basın özetleri 07.10.19

Haravgi gazetesinin ana haberi “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde gerginliğin yükselmesine ilişkin endişeler – Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri Avrupa Konseyi’nde ele alınacak başlığı altında veriyor ve haberde şöyle yazıyor:
Uluslararası alanda Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki gerginliğin yükselmesine dair endişeler hüküm sürerken aynı zamanda Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri kınandı. Özellikle Rusya bölgenin istikrarını bozacak hareketlerden kaçınılması gerektiğini açıkladı. Bu arada Mısır da bir açıklamayla Kıbrıs Cumhuriyetinin hak ve egemenliklerini net biçimde desteklediğini bildirdi.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün yaptığı bir açıklamayla BMGS’nin davetini beklemekte olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüşmeye son derece hazır olduğunu bildirdi.
Prodromos Prodromu “Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıs Rum tarafı, 9 Ağustos tarihinde Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla mutabık kalınan zemin üzerinde referans şartlarında anlaşmaya varılması üzere BMGS Antonio Guteres’in çağrısını bekliyor ve görüşmeye hazırdır. Ankara’nın isteksizliğine rağmen öteki tarafın da aynı şeyi yapacağını umuyoruz.” dedi. Prodromos Prodromu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’le Hükümetin Yunanistan Hükümetiyle sıkı işbirliği ve tam koordinasyon halinde, başta AB’nin Kıbrıs’ın yanında yer alması olmak üzere uluslararası desteği değerlendirmek ve böylelikle Türkiye’nin Kıbrıs’ın denizlerindeki işgalci niyetlerini engellemek için çalıştığını da söyledi.
Elimize ulaşan bilgilere göre önümüzdeki ay Paris’te Antonio Guteres’in iki tarafla görüşmesi olasılığı konusunda Kıbrıs Rum tarafının nabzı yoklandı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise böyle bir olasılığa olumlu bakıyor.
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis ile görüşmek üzere bugün Lefkoşa’ya geliyor.

Politis gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Paris’te üçlü görüşme için yeşil ışık – Cumhurbaşkanı Anastasiadis BM tarafından sorulan ilgili sorulara olumlu yanıt verdi – Yunanistan Dışişleri Bakanı bugün Lefkoşa’yla istişarelerde bulunmak için adaya geliyor – ABD, Rusya, Fransa, İtalya ve Mısır Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerini kınadı.
Politis’in diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yunanistan’dan binlerce ilk ve orta öğretim öğretmeni Kıbrıs okullarında çalışmak üzere başvuru yaptı. Son on yıl içinde toplam 11 bin altı yüz Yunanlı öğretmen Kıbrıs’ta çalışmak üzere mesleki vasıflarının tanınması için başvuruda bulundu.
- İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı tekno-ekonomik çalışmasının sonuçlarına göre Kato Polemitya köyü İpsonas Belediyesi’ne değil Limasol ve Mesa Yitonya Belediyesiyle birleşmesinin daha yararlı olacak.
Bu arada Aya Napa Belediye Başkanı Karusos Aya Napa’nın Sotira ve Liopetri ile birleştirilmesi gerektiğini savundu. Kıbrıs’ın en büyük turistik belediyesinin kurulmasını amaçlayan bu planla bölgenin Doğu Akdeniz’in en güzel turistik beldesine dönüştürülmesi hedefleniyor.
- Bu hafta içinde Kostas Kadis Temsilciler Meclisine hayvanların korunması amaçlı yeni bir yasa tasarısı sunacak. Yasa tasarısı köpeklerin bağlı tutulmamasını öngörüyor. Hayvanlara karşı kötü muamele suçu cezaları da yükselecek.

Alithia gazetesi ana haberini “İşgal altındaki bölgeyle doğrudan ticaret konusu gündemde – Tehlike kapıda – Avrupa Perşembe günü karar alıyor – Çoğunluk bize karşı” başlığı altında veriyor.
Alithia haberinde şöyle yazıyor:
Avrupa Parlamentosu önümüzdeki Perşembe günü işgal altındaki bölgeyle doğrudan ticaret konusunu görüşecek. Sosyalist grup, Yeşiller ve Muhafazakârlar Kıbrıslı Türk tarafını görüşlerini destekliyor. Mevcut verilerde bir değişiklik olmadığı takdirde gelişmeler tarafımızın zararına olacak. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu konunun 2004 yılından beri olduğu gibi askıda kalmasını ya da tamamen kapanmasını sağlamak üzere temaslar gerçekleştirmek için Brüksel’e gidecek. DİSİ Avrupa parlamenteri Lefteris Hristoforu Alitia’ya yaptığı ilgili açıklamada olumsuz gelişmelerin engellenmesi amacıyla elimizden gelen her çabayı harcıyoruz” dedi. Hristoforu Avrupa Halk Partisi ile işbirliği çerçevesinde olumsuz gelişmelerin engellenmesi yönünde çalışıldığını söyledi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 14 Ekim’de yapılacak olan Dış Meseleler Konseyi toplantısında Atina ile Lefkoşa arasında koordinasyon sağlanması hedefiyle bugün adaya ani bir ziyaret gerçekleştirecek. Dış Meseleler Konseyi toplantısının gündeminde Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde devam eden yasadışı faaliyetleri ve Kıbrıs sorununda beklenen gelişmeler de var.
Bu arada Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri uluslararası alanda kınanmaya devam ediyor. Kıbrıs Hükümeti Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Sekreterinin çağrısını beklediğini ve Referans Şartlarında anlaşmaya varılması üzere yapılacak görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.
- Üç Kıbrıslı kadın bir park yerinde kaza yaptıktan sonra sorumluluklarını üstlenmemek için olay yerinden kaçmaya çalıştı. Olayı gören Rus bir kadın sahneyi cep telefonuyla görüntüledi. Üç Kıbrıslı kadın iğrenç ve yabancı düşmanlığı ifade eden aşağılayıcı bir üslupla olayı görüntüleyen kadına saldırdı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Korsanlığa karşı diplomasi – Lefkoşa’nın Türkiye’nin akınlarına karşı kulis faaliyetleri yükseliyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis üçlü görüşmeye olumlu bakıyor” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetlerine karşı diplomatik işlemlerini artırdı. Türk sondaj gemisi Yavuz bugün 7 nolu parselde sondaj başlatmaya hazırlanırken Ankara bölgedeki gerginliği tırmandırmak niyetinde. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti uluslararası alanda bir diplomasi hareketliliğine başladı. Dikkatler Brüksel’e ve önümüzdeki hafta yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısına yöneldi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Son 3 gün içinde Baf polisi alarmda. Polis en az iki kişi tarafından piyasaya büyük miktarda sahte para sürüldüğünü tespit etti.
- Beyin kanseri olan 80 yaşındaki bir hastaya beyin kanaması tedavileri yapıldı. Baf Hastanesinde yaşanan olayda hastanın ailesi, hastalarına kanser tedavisi yerine çok masraflı beyin kanaması tedavileri yapıldığı suçlamasıyla doktorlara savaş açtı.
- 2020 – 2030 dönemi için otobüslere kiralık bisiklet bulundurma kararı alındı. Yolcular işine gitmek ya da gezmek üzere otobüslerden bisiklet kiralayabilecek.
- İtfaiye’nin yaptığı açıklamaya göre bu yıl kırsal kesimde ve kentlerde çıkan yangın oranında düşüş görüldü. Geçtiğimiz yaz aylarında geçen yıla kıyasla 519 daha az yangın görüldü. Yangın düşüş oranı yüzde 11’di.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand