basın özetleri 22.11.19

Merhaba sevgili dinleyenler
Politis Gazetesi ana haberini “Telefon görüşmelerini izleyebilen meteorolojik donanım – Van ve antenlerine yanıltıcı izinler – İsrailli şirketlerin Kıbrıs Polisiyle işbirliği yaptığına dair bilgiler devam ediyor – Cumhurbaşkanı, Andros Kiprianu’dan veriler, Kiprianu ise açıklama bekliyor” başlıkları altında veriyor.
Politis haberinde şöyle yazıyor:
Casusluk aracının sahibi Tal Dilian’ın WiSpear şirketinin, makamlardan almış olduğunu açıkladığı izinler meteoroloji aracı izinleriydi. Şirket 9 milyona mal olan araç ve donanımı hava tahminleri yapacağını bildirerek izin çıkartmıştı. Şirketin sahibi Tal Dilian’ın basını meşgul eden araç konusunun tartışıldığı bir hafta boyunca Kıbrıs’a gelecek vakit bulaşamamış olması soru işaretleri yaratıyor. Bugün Cumhurbaşkanı Anastastasiadis konuyla ilgili olarak AKEL Genel Sekreteri Andros Kirianu’yu görecek. Politis’e ulaşan bilgilere göre Cumhurbaşkanının 2004 yılından bu yana casusluk aracının sürdürdüğü faaliyetler konusunda Kiprianu’ya bilgi vermesi olasılığı mevcut. Andros Kiprianu ise elindeki bilgileri Anastasiadis’e sunup konu hakkında açıklama isteyecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Lefkoşalılar Elefterias Meydanıyla ilgili olarak kendileriyle dalga geçildiğini düşünüyor. Meydanın teslim tarihinin sürekli olarak ertelenmesi halkı öfkelendirdi. Pek çoğu doğrudan Lefkoşa belediye başkanını suçlarken Konstandinos Yorgacis tarih vermeden meydanın en kısa sürede açılacağını söyledi. Bu arada çalışmanın koordinasyon komitesinin bazı üyeleri de meydanın açılışının satan bir konu olduğu içi medya tarafından kullanıldığını hatta basın araçlarının onlara bulling yaptığını açıkladı.
- Berlin’de sadece üç kişilik bir masa
Pazartesi günü gerçekleşecek olan Anastasiadis – Akıncı – Guteres görüşmesi tarihi Adlon Kempinski Otelinde yer alacak. Üçlü resmi olmayan görüşme ortamında bundan sonraki adımlar konusunda samimi ve özlü bir görüş teatisi için özel bir görüşme yapacak.
- Averof başaramadı
DİSİ Genel Başkanı Avrupa halk partisinin on başkanlık koltuğundan birini elde etmeyi başaramadı. DİSİ heyeti, toplantının yapıldığı Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’ten cepte sadece Türkiye’ye yaptırımlar uygulanması konusunda oy birliğiyle alınmış güçlü bir kararla Kıbrıs’a döndü. 
Haravgi gazetesi “Averof gerçeği gizledi – Averof haham ile değil Avni ile görüştü – Van tipi araç Kıbrıs’a ne zaman geldi? Faaliyetleri neydi? – AKEL Genel Sekreteri tam bir saydamlık talebiyle Cumhurbaşkanlığına gidecek” başlıkları altında casusluk olayıyla ilgili gelişmelere yer vermeye devam ediyor sd. Gazetenin haberinde özetle şöyle yazıyor:
DİSİ Başkanı Averof Neofitu van tipi casusluk aracının yarattığı tepkileri püskürtmek maksadıyla Yahudi Cemiyeti Başkanının kimliğini dahi çarpıttı. DİSİ, Başkanı Averof Neofitu’nun işadamı Shahak Avni’yle görüştüğünü kabul etti ancak onu Kıbrıs Yahudi Cemiyeti Başkanı olarak gösterdi. Kıbrıs Yahudi Cemiyetinin Başkanı ise haham Arie Zeev Raskin. Averof Neofitu bunu neden yaptığı konusunda açıklama yapmaya çağrıldı. Averof’un görüşmüş olduğu Shahak Avni daha önce sinagogların güvenliğini üstlendiğini öne sürerek Kıbrıs makamlarından silah taşıma ruhsatı almak istemiş ve eski adalet bakanı İonas Nikolau’nun müdahalesiyle bunu başarmıştı.

Haravgi gazetesi Pazartesi günü Kıbrıs sorunuyla ilgili yapılacak olan üçlü görüşmeye de yer veriyor. “Adlon Kemplinski’de perspektif yemeği – Üçlü tüm olasılıklara açık – Kıbrıs Türk medyası yemeğin uzun süreceğini yazdı” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün KRYK RİK’e yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Berlin üçlü görüşmesine, referans noktalarında bir anlaşma sağlanması ve bunu Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetlerine son vermesi koşuluyla, müzakerelerin başlayacağının ilan edileceği Kran Montana tipi resmi olmayan beşli bir toplantının izlemesinin kararlaştırılması hedefiyle gittiğini söyledi.
Şu ana kadar Kıbrıs Türk liderine, basın sözcüsü Barış Burcu’nun dışında, kimlerin refakat edeceği konusunda Kıbrıs Türk tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Alitihia gazetesi “bu kangrene tedavi bulunamadı – Kamu sektöründe hastalık izinleri suiistimali – İsotita Sendikası sistemli işten bir şekilde kaytaran gardiyanları savundu. PASİDİ meslek kolu farklı bir çizgi izledi - ” başlığı altında veriyor:
Haberde şöyle yazıyor:
Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Merkez Hapishanesi gardiyanlarının hastalık izni suiistimallerini ciddi bir sorun olarak nitelendirdiyse de bu olgu uzun yıllar boyunca tüm kamu sektörünü sarmış bir kangren olup tedavisi bir türlü bulunamadı. Her şey, gereksiz yere hastalık izni raporu yazan doktorların da bu suiistimal sorununda büyük payı olduğunu gösteriyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Sağlık sandıklarında yeni zıtlaşma – Bakanlar Kurulu’nun kamu sektörüne dair kararı yeni yangınlara sebep oldu – “İşverenler ve Sanayiciler Odası kararın iptalini talep ederken PEO Sendikası kararların değiştirilmesine ilişkin işveren ve sanayicilerin de imzaladığı bir anlaşma var dedi – Konu hakkında öfke bildiren DİKO 2 tür hastalık izni olduğundan söz etti
- Anastasiadis: Üçlü görüşmeye olumlu sonuçlar elde etmek için gidiyorum açıklaması yaptı. Nikos Hristodulidis “Ne BMGS sıradan bir tartışma yapmak için akşam yemeği davetinde bulundu ne de Cumhurbaşkanı Anastasiadis Berlin’e akşam yemeği yemek için gidiyor. Sayın Lut’un adada bulunduğu günler süresince konuşulan konular temelinde Berlin’den iyi sonuçlar çıkması mümkündür dedi.
Gelecek Pazartesi günü Anastasiadis ile Akıncı Avrupa’nın en tarihi otellerinden birinde bir araya gelecek. Oda fiyatları geceliği 290 avrodan başlıyor.
- Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ dün yaptığı bir açıklamayla, konu hakkında devlet politikası ve nüfus kontrolü uygulaması başlayıncaya dek jinekolojik smear testin 2 yılda bir yapılması kararının, Avrupa Birliği Konseyi’nin ve Amerikan Önlem Çalışma Grubunun çizgileri doğrultusunda belirlendiğini açıkladı.

Filelefteros gazetesi “Merkez Bankası başkanı bankalara müşteriye muameleleri konusunda kurallar koydu – Davranış biçiminize dikkat edin – Merkez Bankası başkanı İrodotu: banka memurları müşterilere karşı dostça ve saygılı muamele etsin
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Tarihi öneme sahip otelde buluşacaklar – Pazartesi üçlü görüşmesi Almanların yeniden birleştiği yerde yapılacak – Berlin üçlüsünde tüm olasılıklar açık
- Sayıştay Başkanı Mihailidis devlet yetkililerine yeni vergiler konmasını talep ediyor – Odiseas Mihailidis suiistimal durumlarının kontrol edilebilmesi için devlet limuzinlerine GPS takılmasını istedi – Devlet araçlarının 24 saatlik kullanım serbestliği konusunda Sayıştay Başkanı belirli önkoşullar öne sürdü
- Avrupa parlamentosu Başkanı Sasoli Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile görüşmesi konusu nedeniyle mengenede
- Gündüzler yaz, geceler kış – Gündüz kısa kol, karanlık çökünce montla dolaşıyoruz – Geceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkı 11 derece

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand