basın özetleri 07.10.19

Haravgi gazetesinin ana haberi “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde gerginliğin yükselmesine ilişkin endişeler – Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri Avrupa Konseyi’nde ele alınacak başlığı altında veriyor ve haberde şöyle yazıyor:
Uluslararası alanda Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki gerginliğin yükselmesine dair endişeler hüküm sürerken aynı zamanda Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri kınandı. Özellikle Rusya bölgenin istikrarını bozacak hareketlerden kaçınılması gerektiğini açıkladı. Bu arada Mısır da bir açıklamayla Kıbrıs Cumhuriyetinin hak ve egemenliklerini net biçimde desteklediğini bildirdi.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün yaptığı bir açıklamayla BMGS’nin davetini beklemekte olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüşmeye son derece hazır olduğunu bildirdi.
Prodromos Prodromu “Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıs Rum tarafı, 9 Ağustos tarihinde Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla mutabık kalınan zemin üzerinde referans şartlarında anlaşmaya varılması üzere BMGS Antonio Guteres’in çağrısını bekliyor ve görüşmeye hazırdır. Ankara’nın isteksizliğine rağmen öteki tarafın da aynı şeyi yapacağını umuyoruz.” dedi. Prodromos Prodromu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’le Hükümetin Yunanistan Hükümetiyle sıkı işbirliği ve tam koordinasyon halinde, başta AB’nin Kıbrıs’ın yanında yer alması olmak üzere uluslararası desteği değerlendirmek ve böylelikle Türkiye’nin Kıbrıs’ın denizlerindeki işgalci niyetlerini engellemek için çalıştığını da söyledi.
Elimize ulaşan bilgilere göre önümüzdeki ay Paris’te Antonio Guteres’in iki tarafla görüşmesi olasılığı konusunda Kıbrıs Rum tarafının nabzı yoklandı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise böyle bir olasılığa olumlu bakıyor.
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis ile görüşmek üzere bugün Lefkoşa’ya geliyor.

Politis gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Paris’te üçlü görüşme için yeşil ışık – Cumhurbaşkanı Anastasiadis BM tarafından sorulan ilgili sorulara olumlu yanıt verdi – Yunanistan Dışişleri Bakanı bugün Lefkoşa’yla istişarelerde bulunmak için adaya geliyor – ABD, Rusya, Fransa, İtalya ve Mısır Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerini kınadı.
Politis’in diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yunanistan’dan binlerce ilk ve orta öğretim öğretmeni Kıbrıs okullarında çalışmak üzere başvuru yaptı. Son on yıl içinde toplam 11 bin altı yüz Yunanlı öğretmen Kıbrıs’ta çalışmak üzere mesleki vasıflarının tanınması için başvuruda bulundu.
- İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı tekno-ekonomik çalışmasının sonuçlarına göre Kato Polemitya köyü İpsonas Belediyesi’ne değil Limasol ve Mesa Yitonya Belediyesiyle birleşmesinin daha yararlı olacak.
Bu arada Aya Napa Belediye Başkanı Karusos Aya Napa’nın Sotira ve Liopetri ile birleştirilmesi gerektiğini savundu. Kıbrıs’ın en büyük turistik belediyesinin kurulmasını amaçlayan bu planla bölgenin Doğu Akdeniz’in en güzel turistik beldesine dönüştürülmesi hedefleniyor.
- Bu hafta içinde Kostas Kadis Temsilciler Meclisine hayvanların korunması amaçlı yeni bir yasa tasarısı sunacak. Yasa tasarısı köpeklerin bağlı tutulmamasını öngörüyor. Hayvanlara karşı kötü muamele suçu cezaları da yükselecek.

Alithia gazetesi ana haberini “İşgal altındaki bölgeyle doğrudan ticaret konusu gündemde – Tehlike kapıda – Avrupa Perşembe günü karar alıyor – Çoğunluk bize karşı” başlığı altında veriyor.
Alithia haberinde şöyle yazıyor:
Avrupa Parlamentosu önümüzdeki Perşembe günü işgal altındaki bölgeyle doğrudan ticaret konusunu görüşecek. Sosyalist grup, Yeşiller ve Muhafazakârlar Kıbrıslı Türk tarafını görüşlerini destekliyor. Mevcut verilerde bir değişiklik olmadığı takdirde gelişmeler tarafımızın zararına olacak. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu konunun 2004 yılından beri olduğu gibi askıda kalmasını ya da tamamen kapanmasını sağlamak üzere temaslar gerçekleştirmek için Brüksel’e gidecek. DİSİ Avrupa parlamenteri Lefteris Hristoforu Alitia’ya yaptığı ilgili açıklamada olumsuz gelişmelerin engellenmesi amacıyla elimizden gelen her çabayı harcıyoruz” dedi. Hristoforu Avrupa Halk Partisi ile işbirliği çerçevesinde olumsuz gelişmelerin engellenmesi yönünde çalışıldığını söyledi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 14 Ekim’de yapılacak olan Dış Meseleler Konseyi toplantısında Atina ile Lefkoşa arasında koordinasyon sağlanması hedefiyle bugün adaya ani bir ziyaret gerçekleştirecek. Dış Meseleler Konseyi toplantısının gündeminde Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde devam eden yasadışı faaliyetleri ve Kıbrıs sorununda beklenen gelişmeler de var.
Bu arada Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri uluslararası alanda kınanmaya devam ediyor. Kıbrıs Hükümeti Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Sekreterinin çağrısını beklediğini ve Referans Şartlarında anlaşmaya varılması üzere yapılacak görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.
- Üç Kıbrıslı kadın bir park yerinde kaza yaptıktan sonra sorumluluklarını üstlenmemek için olay yerinden kaçmaya çalıştı. Olayı gören Rus bir kadın sahneyi cep telefonuyla görüntüledi. Üç Kıbrıslı kadın iğrenç ve yabancı düşmanlığı ifade eden aşağılayıcı bir üslupla olayı görüntüleyen kadına saldırdı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Korsanlığa karşı diplomasi – Lefkoşa’nın Türkiye’nin akınlarına karşı kulis faaliyetleri yükseliyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis üçlü görüşmeye olumlu bakıyor” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetlerine karşı diplomatik işlemlerini artırdı. Türk sondaj gemisi Yavuz bugün 7 nolu parselde sondaj başlatmaya hazırlanırken Ankara bölgedeki gerginliği tırmandırmak niyetinde. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti uluslararası alanda bir diplomasi hareketliliğine başladı. Dikkatler Brüksel’e ve önümüzdeki hafta yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısına yöneldi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Son 3 gün içinde Baf polisi alarmda. Polis en az iki kişi tarafından piyasaya büyük miktarda sahte para sürüldüğünü tespit etti.
- Beyin kanseri olan 80 yaşındaki bir hastaya beyin kanaması tedavileri yapıldı. Baf Hastanesinde yaşanan olayda hastanın ailesi, hastalarına kanser tedavisi yerine çok masraflı beyin kanaması tedavileri yapıldığı suçlamasıyla doktorlara savaş açtı.
- 2020 – 2030 dönemi için otobüslere kiralık bisiklet bulundurma kararı alındı. Yolcular işine gitmek ya da gezmek üzere otobüslerden bisiklet kiralayabilecek.
- İtfaiye’nin yaptığı açıklamaya göre bu yıl kırsal kesimde ve kentlerde çıkan yangın oranında düşüş görüldü. Geçtiğimiz yaz aylarında geçen yıla kıyasla 519 daha az yangın görüldü. Yangın düşüş oranı yüzde 11’di.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand