basın özetleri 09.10.19

Bugünkü Filelefteros gazetesinin ana haberi “Kuliste tırmanma – Lefkoşa Türk saldırganlığına karşı diplomasi vasıtasıyla çözüm bulmaya çalışıyor” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Türk saldırganlığına karşı diplomasi yoluyla maksimum olanı başarmaya çalışıyor. Lefkoşa’nın üzerinde çalıştığı eksen Türkiye’ye maliyeti olacak siyasi, hukuki ve diplomatik önlemlerin çıkarılmasıdır. Ancak buna paralel olarak Ankara’nın uluslararası çerçeve dışında hareket etmeye başladığı da göz ardı edilmiyor. Bu daha az diplomatik etki anlamına gelip riski yükseltiyor.
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti çıtayı fazla yükseltmeden gelecek hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi toplantısına ağırlık veriyor. Dün Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun yaptığı açıklamada da belirtildiği gibi Türkiye’nin saldırgan davranışları Konseyin gündeminde yer alacak. Avrupa Konseyi başkanı Donald Tusk “AB’nin Kıbrıs’ın yanında durduğu ve kendisinin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile sürekli temas halinde olduğunu duyurdu.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı bazılarıysa şöyle:
- Üç Kıbrıslı Rum kadının, yaptıkları kazaya tanık olup olay gerinden uzaklaşmalarını engelleyen 20 yıldır Kıbrıs’ta yaşamakta olan Rus asıllı bir kadına karşı giriştiği sözel ve itişli kakışlı saldırını videosunda büyük sayıda suç göze çarpıyor. Polis olayı araştırıyor.
Bu arada olayın kurbanı olan Svetlana Zaytseva ırkçılıkla mücadele kararıyla konu hakkında Adalete başvurmayı planlıyor.
Üç Kıbrıslı Rumun çarptıkları arabanın sahibi Zaytseva’ya teşekkür mesajı gönderdi. O olmasaydı arabasının para yokluğu nedeniyle yaptıramayacağını söyledi.
Bu arada sosyolog Nikos Peristyanis konu hakkında yaptığı bir açıklamada “bu sıradan ırkçı bir saldırı değildir. Kıbrıs’ın psiko-grafik örneğidir” dedi.
- Türkiye Enerji Bakanı fatih Dönmez Türk sondaj gemisi Yavuz’un 7 nolu parselde her an sondaj başlatmaya kazır olduğunu bildirdi. Fatih Dönmez “hiçbir kuvvet bizi durduramaz. Arayacağız, araştıracağız” dedi.

Alithia gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili.
Haberin başlıkları şöyle:
“Siyasi eşitlik Kıbrıs sorununun dikeni – Ulusal sorunumuzun bilinmeyen yanlarını aydınlatan bir analiz – 1964’te de facto bölünmeye, ardındansa 74’te tam bölünmeye götüren sorun – Siyasi eşitlik konusu Birleşmiş Milletlerin 750, 774 ve 789 sayılı 1992 kararlarınca saptanmıştır – Siyasi eşitlik birleşmiş devleti belirleyecek – Sayısal eşitlik değil niteliksel eşitlik sağlar ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilanı kapsamındadır”.
Haberde şöyle yazıyor:
Siyasi eşitlik meselesi Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşmasında da vardı ve bundan kaynaklanan Kıbrıslı Türklerin aşırı haklarını Başpiskopos Makarios’un kısıtlamaya çalışmasının sebebiydi. Siyasi eşitlik bugün de BMGS’nin çok basit talebiyle, müzakerelerin 2017’de Kran Montana’da kalındığı yerden başlaması hedefiyle referans şatlarının onaylanmasını da etkilemeye devam ediyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- ABD Dişişleri Bakanı Mayk Pompeo Yunanistan Dışişleri Bakanı ile evvelsi gün yaptıkları ortak açıklamada Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerine izin verilmeyeceğini açıkladı. “Her şeyin bir sınırı vardır. Herkese ve Türkiye’ye yasa dışı sondaj yaspma hakkı tanınamaz” diyen Pompeo “ABD Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde yasal olması için insiyatif üstlenecektir” dedi.
- Fransa “Türk sondaj gemisinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesine yeni girişi düşmanca bir harekettir” açıklaması yaptı.
- Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu Hasta dernekleri federasyonu Başkanı Marios Kulumas, İlaç şirketleri Birliği Başkanı Avgustinos Potamitis ve Medochemie Şirketi Yürütme Başkanı Andreas Pittas Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’de ilaç eksikliği konusunda cevaplar verdiler. Andreas Pittas yıl sonuna kadar durumun olağanlaşacağını söyledi. Sağlık Bakanı İoannu ise görülen ilaç eksikliklerinin çeşitli faktörlerden kaynaklandığını söyledi ve bunlardan bir tanesinin YESİ’nin çalışmaya başladığı ilk haftalarda aşırı ilaç reçetesi verilmesi olduğunu söyledi.

Haravgi gazetesinin ana haberi sondaj gemisi Yavuz’un faaliyetlerine ayrılmış.
Gazete ana haberini “7 nolu parselde sondaj başlıyor – Gerginlik yükseliyor” başlığı altında veriyor.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez Yavuz’un Omorfo 1 noktasında sondaja başlayacağını açıkladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Kıbrıs ile Yunanistan Hükümetlerinin Türk yasadışı faaliyetleri ve tehditlerine karşı diplomatik, siyasi ve hukuki önlemler alınması konusunda koordinasyon sağlanması amacıyla Kıbrıs’taydı. Konunun bugünkü Mısır – Kıbrıs – Yunanistan üçlü işbirliği toplantısında da ele alınması bekleniyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Gazete “Dendias da Kıbrıs yalnız değil mesajı verdi” başlığı altındaki bir haberinde “Dün Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Dendias’ın, Lefkoşa’da, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada Avrupa Konseyi Zirve Toplantısında AB’nin nasıl bir tavır takınacağı bilinmediği halde “Kıbrıs yalnız değildir” açıklaması yaptığını yazıyor. Habere göre Dendias ABD Dışişleri bakanı Mayk Pompeo’nun Atina’dan, Türkiye’nin tahrikkar faaliyetlerine karşı, Kıbrıs’a güçlü bir destek mesajı gönderdiğini söyledi.
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Hedef müzakerelerin yeniden başlamasıdır. Her şey Kıbrıs sorununun çözülmesi hedefiyle müzakerelerin yeniden başlamasına odaklanmalıdır” açıklaması yaptı. AKEL Genel Sekreteri dünden beri Avrupalaı yetkililerle bir dizi görüşme yapacağı Brüksel’de bulunuyor.
- DİSİ Yunanistan’ın Hükümet partisi Yeni Demokrasinin aşığı sağcı milletvekili Kostas Boğdanos’u Kıbrıs’a davet etmeye karar verdi. Kostas Boğdanos daha önce AKEL’e karşı küfürlü bir üslüpla sözlü açıklamalarda bulunmuştu. Boğdanos aynı zamanda faşist Hrisi Avgi hareketi tarafından öldürülen Pavlos Fisas’ın suçluların cezalandırılması için mücadele eden annesi Magda Fissa hakkında ironik açıklamalarda da bulunmuştu.
- Temsilciler Meclisi İçişleri Komisyonu dün Aya Napa’daki bir otelin yeşil alanda inşaat yapmak suretiyle genişletilmesi çalışmalarının usulsüz olduğu konusu ile Poli Hrisohu’nun Laçi limanının karşısında Yerel Plana aykırı bir şekilde inşa edilen dört katlı otel konusunu ele aldı. Komisyon usulsüz yapılan inşaatların yıktırılmasını talep etti. İçişleri Başkanı AKEL milletvekili Eleni Mavru yasaların herkes tarafından uygulanması gerekliliğine vurgu yaptı.
- Temsilciler Meclisinin İnsan Hakları ve eşit fırsatlar komisyonunda dün uyuşturucu müptelası gençlerin yardım alamadığı konusunu ele aldı. Özellikle Larnaka ve Mağusa kentlerinde, uyuşturucu vakalarının da artmasıyla bu hassas grubun gereksinimlerine cevap verilemediği dile getirildi.
- Kıbrıs Bağımlılıkla Mücadele Birimi yürütme sekreteri Konstandinos Stilyanu yardıma erişim ve tedavinin bir insan hakkı olduğunu ve biriminin bu ilke temelinde hareket ettiğini açıkladı. Stilyanu özellikle reşit olmayan bağımlı gençlere destek verilmesi konusunda Kıbrıs’ın önünde kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu vurguladı.

Politis gazetesinin ana haberi “Gözler Avrupa Konseyi Toplantısında – Lefkoşa ile Atina AB partnerlerine öneriler götürmeye hazırlanıyor – Dışişleri bakanları Dendias ile Hristodulidis’in koordinasyonu iki eksen etrafında dönüyor – Kıbrıs Türk tarafı üçlü görüşme hakkında bilgi sahibi olmadığını açıkladı” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Bugün Kahire’de gerçekleşecek olan Kıbrıs – Yunanistan – Mısır üçlü zirve toplantısı vasıtasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tahrikkar faaliyetlerine rağmen, Kıbrıs’ın komşu ülkelerle enerji, güvenlik ve Kıbrıs sorunu konularındaki işbirliğini güçlendirmeye devam ettiği mesajını vermeyi hedefliyor.
Bununla birlikte Kıbrıs Hükümetinin ilk hedefi AB partnerlerinin bu konuda desteğini almaktır. Ulaşan bilgilere göre Avrupa Dış İlişkiler Servisi Mogerini başkanlığında gerekli önlem paketini hazırladı. Bilgilere göre önlemler 14 Ekim’de üye ülke Dışişleri bakanları tarafından ele alınacak. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ın yalnız olmadığını söyledi. Bu arada gün içinde Türkiye’nin sondaja başlaması bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Irkçı deliryumun sonuçları – Irkçı söylem saldırısına uğrayan Zaitseva hukuki önlemlere başvurmak niyetinde
- Devlet hastanelerinde hastabakıcılar Devlet sağlık Hizmetleriyle dünkü görüşmeden memnun ayrılırken doktorlar memnuniyetsizlik ifade etti – Önümüzdeki günlerde hastanelerdeki doktor istifalarının artması bekleniyor
- Reşit olmayan uyuşturucu bağımlılarından SOS – Larnaka bu konuda yardım istedi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand