basın özetleri 01.11.19

Haravgi’nin ana haberi “836 milyon avroluk ihale havaya uçtu – Sıvılaştırılmış doğal gaz projesinin alt yapısının hazırlanması ihalesinde büyük gaf” başlığı altında veriliyor.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatı için alt yapı çalışmaları ihalesinde yetkililerin işlediği büyük falsonun onlarca milyonluk tazminatlara ve elektrik hesaplarında yeni zamlara yol açması bekleniyor. Helector Cyprus şirketiyle de bağlantıları olan AKTOR şirketi 2021 Mart’ına kadar konsorsiyum dışında bırakıldı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Desantralize federasyon Cumhurbaşkanının mektubunda – Hükümet şimdi de Guteres çerçevesi belgesi yoktur” diyor başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, dün, Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli ve üçlü görüşme hakkında açıkladıkları belirsiz ve muğlaktı. Prodromu’nun çabaları, Kıbrıs Rum tarafının uzun süredir müzakerelerin başlaması için çalıştığı ve Türkiye’nin buna engel olduğu görüntüsünü vermeye odaklandı. Prodromu Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 2018 Mart’ından bu yana Kıbrıs Türk Lideri Mustasfa Akıncı ve BM GS Antonio Guteres ile hatta Ceyn Hol ile de olsa görüşme yapılması için çalıştığını ifade etti.
Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kıbrıs Rum tarafının dikkatinin, bu dönemde, 25 Kasım tarihinde Berlin’de gerçekleşecek olan üçlü görüşmede müzakerelerin başlatılması kararı çıkmasına odaklandığını zira Eylül ayında bunun gerçekleşemediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Güvenlik Konseyi’nin talebine uyarak BMGS Antonio Guteres’e gönderdiği mektubunda desantralize federasyona da değinildiğini belirten Prodromu, “tüm meselelerde pozitif oy istendiğini ancak bunun yarattığı bazı sorunların” Cumhurbaşkanının bu “olumlu öneri”siyle çözülebileceğini söyledi.
Hükümet Sözcüsü desantralize federasyonun her zaman gündemde olduğunu, buna Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın da olumlu baktığını daha önce açıklamış olduğunu söyledi. O halde bu şüpheler niye sorusunu soran Prodromu, sizin bana “desantralize federasyon Kıbrıs Rum tarafının önerilerinde yer alıyor mu sorusunu sormakta haklı olmanız için birileri uygun ortam yarattığından”, cevabını verdi ve “elbette ki yer alıyor ve bu pozitif bir öneridir” şeklinde ekledi.
Prodromos Prodromu dün ilk kez olarak Guteres belgesi olmadığını da açıkladı. Hükümet Sözcüsü şöyle konuştu: 30 Haziran 2017 Kıbrıs sorunu için tarihi bir gündü. Zira Genel Sekreter o gün garantörlüklerin iptal edilmesinden söz etti. Türkiye çeşitli yollarla bunun öyle olmadığı imajını yaratmaya çalıştı. Bu nedenle BMGS’nin altı noktası müzakere edilmelidir. 6 nokta müzakerelerde yeniden tartışılmalı ve netleştirilmelidir. Belge yoktur. Olsaydı durum daha net olurdu. Mesele, çözümle Kıbrıs’ın vasiyet altında olmaktan çıkmasıdır, dolayısıyla garantilerin kalkmasıdır” dedi.
- AKEL GS Andros Kiprianu dün yaptığı bir açıklamada Güvenlik Konseyinin iki toplum liderinden istediği mektuplar hakkında bilgilendirme yapılmadığından dolayı memnuniyetsizliğini ifade etti. Andros Kiprianu “hepimizin dileği üçlü görüşmede referans şartlarında anlaşmaya varılması ve ardından da onu izlemesini dilediğimiz ve umduğumuz beşli resmi olmayan toplantıda bunların kabulünün bir formaliteden ibaret olmasıdır” dedi. 
Alithia gazetesinin ana haberi Mecliste Eleni Theoharus’dan boşalan koltuğu Yorgos Mihailidis’in alması sonucunda yaşanmaya devam eden karmaşa.
Gazetenin ilgili başlıkları şöyle:
Nihayetinde gene gitmek üzere bugün yemin ediyor – Alilengii Hareketinden Yorgos Mihailidis mevcut mecliste bugün üçüncü kez yemin ederek koltuğunu alacak ancak Mecliste kalıcı olup olmadığı hâlâ belirsiz – Meclis koltuğunun kendisine ait olduğunu savunan DİSİli Andreas Mihailidis’in avukatları önümüzdeki günlerde kararın iptali için başvuru yapacaklar.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Lefkoşa ile Atina üçlü görüşmede “sonuç verici gelişmeler” bekliyor
Lefkoşa ile Atina Hükümetleri Berlin üçlü görüşmesinde “sonuç verici gelişmeler” beklerken Atina “gelişme sağlandığı takdirde bundan sonraki adımlar için katkı sağlamaya hazır olduğu açıklaması yaptı.
Hükümet kaynakları dün, Çarşamba günü Atina’da yapılan Anastasiadis – Mitsotakis görüşmesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerin ve bundan sonraki tüm olasılıkların ele alındığını ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlaması için sarf edilen çabalarda Atina’dan tam destek aldığını bildirdi. Verilen bilgilere göre Nikos Anastasiadis Yunan Başbakanına BMGS ve Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla Berlin’de yapacağı toplantıya tam iyi niyetle gittiğini ve geçen Ağustos ayında gerçekleşen görüşmede varılan uzlaşmanın iyi gelişmelere yol açabilecek yeterlilikte olduğunu söyledi.
- Suudi Arabistanlı Bin Mahfuz ailesi Cumhurbaşkanı tarafından kendilerine kolaylıklar sağlandığı şeklindeki iddialara tepki gösterdi ve bunların tamamen temelsiz iddialar olduğunu açıkladı. Bin Mahfuz ailesi yaptığı açıklamada, “2014 ekonomik krizi sırasında Kıbrıs’a milyonlar değerinde yatırım yaptığı halde, şimdi asılsız iddialara maruz kaldığını ve Cumhurbaşkanından şeffaf olmayan özel muamele görmekle suçlandığını” belirtti.
- Limasol Belediye Başkanı Nikos Nikolaidis dün yaptığı bir açıklamayla Limasol’un 2023 yılına kadar sel karşıtı önlemlere sahip çağdaş bir kent olması hedefiyle 35 milyon avro maliyetinde çalışmalar yapılacağını ilan etti.

Politis gazetesinin ana haberi “Doğal gaz konusunda kontrat imzaları asılı kaldı – Peş peşe gelen büyük gelişmeler ihaleyle ilgili ortamı alaşağı edebilir – Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Doğal Gaz Kamu Şirketi’ne bir mektup göndererek kontrat imzalarına veto koydu – Dün gecenin geç saatlerine kadar toplantı yapan Doğal Gaz Kamu Şirketi Sayıştay Başkanına uzun bir cevap mektubu hazırlıyor” başlıkları altında.
Haberde “Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in yasal olarak hiçbir anlaşmayı imzalayamayacağına dair Doğal Gaz Kamu Şirketi’ne gönderdiği mektuptan sonra, Vasilikon’da doğal gaz alt yapı tesislerinin kurulması için seçilen şirket ortaklığının imzalanması çok zor görünüyor. Gazetemizin aldığı bilgilere göre Odiseas Mihailidis ihalelerin değerlendirilmesi sırasında ciddi noksanlıklar ve yanlışların yapıldığını saptadı. Sayıştay Başkanı Doğal Gaz Kamu Şirketi’nin ihaleyi kazanan şirket ortaklığını kayırdığını savunuyor” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları şöyle:
- Baf Hastanesinin Acil Servis bölümüne yeni alınan iki Yunanlı doktor meslektaşları tarafından bullinge maruz kalmaları üzerine işe başlar başlamaz istifa etmek zorunda kaldı. Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumunun konuyla ilgili şikâyetlerinin incelemekte olduğu sıralarda Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu ile Kıbrıs Devlet Doktorları Sendikası arasında Bakanın kamuoyuna açıklama yapması nedeniyle savaş koptu. Bu arada Özel Hastane Sahipleriyle Sağlık Sigortası Kurumu arasında Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci aşaması hakkında istişareler yapılıyor. Sağlık Bakanı dün konuyla ilgili açıklamasında sağlığa yatırımdan söz ederek gerektiği takdirde devletin sağlık sistemine ekonomik destek sunacağını açıkladı.
- TEPAK Teknik Üniversitesi’nin Başpiskoposluğun Limasol’da öğrenci yurdu kuracağına dair yaptığı yazılı açıklamanın daha mürekkebi kurumadan Limasol Belediyesi, kent planlamadan gerekli iznin alınmadığı gerekçesiyle inşaat çalışmalarını durdurdu. Limasol Belediyesi Ayios Arsenios kilisesinin yanındaki alanda başlatılan yurt inşaatı izninin henüz verilmediği ve bu nedenle de Başpiskoposluktan inşaat çalışmalarının derhal durdurulmasını istediklerini bildirdi. Başpiskoposluk gerekeni yapmadığı takdirde Belediyenin konuyu Mahkemeye götüreceğini vurguladı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi çalışmaları yapılmakta olan Kabine değişikliğiyle ilgili.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor: “Sıra yeni bakanlarda – Cumhurbaşkanlığında isimler tartışılıyor – Petridis, Nuris başka bakanlıklara devredilecek – Ulaştırma Bakanlığı için Yolitis ile Karuzos’un ismi geçerken, Meclisin Eğitim Komisyonunda uzun yıllar görev yapan DİSİ Basın Sözcüsü Nikos Tornaritis’in nün adı Eğitim Bakanlığı listesinin ilk sıralarında yer alıyor”.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Doğal gaz masaya konuyor – Partiler konu hakkında bilgilendirilmedi
Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın BMGS’ne gönderdikleri mektuplarda doğal gaz rezervlerinin de yer alması nedeniyle üçlü görüşmede enerji konusunun da ele alınmasının kaçınılmaz olduğu görülüyor. Partiler, Cumhurbaşkanının Antonio Guteres’e mektubu hakkında bilgilendirilmemelerini/ protesto etti.
- Orta Eğitim Öğretmenleri sendikası OELMEK dört aylık sömestr sınavları haftası sırasında greve gidip gitmeyeceğine ilişkin karar almak üzere 11 Kasım günü öğretmenler referandum oylaması yapmaya karar verdi.
- İdare Komiseri Maria Lotidi Başsavcı tarafından makamının denetlenmesini reddetti. Lotidi gerekçe olarak makamının bağımsızlığını gösterdi. Başsavcı Kostas Kliridis İdare Komiserini yasadışı hareket etmekle suçladı. İdare Komiseri bu konuda Uluslararası Arabuluculuk Enstitüsünün desteğini almayı başardı.
- Toplu sözleşmelerinin ihlal edilmesinden ve devlet politikalarının Kurumun yapısını bozmasından şikâyetçi olan Elektrik Kurumu AİK çalışanları dün 2 saatlik iş durdurma eylemi gerçekleştirdi. Kurumun dört çalışan sendikası önümüzdeki günlerde, gelişmeler ışığında toplanarak bundan sonraki grev faaliyetleri konusunu ele alacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand