İzleme aracı konusu gündemdeki yerini koruyor

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in izleme aracı konusunda rahatsız olduğunu ve bu nedenle polisten soruşturma başlatmasını istediğini söyledi.
Prodromou, Cumhurbaşkanı’nın tüm vatandaşların mahremiyetini ve kişisel verilerini korumaya özellikle duyarlı olduğunu ifade etti.
Kurumumuza konuşan Prodromou, sorumluların sorumlu tutulacağına dair güvence verdi. Yasadışılığın yasadışı olduğunu ve devletin mekanizmalarının suçluyu cezalandırmak için çalışması gerektiğini söyledi.
Siyasi bir liderin olayla ilgisi olduğu yönündeki iddiaları değerlendiren Prodromou, bu konuda bilgi sahibi olanları, polisle irtibata geçmeye davet etti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Andros Kyprianou ile görüşmek istediğini, çünkü dava konusundaki şikayetlerin AKEL'den geldiğini söyledi.
Hükümet sözcüsü, 1996 yılından kalan yasanın modernize edilmesi gerektiğini, ve yasada boşlukların bulunduğunu ifade etti.

AKEL milltevekili Aristos Damianou, izleme aracı konusunda olası casusluk konusunda soruşturmanın hızlıca tamamlanması gerektiğini ve partisinin tutuklamalar da beklediğini kaydetti.
Damianou, İsrailli şirket ve iştirakleri ile iş yaptıkları söylenen Kıbrıslı Rumların polise ifade vermek için cağırılıp çağırılmadığını da sorguladı.
Kurumumuza konuşan AKEL milletvekili, AKEL’in “şirket 2011’de tescil edildi” gibi saçma açıklamalarla şantaj yapma, gizleme veya değiştirme girişimi yapılmasına izin vermeyeceği mesajını verdi.
Soruşturmanın 2011'den bugüne kadar yapılması gerektiğini söyledi.
Damianou ayrıca, polis tarafından reddedilmesine rağmen, İsrailli şahısa verilen silah ruhsatı konusunu da yeniden gündeme getirdi.
Silah ruhsatının verildiği dönemlerde bazılarının belirli siyasi ofislere girip karar alma merkezlerine erişim sağladığını ifade etti. Damianou, bu nedenle bu kişilerin Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki belirli siyasi çevrelerle olan bağlantıları hakkında da cevaplar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Ayrıca, yetkililerin ilgili şirketle işbirliği yapıp yapmadığına dair bir cevap verilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:24

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand