basın özetleri 11.11.19

Merhaba sevgili dinleyenler,
Filelefteros gazetesiyle başlıyoruz bugün programımıza,
Filelefteros ana haberini Kıbrıs sorununa ayırmış sd.
“Bir sonraki adım belli değil – Hedefler kondu ama Berlin üçlüsünü ne izleyeceği belirsiz” başlıkları altında verdiği haberinde” gazete şöyle yazıyor:
BM GS Antonio Guteres’in Kıbrıs sorunu özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un adaya gelişinden ve özellikle de Berlin üçlü görüşmesinden önce Kıbrıs Rum tarafı üç hedef ortaya koydu: Referans şartlarında 9 Ağustos’ta iki liderin tartıştığı biçimde anlaşmaya varılması, müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı yerden devam etmesi ve görüşmenin akabinde bir beşli konferansın hazırlanması.
Önümüzdeki Cumartesi günü Ceyn Hol Lut iki Kıbrıs toplum lideriyle ikişer görüşme yaparak ön hazırlıkları yapacak. Diplomatik çevreler Ceyn Hol Lut’un Berlin görüşmesinin hedefinin belirlenmesi için adaya geliyor. Buna paralel olarak sürecin erlin’den sonra ne şekilde devam edeceğinin belirlenmesi de hedefe dâhil.
Aynı kaynaklara göre Berlin’in ertesi günü kolay olmayacak zira Ankara’dan gelen mesajlar cesaret kırıcı. Gerek Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile Yunanlı muadili Nikos Dendias’ın son görüşmesinden gerekse de Türkiye’nin diplomatik düzeydeki temaslarından anlaşıldığı kadarıyla Türk tarafı için Aralık’ta beşli konferans bir aciliyet oluşturmuyor. Beşli konferansın Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak liderlik seçimlerinden sonrasına kalmasını tercih ediyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Solya, Marathasa ve Pitsilya halkı onlarca yıldır beklediği ancak bir türlü yapılmayan oto yoluyla ilgili olarak Hükümetin politikasını protesto etmek amacıyla dün yarım saatliğine Trodos yolunu kapattı.
Aynı amaçla 15 gün sonrasına Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşacak bir araba mitingi programlandı. Son derece riskli mevcut yolda son yıllarda meydana gelen trafik kazalarında 40 insan hayatını kaybetti.
- Kıbrıs’ın nano su aygırları konusunda Cumartesi günü Aya Napa’da bir panel gerçekleştirdi. Bu arada nano su aygırları fosillerinin bulunduğu bölgenin üstünün çatıyla örtülmesinin açılışı da yapıldı.

Haravgi gazetesi de ana haberini Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayırmış.
Gazetenin ilgili başlıkları şöyle: Tek yol onurlu bir uzlaşmadır – Kıbrıs’ı gökdelenler ve pasaportlar değil çözüm kurtarır – Prodromu “AKEL Kıbrıs Rum tarafını zan altında bırakıyor”, dedi – Hükümet kaynakları beşli konferansın Aralık ayında yapılmayacağını söyledi
Haberde şöyle yazıyor: Dün sabah Ledras Sokağı’nın başında gerçekleştirilen Girne işgal karşıtı etkinliğinde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ülkemizi kurtarmanın, ülkemizin geleceğine dair bir perspektif oluşturabilmenin tek yolunun üzerinde anlaşmaya varılmış çerçevenin de öngördüğü gibi onurlu bir uzlaşma olduğunu söyledi. Andros Kiprianu Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’i Berlin üçlü görüşmesinin öncesinde “üzerinde anlaşmaya varılmış bir zemin temelinde çözüme ulaşmak için özlü bir diyaloğun başlaması yönünde iyi hazırlanmaya” çağırdı. Halkın çoğunluğunu ifade ettiğini belirten AKEL GS, partisinin Kıbrıs’ın hakkı olanı alana dek mücadele etmeye devam edeceğini bir kez daha yineledi. Kiprianu, “Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin neden olduğu, kurum ve değer yozlaşmasının hüküm sürdüğü bu ortamda AKEL çözüm ve yeniden birleşme mücadelesini sürdürüyor. Ne işgal ne de emperyalizmle asla uzlaşmayacağız” dedi.
Ara Müzik
Yazılı bir açıklamayla AKEL Genel Sekreterinin Hükümete ilişkin suçlamalarına cevap veren Hükümet Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu 25 Kasım’da yapılacak olan Berlin üçlü görüşmesinin büyük ölçüde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tutarlı ve istikrarlı tutumunun bir sonucu olduğunu iddia etti. Prodromos Prodromu “Sayın Kiprianu’ya cevabımız bugün de şudur ki, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BMGS’nin Ceyn Hol Lut’u geçici özel danışmanı tayin ettiği günden bugüne kadar yapıcı bir işbirliği ruhu ortaya koymanın yanısıra Türkiye Hükümetinin alt oyma faaliyetlerinin aşılması çabasıyla bir dizi öneri de getirmiştir” diyerek şöyle ekledi: AKEL’e ve Sayın Kiprianu’ya soruyoruz: Türkiye’nin Sayın Mevlut Çavuşoğlu’nun ağzından 15 Eylül’de ve bununla iki tarafın BMGS’iyle görüşmesine hayır dediği, Kıbrıs Rum tarafının Türk taleplerini baştan kabul etmesini talep ettiği ve BM’in üzerinde anlaşmaya varılmış çözüm zemini hakkında bir kez daha kuşku ifade ettiği açıklamasını nasıl değerlendiriyor? AKEL’den ve Sayın Kiprianu’dan şu soruya cevap vermesini istiyoruz: İşgale ve Türkiye’nin yeni saldırılarına maruz kalan Kıbrıs Rum tarafını suçlayan eleştirileriyle Kıbrıs sorununun çözümüne hizmet ettiğini mi zannediyor?” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi eğitim alanında bugün yapılacak olan öğretmenlerin referandumuna ayrılmış. “Öğretmenlerin grev önlemleri alması ihtimalinin zayıflamasına rağmen Bakanlık iki B planı hazırladı ve fon oluşturdu” başlıkları altında verdiği haberinde Politis şöyle yazıyor:
Birinci sömestr sınavlarının başladığı gün grev ve iş durdurma eylemi kararına yönelik öğretmen referandumunun sonucu büyük heyecanla bekleniyor. Her şey Orta Öğretim Öğretmenleri Sendikası OELMEK’in üyelerinin çoğunluğunun referandumda greve hayır diyeceğini göstermesine rağmen/ Eğitim Bakanlığı sınavların her şeye karşın gerçekleşmesi yönünde iki B planı hazırladı. Plan B1’e göre öğretmenler iş durdurma eylemine karar verdiği takdirde sınav saatleri değiştirilecek. B2 planına göre ise tayin edilmemiş öğretmenlerden ve gerektiğinde velilerden sınavlarda öğrencilerin başında durması yoluna gidilecek. Plan devlete yaklaşık 60-70 bin avroya mal olacak. Bu arada Öğrenci Hareketi de üyelerine yarın iki saat süreyle derslere girmeme çağrısı yaptı. Öğretmenlerin tepkilerinin tırmanması bekleniyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Ankara beşli konferansa el freni çekti
Berlin üçlü görüşmesinin hedefi Aralık ayında beşli resmi olmayan konferansa gidilmesi olduğu halde Kıbrıs Cumhuriyeti, “Ankara’nın katılmama niyetinde olması nedeniyle kuzeydeki seçimlerden önce beşli konferans beklenmiyor” zemini yaratıyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in niyetleri konusunda Hükümet ile AKEL arasında yeni bir çatışma ortamı oluştu.
- İklim değişikliğinin sebep olduğu gözle görünür etkiler Kıbrıs ziraatını sıkıntıya soktu. Araştırmacılar ülkenin dört bölgesinde buğday, arpa, patates, domates, zeytin ve üzüm üretimini inceleme altına aldı. Sorunla mücadeleye yönelik önlemler alınacak.
- Çocukların cinsel istismarı ürkütücü boyutlar
1.1.18 ve 31.8.19 tarihleri arasında cinsel istismara uğramış 314 çocuk ve ergen ve 4 zihinsel özürlü yetişkin “Çocuğun Evi” Kurumuna gönderildi. Foni – Ses Kurumun Başkanı ülkemizde çocuk tacizi sorununun inanmak istediğimizden çok daha büyük boyutlarda olduğunu açıkladı. Başkanın yaptığı açıklamaya göre birincil ve ikincil derecede öneme sahip önlemlerde Kıbrıs çok geride kaldı.

Alithia gazetesinin ana haberi öğretmenlerin bugün yapacağı referanduma ayrılmış.
Haberin başlıkları şöyle:
Sınav mı anormallik mi? – Öğretmenler bugünkü referandumda öğrencilerinin ve eğitimin kaderini belirleyecek – Referandumdan hayır çıkması AKEL’in eğitim alanında yeni hengâmeler yaratma girişiminin başarısız olması ve kınanması anlamına gelir – Kıbrıs Öğrenci Koordinasyon Kurulu PSEM yarın derslere girmeme ve Aralık ayında daha dinamik tepkiler ortaya koyma kararı aldı.
Alithia’nın diğer haber başlıklarından bazıları da şöyle:
- Hükümet Türkiye’nin isteksizliğine dair bilgilerden söz ediyor – Beşli Konferans karaya mı oturacak? – Ankara’nın Kıbrıs Türk bölgesindeki seçimlere kadar herhangi bir gelişme olmasını istemediği bilgileri geldi
- Son dönemlerde yurttaşlık vermede ortaya çıkan yapılmış hatalara rağmen Kıbrıs pasaportu hâlâ dünyanın en güçlü pasaportları arasında 14. sırada – 173 ülke Kıbrıs pasaportuna vize istemiyor
- 12. Yy’da inşa edilmiş olan Yalusa’nın Arhangelos Mihail Kilisesinin onarım çalışmaları başlıyor – Çalışmanın maliyetini Kıbrıs’tan ve yurt dışından fon bulan Yalusalılar üstlenecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand