basın özetleri 13.11.19

Alithia gazetesinin ana haberi Başpiskopos Hrisostomos’a yönelik eleştiri ve suçlamalar konusuna ayrılmış.
Haber “Başpiskopos Co Lu’nun bağışları ve öğretmenlere yönelik açıklamalarıyla fırtınanın tam ortasına düştü” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Başpiskopos Hrisostomos son günlerde gerek Co Lu’dan aldığı 310 bin liralık bağış gerekse de öğretmenlere yönelik eleştirileriyle saldırılara maruz kalıyor. Dün Başpiskopos “Hükümetin Co Lu’nun Kıbrıs vatandaşlığını ve geri aldığı takdirde, dolandırıcı iş adamının Kiliseye yaptığı bağışı iade edeceğini” açıkladı. Başpiskopos aynı zamanda öğretmenlerle süren söz çatışmasında da saldırıya geçti. Kendisine karşı yapılan suçlamalar ve sosyal medyadaki isim gününde okullarda tatil uygulamasının kalkmasına yönelik tartışmalara cevap veren Başpiskopos geçen yıl kendisinin tüm dini tatillerin iptalini istediğini ancak bu konuda cevap almadığını ve bu yıl da talebini tekrarladığını söyledi. Başpiskopos daha önce “öğretmenlere gereken sopadır” açıklaması yapmıştı. Öğretmenler ve yurttaşlar bugün Başpiskoposluğun önünde “yanına bir pasaportla bir sopa da al” sloganıyla bir protesto gösterisi yapacak.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Sağlık Hizmetleri Kurumu’nun kararıyla bundan böyle Ulusal sağlık Sistemi YESİ’nin kişisel doktorları tarafından hastalara verilen sevk kağıtlarının süresi uzatılıyor. Kısa vadeli bütün uzman doktor ya da tahlil ve teşhis testleri sevk kağıtları altı ay için geçerli olacak. Uzun vadeli sevk kağıtları ise 12 ay süreyle geçerli olmaya devam edecek.
Bu arada Kıbrıslı Türk çalışanların sendikası Türk-Sen Sosyal Sigortalar Kurumuna katkı yapan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nden emeklilik maaşı alan tüm üyelerinin Ulusal Sağlık Sistemine kaydolma hakkı alması için Adalete başvuracağı bildirildi.
- EDEK’in siyasi bürosu Avrupa Parlamenteri Dimitris Papadakis’in partiye katkıları konusu hakkında soruşturma başlattı. Durumdan rahatsız olan Papadakis her ayın 28’inde maaşının yüzde onunu partisinin banka hesabına yatırdığı açıklaması yaptı.
- Bankaların gişelerde yapılan işlemlerin ücretlendirilmesine karşı çıkan DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu “bu ücretlendirme uygulanamaz. Bu konuda sonuna kadar ısrar edeceğim. Yurttaşlarımız için kazanacağız” açıklaması yaptı. AKEL Averof Neofitu’yu “Banka ejderhasını doyurduktan sonra şimdi de Ay Yorgilik yapıyor” dedi.  
Haravgi gazetesinin ana haberi garanti altına alınmış en düşük gelir uygulamasındaki gelişmelere ayrılmış.
Haberin başlıkları şöyle:
Hak sahiplerinden garanti altına alınmış en düşük geliri keyfi olarak kesiyorlar – Çalışma Bakanı “yanlışlar yapıldı” dedi – Kim daha fazla kişiyi geri çevirecek diye yarışıyorlar”
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Çalışma Bakanlığı özürlü kişiler ve hassas sosyal gruplar dahil, hak sahiplerinin garanti altına alınmış en düşük gelirini kesti. Devlet yardımının yeniden verilmesi süreci 8 ay sürüyor. Hak sahipleri uzun süre boyunca hiçbir devlet yardımı almadan yaşamak zorunda.
Haravgi gazetesinin bir diğer haberi şöyle:
- Siyasi analizciler, Avrupa Komisyonunun evvelsi gün açıklanan Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamaları kararlarının ikincil derecede öneme haiz olduğu değerlendirmesi yaptı. Avrupa Konseyi’nin bugünkü toplantısının sonucu beklenirken ve Türk tahrikleri devam ederken Kıbrıs Rum partileri AB Dış İlişkiler Konseyi’nin kararı hakkında görüşlerini açıkladı.
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos kararı selamladı ve “Kararlar Türkiye’ye tahriklerinin bedelini ödetme politikasının, istikrar ve kararlılıkla yürütüldüğü takdirde, başarıya ulaşabileceğinin kanıtıdır” dedi.
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos daha da ileriye giderek bu tür gelişmelerin, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in kabul ettiği şiddet ve baskı koşulları altında yapılacak Berlin görüşmesi gibi hareketlerle geri planda bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Papadopulos “Cumhurbaşkanı artık bir karar versin. Bu politikaya inanıyor mu yoksa korkuyor mu? Bocalama lüksümüz yoktur” dedi.
EDEK Başkanı Marinos Sizopulos konuyla ilgili yaptığı açıklamada Avrupa Konseyinin yasal yaptırımlar uygulanması kararını Türk tehditlerine karşı önlemlerin artırılması yönünde olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetine Türkiye’nin AB’ne karşı ekonomik sömürüsüne son verilmesi için çabalarını yoğunlaştırmaya çağırdı. Sizopulos Hükümetten, Türkiye’yi Avrupa Hukuku ve uluslararası hukuka özellikle de Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerine saygı göstermek zorunda bırakacak politikalarını güçlendirmesini talep etti.
Alilengii Hareketi yaptığı açıklamada Dış İşleri Bakanı Nikos Hristodulidis’ten, Avrupa Birliği’ne sunulacak isim listesine Türk devlet yetkililerinin de dâhil edilmesini istedi.
Bu arada Kıbrıs Rum tarafında olduğu gibi, Berlin görüşmesi konusunda, Kıbrıs Türk partilerinin görüşleri de birbirinden büyük farklılıklar gösteriyor. CTP Başkanı Tufan Erhürman bütünsel bir çözüme ulaşmak yolundaki her adımı desteklediğini açıklayarak Berlin üçlü görüşmesine desteğini ifade etti. Erhürman gerek Kıbrıs’taki yabancı elçiler gerekse de Kıbrıs Rum partileriyle yaptığı görüşmelerle bu doğrultuda katkı yapmaya çalıştığını söyledi.
Tufan Erhürman’ın aksine Ersin Tatar bir kez daha Türk görüşlerine paralel görüşler ortaya koydu ve müzakerelerin zemini değişmediği sürece daha fazla istişare yapılmasına gerek olmadığını açıkladı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Erdoğan Avrupa Birliğini, Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması durumunda Türkiye hapishanelerindeki cihatçıları Avrupa’ya salmakla tehdit etti.
- EDEK’te Sizopulos Papadakis’ten öc alıyor
- Binlerce öğrenci dün iki saatliğine sınıflara girmedi – Öğrenci birliği hareketi Eğitim Bakanına güçlü mesaj verdi.
- Kıbrıslı Türkler Ulusal Sağlık Sistemindeki haklarını elde etmek amacıyla adalete başvuruyor

Filelefteros gazetesi “Kronos noktasında ilk sondaj – ENI-Total ortak girişiminin 6. Parseldeki sondajı umut verici – Tungsen Explorer sondaj gemisi Lübnan’da yapacağı sondajdan sonra Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine gelecek” başlıkları altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:
ENI-Total ortaklığı Kronos noktasını umut verici karakteristikleri nedeniyle öncelikleri arasına aldı. Kronos’un sahip olduğu nitelikler tahmin edilebilir doğal gaz yatağına sahip olduğunu göstermenin yanısıra ilerdeki sondajlar için de çok iyi jeolojik bilgiler sunacak. Aralık ayının ortalarında Lübnan’ın 4. Parselinde sondaja başlayacak olan ENİ-Total’ın sondaj gemisi hemen ardından Kıbrıs sularına gelerek çalışmalarına başlayacak.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Orta öğretim Sömestr sınavlarındaki Gordion düğümü çözülemiyor – Hiçbir taraf görüşlerinden geri adım atmadı” başlığı altındaki bir haberde “sömestr sınavlarına ilişkin baş ağrısı devam ediyor. Öğretmenler sınav sisteminin yeniden değerlendirilmesini talep ederken öğrenciler de dün yaptıkları iki saatlik sınıflara girmeme eyleminden sonra Eğitim Bakanına bir ültimatomla daha sert önlemler almadan önce bir haftalık süre verdi. Eğitim Bakanlığı sömestr sınavlarının programlandığı biçimde yapılacağını ve eğer gerekli görülürse yeniden değerlendirme konusunun Ocak ayında olabileceğini bildirdi” diye yazıyor.
- Bu yıl da sözde devletin kuruluş yıldönümü törenleri her yıl olduğu gibi kutlanacak. Bununla birlikte Mustafa Akıncı Ankara’ya mesaj vermeyi tercih etti. Mustafa Akıncı törene askeri araçla değil Kadillak’la gidecek.
- Kıbrıs’ın 650 talasemia hastası kan nakli ihtiyacını sınırlayan yeni talasemia ilacının Ulusal Sağlık Sistemine dâhil edilmesini talep etti. Gıda ve İlaç İdaresi FDA’den onay alan yeni ilaç Avrupa’daki muadil örgütten onay bekliyor.

Politis gazetesi ana haberini eğitim alanında süren sömestr sınavları konusundaki gelişmelere ayırmış.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Öğretmenlerin grevlere hayır demesi öğretmen sendikasındaki iki görüşlülüğü ortaya çıkardı – Öğretmen hareketleri iki cepheye bölünmüş durumda – Okullarda aksaklıklar – Başpiskopos’un isim günü protesto gösterileriyle kutlanacak – Öğretmen örgütleri 5 dini tatil gününün kalkmasını kabul etmekle birlikte bunun karşılığında başka talepleri var
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yeni otobüs durakları geliyor – Yeni duraklar telematik sistemle yolcuları otobüs hatları ve saatleri hakkında bilgilendirecek – İlk aşamada 500 yeni otobüs durağı konacak
- Çevre Bakanlığı Yeni Arkeoloji Müzesinin inşaatına belli şartlarla evet dedi. Arkeoloji Müzesi eski Lefkoşa devlet hastanesinin bulunduğu arazide Temsilciler Meclisinin karşısında inşa edilecek. Müzenin 2021 yılında inşaat çalışmalarının başlaması hedefiyle gelecek yıl içinde ihale açılacak.
- 45 yıldır Kıbrıs’ta yaşamakta olan Yunanlı bir kadın Kıbrıs vatandaşlığını iade etme başvurusu yaptı. Söz konusu şahıs, hatta, başvuruyu vermek için 30 avro ücret ödemek durumunda kaldı. Kadın Kıbrıs vatandaşlığını iadesinin nedeni olarak devletin engelli kişilerin haklarını korumak konusundaki acizliğini gösterdi.
- Suç Örtme Suçuyla Mücadele Birimi MOKAS Malezyalı dolandırıcı Co Lu konusu hakkında uzun süredir Malezya yetkili makamlarıyla yazışıyor. Politis’in elde ettiği bilgilere göre Malezyalının Kıbrıs’taki villasına ve Kiliseye yaptığı bağışa el konulması için çalışılıyor.
Bu arada Başpiskopos Hrisostomos Malezyalıya yardım karşılığında Kiliseye aldığı 310 bin liralık meblağı iade etmek için belli koşullar öne sürdü. Başpiskopos parayı iade etmekten kurtulmaya çalıştı. Sözü edilen ikinci çek hakkında ise hiçbir bilgi vermedi.
Başpiskopos Hrisostomos dün yaptığı yazılı bir açıklamayla “itirazı olan varsa bizden ayrı yatsın” açıklamasının toplumda yarattığı öfke ve tepkileri yatıştırmaya çalıştı. Başpiskopos devletin Co Lu’nun pasaportunu geri aldığı ve kendisine bu konuda bilgi verildiği takdirde dolandırıcıdan aldığı parayı geri verebileceğini bildirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand