Prodromos ve Kyprianou kurumumuza açıklamalarda bulundu

Kıbrıs sorununda müzakerelerin tekrar başlaması konusunda atılacak bir sonraki adımlar konusunda, Kıbrıs Hükümeti Berlin’deki üçlü toplantıyı bekliyor.
Prodromos Prodromou, tüm dikkatlerinin 25 Kasım’da olduğunu söyledi ve hükümetin isteğinin, üçlü toplantıda müzakereleri başlatmak için belirleyici adımı atılması olduğunu ifade etti.
Kurumumuza konuşan Prodromou, bu toplantıyı takip edecek beş taraflı gayri resmi konferansın büyük olasılıkla Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılacağını ifade etti.
Hükümet sözcüsü, bir yıl boyunca Kıbrıslı Rum ve Yunan taraflarının müzakere etmek için mücadele ettiğini söyledi. Türkiye, propaganda yapmak yerine tutum sergilemesi gerektiğini vurguladı.
Jane Holl Lute’un Lefkoşaya gelip gelmeyceği sorusuna ise Prodromou, gelen bilgilere göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışman ile yeniden çalışma yapılacak ancak bunun düzenlenmesini beklediklerini kaydetti.
Prodromou son olarak, Kıbrıs Rum tarafının birlik olması gerektiği mesajını verdi.

AKEL, Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu dile getirdi.
Partinin basın sözcüsü Andros Kyprianou, kurumumuza açıklamalarda bulundu ve hükümetin taktiksel oyunlara girme girişimi olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa – Arap zirvesinde Kıbrıslı Türklerin karar alma sürecine katılma haklarını asla sorgulamadığını söylediğini hatırlattı.
Cumhurbaşakanı’nın Kıbrıslı Türklerin gaz konusunda sürece katılma haklarına itiraz ettiği zaman, bunun Kıbrıslı Türklerin haklarını sorgulamak olup olmadığını sordu. Kyprianou, kitleye bağlı olarak Cumhurbaşkanı'nın farklı açıklamalar yaptığını belirtti.
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile yapılan görüşme konusunda ise, AKEL genel sekreteri, Yunanistan Başbakanı'nın Kıbrıs sorununda inisiyatif almasını beklemenin anlamsız olduğunu ve bu konuda Kıbrıs’ın insiyatif alması gerektiğini söyledi.
Yapılması planlanan üçlü görüşme konusunda ise Kyprianou, herkesi başarılı olmanın ve görüşmelerin devam etmesi için referans şartlarında uzlaşıya varılmasının önemini kavramaya davet etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:26

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand