basın özetleri 18.11.19

Filelefteros gazetesi ana haberini “Berlin’e Koşulsuz Gidiliyor – Üçlü görüşmenin gündemi açık, Türkiye ise olumsuz mesajlar veriyor” başlıkları altında veriyor. Haberde iki toplum lideri Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’nın bir hafta içinde Berlin’de yapılacak olan üçlü görüşmeye açık gündemle gideceklerini yazıyor. Filelefteros’a göre BMGS’nin Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un iki liderle geçen Cumartesi yaptığı görüşmelerde mevcut verilerde bir değişiklik olmadı. BMGS’nin özel danışmanının Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile görüşmelerinde konuşulanlar bugüne kadar tartışılmış olan konular ve üçlü görüşmenin prosedürüyle sınırlı kaldı. Bu veriler ışığında Berlin görüşmesi sırasında herhangi bir anlaşmaya varılması beklenmiyor.
Bu durumda Ankara’nın Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak olan seçimler nedeniyle bu dönemde Kıbrıs sorunu müzakerelerine girme niyetinde olmadığı için Aralık ayında beşli konferansın gerçekleşmesi de olasılık dışı görünüyor. Ceyn Hol Lut’un, bu seferki ziyaret turunda garantör ülkeleri ziyaret etmemesi de Ankara kapısını kapalı bulduğununun bir göstergesi.
Kıbrıs Rum tarafı ise Cumhurbaşkanlığında Cumartesi günü Ceyn Hol Lut’la yapılan görüşmede de belirtildiği gibi mevcut koşullar altında da olsa referans şartlarında anlaşmaya varılabileceğine ve hemen ardından da beşli konferansın gerçekleştirilebileceğine inanıyor.
Bu veriler ışığında iki Kıbrıs toplum lideri önümüzdeki Pazartesi günü BMGS Antonio Guteres ile görüşmek için Berlin’e gidecek ve görüşlerini ortaya koyacak. Bu görüşmeden sonuç çıkıp çıkmayacağı, Türk tarafının bu dönemde müzakere sürecine girmek niyetinde olup olmadığı anlaşıldıktan sonra belli olacak.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- 18 yaşından küçük bir gencin evindeki kompüterde yapılan polis aramasında çocuklara ait müstehcen fotoğraf ve videolar ele geçirildi. Zanlı hakkında tutuklama kararı verildi.
- 224 genç uyuşturucu suçundan tutuklandı
Adalet Bakanlığının geçen hafta Temsilciler Meclisine sunduğu verilere göre 2018’den 30/9/2019’a kadar Kıbrıs Rum toplumunda 18 yaşından küçük 224 genç uyuşturucuyla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandı. 86 genç kendi kullanımı için uyuşturucu bulunduruyordu, 81’i ise uyuşturucu satışıyla uğraşıyordu. Veriler okullarda büyük uyuşturucu sorunu bulunduğunu bir kez daha doğruluyor.  
Alithia gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.
“Antonio Guteres üçlü Berlin görüşmesine durumu netleştirmek ve kararlar almak niyetiyle gidecek” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
25 Kasım Pazartesi günü yapılacak olan Üçlü Berlin görüşmesinde referans şartları çabasının hangi noktada olduğu ve BM’in, mümkünse, Aralık ayı içinde resmi olmayan beşli konferansın gerçekleşmesi niyetiyle koşullarda anlaşmaya varmak hedefinin gerçekleşebilir olup olmadığının anlaşılması için son hesaplaşma yapılacak. Ceyn Hol Lut geçen Cumartesi günü iki tarafın tezlerini bir kez daha dinledikten sonra iki liderin ortak ve ayrı düşünce noktalarını kayıt altına aldı. Lut önümüzdeki günlerde BMGS Antonio Guteres’i iki liderle görüşmesinde ne bekleyebileceği konusunda bilgilendirecek.
BMGS, Lut’tan alacağı bilgiler ışığında, iki tarafın konu hakkındaki nihai görüşlerini almak üzere Berlin’e gidecek. Alithia’nın haber aldığı diplomatik kaynaklara göre Antonio Guteres ya referans şartlarında anlaşmaya varıldığını ilan ederek beşli görüşme çağrısı yapacak ya da mevcut çabanın başarısızlıkla sonuçlandığını ilan ederek Ceyn Hol Lut’u bu misyondan geri çektikten sonra Güvenlik Konseyini bu seferki başarısızlıktan kim ve neyin sorumlu olduğu hakkında bilgilendirecek.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo bugün Washington’da görüşecek. İki bakanın gündeminde Kıbrıs sorunu, enerji ve iki ülkenin ikili ilişkileri konuları yer alacak. Bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanının son Trump – Erdoğan görüşmesi hakkında da bilgilendirilmeyi beklediği açıklandı.
- Kıbrıs Bankaları Birliğine ait ACB Elekronik Müzayede LTD Şirketinin elektronik açık artırmayla mülk satışları bugün başlıyor. Bu süreçle ödenemeyen kredilerin azaltılması hedefleniyor. Bu süreç çerçevesinde ipotekli taşımaz malların satış prosedürü basitleştirilirken bu arada daha fazla kişi müzayedede yer alabilecek.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti gerek barikatlardan gerekse de yeşil hat boyunca kontrol dışı noktalardan kaçak geçişlerde daha sıkı denetim ve buna paralel olarak da yasadışı göçmenlerin geçişlerini önlemek amacıyla yeşil hat tüzüğü uygulamasında değişikler içeren bir paket hazırlıyor. 
Haravgi gazetesi bugünkü ana haberini elektronik müzayede sisteminin bugünden itibaren yürürlüğe girmesine ayırmış.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Bugünden itibaren elektronik müzayedeler başlıyor – Açılacak elektronik platformda satışa çıkarılan taşınmaz mülkler yer alacak – Bankalar satılacak ilk konutların listesini verdi – Estia konut planına şu ana kadar 290 başvuru yapıldı, 680 başvuru da sırada bekliyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Ormancılık Dairesi çalışanları bir yıldır Ziraat Bakanı Kostas Kadis’e defalarca mektup göndererek bölümün çalışan yetersizliğinden yakınmakta. Ormancılık dairesi çalışanlarının Bakana son mektubu Akama yangınının çıkmasından 48 saat önce gönderildi ancak o da diğerleri gibi çöp kutusuna atıldı. Bu arada Omodos ve Potamyu köyleri arasında dün 1 büyük yangın, Baf bölgesinde ise daha küçük boyutlarda 9 yangın meydana geldi.
- Kıbrıs yurttaşlığı almak ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile işbirliği yapmak isteyen Boris Uşeroviç arananlar listesinde – Kıbrıs taşınmaz mala yatırım yapmak vasıtasıyla Avrupa Birliği vatandaşlığı edinmenin yolunu oluşturuyor
Haravgi’nin ulaştığı bilgilere göre Uşeroviç, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in avukatlık bürosunun denetimi altında olacak bir yatırım şirketi açmaya çalışıyor.
Rus Rosbalt haber ajansının haberine göre Uşeroviç’in sahibi olduğu 1520 şirket grubunun eş sahibi Valeri Markelov ve İvan Stankeviç 2018’den bu yana Rusya’da arananlar listesinde yer alıyor. O sıralarda Boris Uşeroviç Kıbrıs’ta, Stankeviç ise Kıbrıs pasaportuyla ABD’de yaşıyordu. Aynı kaynaklara göre aynı dönemde Uşeroviç, karşılığında Rus güvenlik makamlarıyla ilişkilerini ve bazı sırları açıklamak karşılığında Britanya makamlarından siyasi iltica istedi.

Politis gazetesinin ana haberi “Larnaka’daki casusluk vanı konusu arapsaçı - Şirket yetkilisinin silah taşıma ruhsatı var – Makamlar daha önce söz konusu şirketle işbirliği yapmış mıydı? Yaptıysa nedeni ne? – Polis antiterör önlemleri çerçevesinde devriyeler yapıyordu” başlıkları altında veriliyor. Haberde şöyle yazıyor:
Politis gazetesi Larnaka’nın İntellexa şirketinin binasında yaşayan İsrailli bir şahsın silah taşıyabilmek maksadıyla “özel polis” sıfatını aldığını açıklamıştı. Böylesi bir ruhsatın verilmesi için Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarına göre, Bakanlar Kurulu kararı ve güvenlik makamları tarafından geniş çaplı araştırma öngörülüyor. Terörist saldırı hedefi olarak görülen İntellexa Şirketinin binası polis devriyeleriyle korunmaktaydı. Bu arada başka kaynaklardan, Polisin geçmişte önemli suçları açıklığa kavuşturmak amacıyla şirketin yetkilileriyle işbirliği yapmış olduğu bildirildi. Tüm veriler Kıbrıs makamlarının şirketin faaliyetlerinden haberdar olduğunu gösteriyor. İsraillinin şirketini temsil eden avukatlık bürosu, dün yaptığı bir açıklamayla, her şeyin Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarına uygun bir şekilde yapıldığını ve yasadışı bir faaliyetin söz konusu olmadığını duyurdu. AKEL konuyla ilgili olarak Hükümete sorular yöneltti ve ikna edici cevaplar verilmesini talep etti.
Politis’in diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Açık gündemle Berlin’e gidiyoruz – Guteres bizi korusun – Nikos Hristodulidis bugün Washington’da Mayk Pompeo ile görüşecek
- Düşük doğum oranı hat boyutta
- Ziraat bakanlığının yerli öküz türünün korunması önlemleri sonuç verdi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand