basın özetleri 21.11.19

Merhaba sevgili dinleyenler,
Bugünkü Haravgi gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili.
Haberini “Öncelik Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk çözümdür – Duzarik: Guteres iki tarafla çözüm için çalışıyor – Moskova Berlin üçlü görüşmesini selamladı – Yarın Cuma günü iki toplumlu barış ve çözüm mitingi” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
KTL Mustafa Akıncı dün yaptığı bir açıklamayla Türkiye ve diğer garantör ülkelerin çözüme desteğinin şart olduğunu söyledi ancak bu çaba doğrultusunda öncelikle çalışması gereken tarafların Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin olduğunu vurguladı. Akıncı “bulunacak çözüm onunla yaşayacak ola iki toplum insanları tarafından kabul edilmelidir” dedi.
Mustasfa Akıncı Mehmet Ali Talat’ın kendisine yönelik Türkiye’le ilişkilerinin çözüm olasılığını azalttığına ilişkin açıklamalarına cevaben “Türk yetkililerle her zaman aynı görüşte olmak mümkün olmayabilir, bu zorunlu da değildir, zira bir demokraside en olağan şeydir” dedi.
Bu arada Mustafa Akıncı Gazete Kıbrıs’ın yaptırdığı bir anket araştırmasının sonuçlarına göre liderlik yarışında yüzde 38,64 tercih oyuyla birinci sırada yer aldı. Ersin Tatar yüzde 12,92 ile ikinci, Tufan Erhürman ise yüzde 15,82 ile üçüncü sırada yer aldı.
Ara Müzik
- Berlin üçlü görüşmesi hakkında açıklama yapan Moskova BM GS’nin iki Kıbrıs toplumunu ülkenin birleşmesine yönelik diyaloğun başlaması için yaptığı çabaları selamladı ve Rus federasyonunun Kıbrıs sorunu konusundaki görüşlerinde bir değişiklik olmadığını vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin konuya etkin bir biçimde dahil olmasının arzu edilen çözüm konusunda gelişme sağlayacağına olan inancını da dile getirdi.
- CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman BMGS’nin Berlin’de Kıbrıs Rum Liderine çözüm parametrelerinin temel ilkelerinden bir tanesinin siyasi eşitlik olduğunu anlatmak zorunda olduğunu söyledi.
- Bu arada Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partileri temsilcileri 27 Kasım’da Ledra Palas’ta yapacakları buluşmada garantiler konusunu tartışacaklar. “Kıbrıslıların birlikte yaşaması için garantörler mi gerekiyor? Bir güvenlik sistemi oluşturulacaksa bu ne olmalıdır? ” başlıklı toplantının, himayesi altında gerçekleştiği Slovakya’nın Kıbrıs Büyükelçiliğinden, yapılan ilgili açıklamada partilerin buluşmasının önümüzdeki Çarşamba günü saat 10.30’da yapılacağı duyuruldu.

Filelefteros gazetesinin ana haberinin başlıkları “yaptırımlara çelme taktı – Sasoli AB kararlarına uymadı ve Çavuşoğlu’yla buluştu – Avrupa Parlamentosu Başkanından ciddi siyasi faul” başlıkları altında veriyor.
Haberde “AB’nin Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetleri devam ettikçe Türkiye yetkilileriyle tüm yüksek düzey siyasi diyalogların rafa kalkmasına ilişkin kararına uymayan Avrupa Parlamentosu Başkanı David Maria Sasoli Türkiye dışişleri bakanı ile gerçekleştirdiği görüşme siyasi çevreler tarafından Kıbrıs’ın aleyhine önemli bir siyasi faul olarak değerlendirildi. 28 ülkenin oy birliğiyle aldığı kararı delen Sosyalis ve Demokratlar grubundan gelen İtalyan Sasoli dün resmi ofisinde Mevlut Çavuşoğlu’nu kabul etti. Görüşme bir saat sürdü. Görüşmede resmi protokol adım adım izlendi. NATO Bakanlar Toplantısı nedeniyle Belçika’nın başkentinde bulunan Mevlut Çavuşoğlu görüşen başka bir Avrupalı yetkili olmadı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- 32 çocuk tacizcisi gözetim altında
Adalet bakanlığının Temsilciler Meclisine sunduğu verilere göre çocuk cinsel taciz suçundan hapis yattıktan sonra serbest bırakılan kişilerin sayısı 32’ye yükseldi. Hüküm Giymiş Kişiler Gözetim İdaresi Meclisten hüküm giymiş suçluların serbest kaldıktan sonra denetlenmeye devam etmesine ilişkin yetkilerinin alanının genişletilmesine yönelik karar bekliyor. Gözetim İdaresi serbest bırakılan suçlunun olay dosyasını ve Sosyal hizmetler Dairesi Ruh sağlığı Hizmetlerinin ilgili raporunu inceledikten sonra ona gönderilen ve psikolojik destek ya da tedavi almakta olan çocuk tacizcileriyle ilgili gözetim altına alma önlemlerine ya da bu önlemlerin kalkmasına karar veriyor.
- Mağusa konusuyla oynamaya devam ediyorlar
Kapalı Mağusa bölgesinin mülk kayıt dosyası işgal rejiminin sözde hükümetine teslim edildi. Kudret Özersay konunun uluslararası alanda anlaşılabilmesine yönelik girişimlere başlama kararı alındığını bildirdi.
- Ulusal Sağlık planının ikinci aşamasına zamanında geçilmesi için adeta zamanla yarışılıyor
Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’nin önümüzdeki günlerde YESİ’ye dahil olacak her özel hastaneyle gerçekleştirilecek diyaloğun çerçevesinin temel ilkelerini açıklaması bekleniyor. Tüm diğer profesyonel sağlık hizmeti sunan kişilerle de diyalog devam ediyor.

Alithia gazetesi ana haberiyle casusluk aracı van tipi araç olayıyla ilgili gelişmeleri vermeye devam ediyor.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Casusluk aracının ait olduğu şirket ne diyor? – Biz teknoloji ürünleri satıyoruz, hükümetle hiçbir ilgimiz yok – WiSpear Systems Şirketi bugüne kadar Kıbrıs makamlarına hiçbir intelligence sistemi satmadığını ve kiraya vermediğini açıkladı – Altiha’ya konuşan bir hükümet kaynağı da aynı bilgileri verdi – Hürriyet gazetesi İsrail casusluk aracının işgal altındaki bölgeyi de izlediğini yazdı – DİSİ Genel başkanı Averof Neofitu “Tal Dillian ile değil Shawak Avni ile görüştüm” açıklaması yaptı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Üçlü görüşmeye çözüm için gidiyorum - Mustafa Akıncı Kıbrıs sorunu konusunda kendisini eleştirenlere cevap verdi – K/Türk lideri Ankara ile görüş ayrılıkları olduğunu kabul etti – Kamu oyu nabız yoklamasının sonuçlarında Mustafa Akıcı büyük farkla önde – Erhürman Nikos Anastasiadis’in Başkanlık sistemi değil Meclis sistemi önerisi öne sürdüğünü söyledi
- Hükümet göçmenler konusunda SOS verdi – Kıbrıs göçmenlerin yükünü kaldıramıyor - İçişleri Bakanlığı patlamak üzere olan krize karşı önlem alınması şarttır açıklaması yaptı – Hükümet Meclise sorunun çözülmesine yönelik önlem paketi yasa tasarısı sundu
- Kamu Çalışanları Sendikası Pasidi Ulusal Sağlık Sisteminin sorunları9nı tespit etti – PASİDİ sorunlar aşılmadıkça YESİ’nin özelleştirilmesi gerekecek açıklaması yaptı
- Kıbrıs Radyo Yayın kurumu RİK Genel Müdürü Mihalis Maratheftis aniden istifa etti – Müdürlüğe aday olarak adı geçen Hrisanthos Tsurulis ile Savas Aristodimu müdür olmakla ilgilenmediklerini açıkladılar
- Sayıştay Başkanlığı Devlete ait limuzinlere kontrol maksadıyla GPS takılmasını istedi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand