Prodromos ve Kyprianou kurumumuza açıklamalarda bulundu

Kıbrıs sorununda müzakerelerin tekrar başlaması konusunda atılacak bir sonraki adımlar konusunda, Kıbrıs Hükümeti Berlin’deki üçlü toplantıyı bekliyor.
Prodromos Prodromou, tüm dikkatlerinin 25 Kasım’da olduğunu söyledi ve hükümetin isteğinin, üçlü toplantıda müzakereleri başlatmak için belirleyici adımı atılması olduğunu ifade etti.
Kurumumuza konuşan Prodromou, bu toplantıyı takip edecek beş taraflı gayri resmi konferansın büyük olasılıkla Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılacağını ifade etti.
Hükümet sözcüsü, bir yıl boyunca Kıbrıslı Rum ve Yunan taraflarının müzakere etmek için mücadele ettiğini söyledi. Türkiye, propaganda yapmak yerine tutum sergilemesi gerektiğini vurguladı.
Jane Holl Lute’un Lefkoşaya gelip gelmeyceği sorusuna ise Prodromou, gelen bilgilere göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışman ile yeniden çalışma yapılacak ancak bunun düzenlenmesini beklediklerini kaydetti.
Prodromou son olarak, Kıbrıs Rum tarafının birlik olması gerektiği mesajını verdi.

AKEL, Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu dile getirdi.
Partinin basın sözcüsü Andros Kyprianou, kurumumuza açıklamalarda bulundu ve hükümetin taktiksel oyunlara girme girişimi olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa – Arap zirvesinde Kıbrıslı Türklerin karar alma sürecine katılma haklarını asla sorgulamadığını söylediğini hatırlattı.
Cumhurbaşakanı’nın Kıbrıslı Türklerin gaz konusunda sürece katılma haklarına itiraz ettiği zaman, bunun Kıbrıslı Türklerin haklarını sorgulamak olup olmadığını sordu. Kyprianou, kitleye bağlı olarak Cumhurbaşkanı'nın farklı açıklamalar yaptığını belirtti.
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile yapılan görüşme konusunda ise, AKEL genel sekreteri, Yunanistan Başbakanı'nın Kıbrıs sorununda inisiyatif almasını beklemenin anlamsız olduğunu ve bu konuda Kıbrıs’ın insiyatif alması gerektiğini söyledi.
Yapılması planlanan üçlü görüşme konusunda ise Kyprianou, herkesi başarılı olmanın ve görüşmelerin devam etmesi için referans şartlarında uzlaşıya varılmasının önemini kavramaya davet etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:26

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand