basın özetleri 12.11.19

Politis gazetesi bugünkü ana haberini pasaport skandalı konusuna ayırmış.
Gazete “Cezai sorumlulukları göz ardı etmek yok – İçişleri bakanı üç üyeli komitenin talimat şartlarını belirledi – Geri alınması gerekecek her pasaport durumunda işini doğru yapmamış olanlar araştırılacak” başlıklarıyla verdiği haberinde şöyle yazıyor:
2018 öncesindeki yatırımcılara Kıbrıs pasaportu verilmesi olaylarını araştıracak olan üç üyeli Komitenin rolü sadece pasaport verilen kişiler hakkında yapılacak yeni araştırmaların sonuçlarını incelemek değil. Komite aynı zamanda her olayda rol oynamış arabulucular dahil tüm kişi ya da kurumların sorumluluğu da araştırılacak ve ardından bu kişiler ve haklarında alınması gereken önlemler hakkında yetkililer bilgilendirilecek. Bu günlerde komitenin üçüncü üyesinin adının da açıklanması bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Okullarda kargaşa devam ediyor – Sömestırlar konusunda öğretmen sendikalarından yeni uyarılar – başlığı altındaki haberde Orta Öğretim Öğretmenleri Sendikası OELMEK’in dün yapılan referandumun sonucunu önümüzdeki Perşembe günü ele alacağını yazıyor. Referandumda öğretmenlerin yüzde 55’i Aralık ayı sömestr sınavlarında grev ve iş durdurma eylemleri yapılmasına hayır dedi. Ancak okullarda devam eden hengâme bugün de, öğrencilerin, okuldan uzaklaştırma ile cezalandırılacakları söylendiği halde, iki saatliğine derslere girmeme eylemi ile devam ediyor.
- Öğretmen hareketlerinin ise bugün Eğitim Bakanından sömestr sınavlarının daha iyi hale getirilmesi konusunu ele almak üzere görüşme talep edecek. Bakan Hambyauris’in bu teklifi geri çevirmesi durumunda yeni tepkilerle cevap verecekler. Tüm öğretmen hareketleri sömestr sınav sisteminin iyileştirilmesi konusunda hemfikir.
- Avrupa Komisyonu Türkiye’ye yaptırımların uygulanmasına yeşil ışık yaktı
Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetlerinde yer alanların listesi hazırlandı. AB Dışişleri Bakanları yaptırımlara yeşil ışık yaktı. Bundan sonra partnerlerin sözden eyleme geçmesi bekleniyor. Ankara sondajlara devam edileceğini açıkladı.
- Afrika gazetesinde yayınlanan bir habere göre Kıbrıs Türk toplumunda okullarda müfredat dışı okutulan ve Kıbrıslı Rumlara karşı ırkçılık, bölücülük propagandası yapan bir kitap nedeniyle öğretmenler ve veliler tepki gösterdi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi AB Dışişleri bakanlarının Türkiye’ye yaptırım uygulama konusundaki kararları konusuna ayrımış.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
İsim listesiyle işe devam – AB Dışişleri bakanlarının kararından sonra Türkiye’ye karşı yaptırımların yasal çerçevesi artık bir realite – Özel ve tüzel kişilerin hesapları dondurulacak – AB topraklarına girmesi yasaklanacak – Brüksel’deki toplantıda Kıbrıs Cumhuriyeti’ni hangi ülkeler savundu?
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor:
Geçen Çarşamba günü Daimi Temsilciler Komitesi Coreper’in kararlaştırdığı anlaşmanın dün AB Dışişleri bakanları toplantısında kabulüyle Türkiye’nin Kıbrıs sularındaki yasadışı faaliyetlerinde yer alan kişi ve şirketlerin isim listesinin verilmesinin yolu açıldı.
Şimdi dikkatler belirli isimlerin listeye girmesine çevrildi. İsimler verileri gerekçelendiren gerekli belgelerle birlikte sunulacak. Süreç yine Çalışma Grubu Relex’te anlaşmaya varılmasını, Coreper’in onayını ve Avrupa Konseyi’nin herhangi bir toplantısında tartışılmadan benimsenmesini gerektiriyor.
Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre Dışişleri Bakanlarının dünkü toplantısında Fransa, Lüksemburg, İsveç, İspanya, Danimarka, İrlanda ve malta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanında yer aldı. Toplantıdan sonra AB Üst Düzey temsilcisi Federika mogerini “Evet kararımızı aldık. Resmi karar geçen ay yapılan Genel meseleler Komisyonunda alınan kararın benimsenmesidir. Şu an itibarıyla yaptırım uygulama çerçevesi yürürlüktedir” açıklamasını yaptı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Lefkoşa’daki Avrupa Üniversitesinin 2017 – 2019 arasında Kıbrıs sorununun çözümü konusunda gerçekleştirdiği sosyal araştırmanın sonuçlarından önemli sorular ortaya çıktı. Kıbrıslı Rumların yüzde 52’si üniter devlet çözümü istiyor. İki bölgeli, iki toplumlu federasyon modelinin masada tartışılmasını kabul edenlerin oranı sadece %27. Araştırmanın sonuçlarından bir tanesi de siyasetçilere ve partilere halkın çok az güven duyması.
- Milli Muhafız Gücü’nün Pahiamos’taki derme çatma hastanenin enkazı altından 1964 Ağustos’una ait insan kemikleri ve şahsi eşyalar çıktı.
Alitiha gazetesinin ana haberi dün yapılan öğretmen referandumuna ayrılmış.
Alithia “Greve ve AKEL’e hayır – Öğretmenlerin yüzde elli beşi sömestr sınavlarıyla ilgili olarak sorumluluk sahibi bir tutum sergiledi – Eğitim alanında yeniden karmaşa yaratma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Sınav sistemine karşı hareketi bayrağını şimdi Öğrenciler Birliği teslim aldı – Dünkü referandum sonucundan sonra Orta öğretim Öğretmenleri Sendikası OELMEK yeni tutum belirleyecek. OELMEK Başkanı Sendikada birliğin tehdit altında olmadığını söyledi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AB Dışişleri Komisyonu dün yaptığı toplantıda Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti suları dahilindeki yasadışı faaliyetlerine yönelik önlemlerle ilgili yapılacak yasal işlemlerin çerçevesini belirledi. Onaylanan çerçeveyle Doğu Akdeniz’de yasadışı sondaj faaliyetleriyle ilgisi olan özel ya da tüzel kişiler hakkında yaptırım kararı verilebilecek. İlgili kararla “ilgili kişi ya da şirketlerin AB sınırlarına girmesi yasaklanabilecek ve mal varlıkları dondurulabilecek. Bunun yanısıra yaptırım uygulananlar listelerinde yer alan kişilere sermaye sağlanması da yasaklanabilecek.
- Başpiskoposluk Limasol’da öğrenci yurdu inşaatını başlattı
- 2020 yılının Eylül ayında Limasol’da TEPAK Üniversitesi öğrencilerini konuk edecek olan öğrenci yurtları hazır olacak. Başpiskopos sosyo ekonomik ve yüksek başarı kriterleriyle 200 TEPAK öğrencisine kira yardımı yapılacağını açıkladı.
- Kısa bir süre önce üç Kıbrıslı Rum kadının ırkçı saldırısına maruz kalan Svetlana Zaytseva Polisin kendisini üç hafta önce şikâyetiyle ilgili durumun kısa sürede netleşeceğine dair bilgilendirdiği halde, konunun halen çekmecede beklediği ve herhangi bir bilgi almadığı konusunda şikâyette bulundu. Polis Sözcüsü Zaitseva’nın şikayetine cevaben yaptığı açıklamada konu hakkında şikayetçinin avukatını sürekli olarak bilgilendirdiğini dolayısıyla bu şikayetin mantıklı olmadığını söyledi.


Haravgi gazetesinin ana haberi “dediler, söylediklerini geri aldılar, sonuçta araştırma yapılmayacak – Araştırma yapmayacak olan bir araştırma komitesi – AKEL balık baştan kokar… dedi –Cumhurbaşkanında Suudi Arabistan şeyhinin özel jeti konusunda Cumhurbaşkanından çıt yok” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Sonuç olarak hiçbir araştırma yok. Ne Kamboçyalılar hakkında ne Malezyalı hakkında ne Başpiskoposun olaya karşıması ne de bir başkası hakkında hiçbir araştırma olmayacak. İçişleri bakanı Konstandinos Petridis Bakanlar Kurulu kararıyla 2018’den önce yabancı yatırımcılara verilen Kıbrıs pasaportları konusunun araştırılması maksadıyla görev başına getirilen üç kişilik komitenin yapıp yapacağının yalnızca iç denetim olacağını açıkladı. İdari, siyasi ya da disiplinsel sorumluluklar hiçbir araştırma yapılmıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Mogerini “eğer ki ve ne zaman olursa”, dedi -
AB Dışişleri Bakanları toplantısı Türkiye’ye karşı önlemler çerçevesi belirledi ancak kararın uygulanması hakkında Federika Mogerini açıklamasında “ne zaman ve nasıl yapılacağını ya da yapılıp yapılmayacağını göreceğiz” dedi.
- Çöp atana 4 bin avroluk ceza uygulaması - Kıbrıs Belediyelerinde 74 yeni müfettiş denetim alanları dahilinde yapacağı teftişlerle çöplerini atıklar için belirlenmiş alanlar dışına bırakanlara 4 bin avroya kadar ceza verebilecek.
- Cumhurbaşkanı Berlin üçlü görüşmesine odaklanacağına toksik ortam yaratmaya devam ediyor
- 36 yaşındaki uyuşturucu bağımlısı bir kadın tedavi gördüğü ünitede hayatını kaybetti
- Yabancı çalışanlar için işverenlerin banka garantisi hesabı açma zorunluluğu kalktı – İşveren sadece çalışanının ülkesine geri dönmesi durumunda biletini katşılamakla yükümlü olacak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand