basın özetleri 14.11.19


Haravgi gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorununa ayrılmış.
“Üçlü görüşmede yol haritası belirlensin – Beşli konferans üçlü görüşmeye bağlı” başlıkları altındaki haberinde Haravgi gazetesi şöyle yazıyor:
Dün iyi bir ortamda geçen Ulusal Konsey toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yaptığı açıklamada 9 Ağustos’ta varılan görüş birliğine temelinde Berlin üçlü görüşmesinde referans şartları konusunda anlaşmaya varılabileceğine inandığını söyledi. Cumhurbaşkanı aynı zamanda partilerin sorumlu duruşundan memnuniyetini ifade etti.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da Anastasiadis’in Berlin’de BMGS ve Mustafa Akıncı ile yapacağı görüşmenin yapıcı olması umudunu ifade etti ve Kıbrıs Rum tarafının müzakereler yolunun açılması hedefiyle görüşmeye iyi niyetle katılacağını tekrarladı.
Ulusal konsey toplantısında BMGS Kıbrıs sorunu özel temsilcisi Ceyn Hol Lut’un iki taraf müzakerecileriyle yaptığı telekonferans konusunda parti başkanlarına bilgi verildi. Alınan bilgilere göre telekonferansta müzakereciler iki liderin referans şartları ve doğal gaz konusundaki görüşlerini tekrarladı, bu nedenle de Ceyn Hol Lut kötü ortam oluşmaması için konunun dışarıya yansıtılmamasını istedi. Bazı başka kaynaklara göre ise görüşmenin ortamını bozabilecek olan şey beşli konferansın tarihine dair farklı görüşler olabilir.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Türkiye’nin beşli konferansa yönelik olumsuz etkileri kendisine sorulduğunda “bu Berlin üçlü görüşmesinde ortaya çıkacaktır” dedi ve Berlin görüşmesini son derece önemli şeklinde nitelendirdi. Andros Kiprianu “bizim görüşmeye nasıl gideceğimiz, ne talep edeceğimiz, ne kadar inandırıcı olacağımızdır” dedi. Bir yandan referans şartlarının gerekliliği konusunda öte yandansa en kısa sürede Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla müzakerelerin başlaması gerektiği konusunda ikna edici olmamız gerektiğini söyleyen Andros Kiprianu “herhangi bir çözünden söz etmiyorum, Türkiye zaman kazanmaya çalışsa bile çözüm, üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçevede olmalıdır” dedi.
DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu müzakerelerin en kısa sürede başlaması gerektiğine ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüne olan inancına vurgu yaptı.
Öte yandan DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos mevcut veriler ışığında durumun iyimserliğe yer bırakmadığını söyledi ve Türkiye’nin sadece masaya oturmak için Kıbrıs Rum tarafından siyasi eşitlik başlığında taviz vermesini istediğini söyledi. Papadopulos “tarafımız bu tuzağa düşmemelidir” dedi.
EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da aynı çizgide konuştu ve Türkiye’nin bilinen tezleri ve talepleri nedeniyle bilinmeyen sularda gezindiğimizin Cumhurbaşkanının söylediklerinden de anlaşıldığını ifade etti ve “eğer BM bu iki görüşmenin yapılabilmesi için Türk taleplerinden bazılarını kabul edecek olursa o zaman tehlikeler gerçek olacaktır” dedi.
Bu arada Federika Mogerini 25 Kasım bundan sonraki adımların belirlenmesi için bir fırsat olduğunu söyledi ve Birleşmiş bir Kıbrıs için müzakereler başlamalıdır” dedi.

Alithia gazetesi ana haber olarak Akama’da çıkan yangın olayını veriyor.
Haberin başlıkları şöyle: Hassta beyinler Akama’y yaktı – Büyük ekolojik öneme haiz Akama bölgesinde yangın cehennemi
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs için hayvan ve bitki biyo-çeşitliliği bakımından özel bir öneme sahip olan Akama’da büyük boyutlara ulaşan bir suç işlendi. Beyinsiz gece kundakçıları bu kez Akama’nın ortasını yangına verdiler. Ormancılık Dairesi Müdürü Akama idare programının hayata geçmemesi niyetiyle örgütlü kundaklama yapıldığını söyledi. Panaya tu Tiflu, Mavrohomata, Samakudi, Kukkures ve Cifi bölgelerinin çam ağaçları tamamen yok oldu. İtfaiyenin saatler süren çabaları sonucunda yangın söndürülebildi.
Altihia’nın diğer hanerlerinden bazıları:
- Dünkü Ulusal Konsey toplantısından hayal kırıklığı ve kötümserlik çıktı – Berlin’den umut beklenmiyor
- Cumhurbaşkanı nikos Anastasiadis dün parti liderlerini Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, Türk tarafının tutumu, BM’le yapılan temas ve görüşmeler ve kendisinin BMGS’ne mektubu hakkında bilgilendirdi. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Anastasiadis’in mektubunun Güvenlik konseyinin talebi üzerine GS’in iyi niyet raporu ile birlikte sunulmak üzere gönderildiğini söyledi. Prodromu Nikos Anastasiadis’in Berlin’e bundan sonraki adımların tartışılması ve kararlaştırılması hedefiyle iyi niyet ve açık siyasi iradeyle gideceğini ifade etti.
- Ha otuz ha üç yüz bin ne fark eder/ Sopa, Vize, rüşvet, ar damarınız çatlamış ve benzeri sloganlarla dün öğretmenler Başpiskoposluğun önünde bir eylem gerçekleştirdi. Başpiskopos “öğretmenlerin bir kısmı tembel. Kimin çalışıp kimin çalışmadığı ortaya çıkar korkusuyla sömestr sınav sistemini istemiyor” açıklamasıyla cevap verdi. Başpiskopos “bunlar Solun çığırtkanlarıdır, Kiliseyle boy ölçüşemeyecek kadar küçükler” dedi.
- EDEK’te ortaya çıkan Avrupa Parlamenteri Papadakis’le sürtüşmeden sonra AKEL’de de Niyazi Kızılyürek’le parlamenterlik maaşı konusunda sorun çıktı

Politis gazetesinin ana haberi “Kuklia’da büyük skandal – Bir özel şirkete büyük armağan – Şirkete at taşınmaz mülk tatil bölgesi ilan edildi – Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Bakanlar Konseyinin ilgili kararının geri alınmasını istedi” başlıkları altında.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kundakçılar Akama’yı cehenneme çevirdi
- Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu yine yöneticisiz kaldı – Kurum Başkanı Stamatis istifa etti – Stamatis istifa etmesinin nedenlerinden bir tanesinin doktorlara verilen aşırı teşvikler olduğunu söyledi.
- Bir öğrenci uyuşturucu satıcısının suiistimaline uğradı. Satıcı bir kere öğrenciye uyuşturucu vermiş ardından da sürekli para istemeye ve onu tehdit etmeye başlamıştı. Arkadaşları öğrencinin bu zor durumdan çıkması için aralarında para topladı. Sonunda 26 yaşındaki uyuşturucu satıcısı polis tarafından tutuklandı.
- Başpiskoposluğun önünde Başpiskopos’a karşı eylem – Hrisostomos “öğretmenleri “solun çığırtkanları ve tembel olarak nitelendirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand