arkadaşları ve rakip takımın oyuncuları tarafından çiçekler ve zeytin dallarıyla karşılanması ve bu oyunda takım kaptanı ilan edilmesi karşılaşmayı bir barış şenliğine çevirdi. Söz konusu korkular rakip takımın sahayı Türk bayraklarıyla donatma niyetini açıklamasıyla yaratılmıştı. Ancak gerek K/Rum oyuncunun takımının gerekse de K/Türk futbol federasyonunun sahalarda bu tür etkinliklerin yeri olmadığını söyleyerek futbolseverleri bu tür davranışlardan uzak durmaya çağırması üzerine bu fikri savunanlar planlarından vazgeçti. 
Haravgi gazetesinin ana haberi de Kıbrıs sorunuyla ilgili. “Üçlüde günden açık – Topantının sonucuna dair temkinlilik – İki liderin Antonio Guteres’le ayrı görüşmeler yapması da mümkün – Gözler ertesi günde” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Gerek K/Rum gerekse de K/Türk tarafında en iyimser olanlar dahi bu akşamki Berlin görüşmesinden çıkabilecek en iyi sonucun, GS’in Kran Montana’dan sonra istediği referans şartlarında anlaşmaya varmak olabileceğini düşünüyor. Referans şartlarında anlaşmaya varıldığı takdirde bundan sonraki adımın resmi olmayan beşli görüşme olacağı kesin. Ancak buna zayıf bir olasılık gözüyle bakılıyor zira referans şartlarında anlaşmak iki lider ve GS’in özel temsilcisi Ceyn Hol Lut düzeyinde başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Eğer referans şartlarında anlaşmaya varılırsa o zaman yalnıca federal çözümün zemin olarak tartışılacağı resmi olmayan bir beşli toplantının yolu açılmış olacak. Böylelikle Türkiye’nin masaya konfederasyon ya da iki devlet çözümü koymasının yolu kapanmış olacak.
Bu arada Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı Berlin’e hareket etmeden önce basına yaptığı açıklamada “Birlikte bir yol haritası belirlemek, bundan sonraki adımları tartışmak için Berlin’ açık gündemle gidiyoruz” dedi. Mustafa Akıncı Genel Sekreterle yapılacak bu görüşmenin önemini vurgulamakla birlikte yüksek beklentiler yaratmak istemediğini belirtti. Mustafa Akıncı kendi tutumunun ta başından beri BM parametrelerinden uzaklaşmayan, iki toplumlu iki bölgeli, iki kurucu eyalete dayanan, iki toplumun eşit bir biçimde birlikte yaşayabileceği egemen ve siyasi eşitliği, etkin katılımı olan çözümden yana realist ve sağlam bir politika izlemek olduğunu belirtti.
AKEL, Politbüro üyesi Aristos Damianos’un yaptığı bir açıklamayla sorunların aşılacağı ve referans şartlarında anlaşmaya varılabileceği umudunu ifade etti.
“Kıbrıs sorununun içinden geçtiği günlerin, üzerinde anlaşmaya varılmış iki bölgeli iki toplumlu BM tarafından belirlendiği biçimiyle siyasi eşitliğe dayalı çözüm zemininde/ istikrarlı olmayı gerektirdiğini AKEL defalarca söyledi. İki liderin BMGS’yle buluşmasına saatler kala AKEL sorunların aşılmasını ve özlü müzakereler yolunun açılmasını umuyor” diyen Aristos Damyanu AKEL’in Berlin görüşmesinin sonucunun önceden tahmin edilemeyeceğini ancak Türkiye’nin tahrikkar tutumunun da Kıbrıs Rum tarafını pasifize etmemesi gerektiğini zira bunun sadece Türkiye’nin planlarına hizmet edebileceğini ifade etti.
Filelefteros gazetesinin ana haberi de bu akşamki Berlin üçlü görüşmesiyle ilgili.
Gazetenin başlıkları şöyle:
“Bütün olasılıklar açık – Cumhurbaşkanı sürecin devam etmesi için BMGS’yle işbirliği yapmaya hazır – Akıncı yol haritası istiyor”. Haberde özetle şöyle yazıyor:
Bu geceki resmi olmayan Berlin toplantısının önceden belirlenmiş bir hedefi yok. Bütün olasılıklara açık olan toplantının sonucu üçlünün diyaloğunun gidişatından belirlenecek.
Tüm tarafların hedefi maksimum sonucu elde etmek ancak bunun ne olabileceği konusunda net bir şey ortaya konmadı. Kıbrıs Rum tarafı için referans şartlarında anlaşmaya varmak ve sürecin devamı maksadıyla resmi olmayan beşli görüşmeyi belirlemek maksimum bir sonuç olabilir.
Çalışma arkadaşlarına göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Berlin’e bütün olasılıklara hazır olarak ve özellikle de BMGS’nin önerilerini dinlemek için gitti. Çünkü müzakerelerin bir an önce başlamasını istiyor. Nikos Anastasiadis BM GS’nin önünde hem referans şartlarını hem de resmi olmayan bir beşli görüşmeyi konuşmaya hazır. BMGS’nin bu akşamki tavrının bundan sonraki adımlar konusunda da belirleyici bir rol oynaması bekleniyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yağmur, fırtına ve toz bekleniyor
Meteoroloji dairesinin açıkladığı bilgilere göre bugün yaz hava koşullarının hüküm sürdüğü son gün olacak. Salı ile Çarşamba gününden itibaren hava koşulları alçak basınç nedeniyle değişecek. Yağmurlar ve fırtınalarla seyredecek olan kötü hava koşulları tüm adayı etkileyecek.
- Önümüzdeki on yıl içinde Kıbrıs’ta biyo-çeşitliliğin korunması maksadıyla izlenecek olan strateji çerçevesinde 81 eylem yer alıyor, izlenecek politikanın toplam maliyeti ise 25 milyon avro tutacak. Önlemler biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımını hedefliyor.

Politis gazetesinin Kıbrıs sorunu ve bu akşamki Berlin üçlü görüşmesiyle ilgili ana haberinin başlıkları şöyle:
Sınırlı beklentilere rağmen Berlin üçlüsü önemli – Çıkmazın aşılması konusunda Guteres zamanı – BMGS müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili süreç çözümünü bulmaya çağrıldı – Üçlü görüşmeden önce Ceyn Hol Lut müzakerecileri görecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Mossad’ın adamlarıyla bu ilk fiyasko değil.
1998 yılında Ziyi’de bir restoran sahibinin şikâyetleri üzerine iki İsrailli tutuklanmış ve şahısların Milli Muhafız gücü silah sistemlerini izleyen Mossad’ın etkin ajanları olduğu kanıtlanmıştı. O zaman İsrail’in, ajanlarının serbest bırakılması için Kıbrıs’a sürekli baskıları sonucunda iki şahıs 6 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştı. O dönem Cumhurbaşkanı Glafkos Kliridis başkanlığındaki Hükümetten “Kıbrıs’ın ulusal çıkarları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı iki ajanın İsrail’e iadesi kararı aldı” açıklaması yapılmıştı.
- Çalışma Bakanlığının kararıyla işyerleri çalışan anneler için emzirme ya da süt sağma odası bulundurmak zorunda. Yeni düzenlemeler sadece devlet dairelerini de değil özeli de kapsıyor.
- Kadına Şiddetle Mücadele Ağı bugün Dünya Kadına karşı Şiddet Günü olması vesilesiyle dün Kıbrıs Polisi Emniyet Müdürlüğünün önünde bir protesto gerçekleştirdi. Ağızda düdüklerle kadınlara karşı şiddet konusunda hüküm süren sessizliği sembolik olarak kırmak isteyen yürüyüşçüler, önünde toplandıkları Kıbrıs polisinden şiddet kurbanı kadınların yasalarca korunmasını talep etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand