Basın Özetleri 31.10.2019

Filelefteros Gazetesi
- Gaz konusunda pekçok belge
Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği çok sayfalı her iki belgede de, enerji kaynakları konusundaki referans noktalarına geniş yer verildi. Her iki lider de detaylı ve geniş kapsamlı belgeleriyle, hem duruma bakışlarını hemde eylemlerini detaylı şekilde kaydederken, bu vesileyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kıbrıs konusunda gelecekte gerçekleşecek toplantılar için daha net bir resme sahip olacak. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı’nın belgesinde, enerjiyle ilgili olarak, hidrokarbon konusunun ikili görüşmelerin içerisinde yer almasının söz konusu olmadığını yineledi. Buna paralel olarak Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki, ara bölgedeki ve Maraş’taki faaliyetlerinin, müzakereler üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.
- Rum Göçmenlerin Buluşması; Ahna Ormanı tarihi anlatıyor
Yüzlerce öğrenci dün, 1974 yılından kalma tarihi eserler bulunan Ahna Ormanı’ndaki “Rum Göçmenlerin Buluşması”na katıldı. Etkinlikte, büyük ve küçük herkes göçmenlerin barınaklarda hangi koşullarda kaldığını görme şansı yakaladı.
- Sağlık için kenevir ekimi yapılması çağrısı
Sağlık Bakanlığı, ilaç yapımı için kenevir ekimi ve yetiştiriciliği ile ilgili resmi duyurunun ilan edilmesine hazır. Hazırlanan bildiri üzerinde son düzeltmeler yapılıyor.

Politis Gazetesi
- Gaz için süresiz olarak ertelenme riski
Yunanistan ve Kıbrıs'ta güçlü siyasi çevrelere sahip Yunan şirketler, devlete ait uluslararası China Petroleum Pipeline Engineering şirketi, Yunan Aktor şirketi ve Norveçli Metron Sa şirketi işbirliğinin kazandığı ihaleyi iptal etmek yoğun baskı yapıyor.
- Üçüne de Lefkoşa karar verdi
Birleşmiş Milletlere gönderilen belgede, güçlerin ademi merkeziyetçiliği, Anastasiadis’in gaz önerisi ve ayrıca Lefkoşa’nın görüşmelere geri dönme kararlılığı dile getirildi. Belgede ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki, ara bölgedeki ve Maraş’taki faaliyetlerine değinildiği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Nikos Anastasiadis’in jet konusundaki sessizliği suçluluğunu kabulüdür
Cumhurbaşkanı ve ortakları; ahlak, etik ve şeffaflık konularına değinen soruları yanıtlamaktan hala kaçınıyor. Vatandaşların cevap beklediğini vurgulayan AKEL Basın Sözcüsü Stefanu Stefanu; Cumhurbaşkanı ailesiyle Şeyseller’de tatile gitmek için Suudi arkadaşının uçağını kullandı mı kullanmadı mı? Anastasiadis ailesi tatile gitmek için bu jeti ne karşılığında kiraladı? 2016'da hükümetin vatandaşlığa kabul ettiği Suudi nereye yatırım yaptı? bu sorularını sordu. Stefanu ayrıca Cumhurbaşkanı’nın bu sessizliğinin, Etik Tüzüğü’nde belirlenen kurallara uymadığı, ve siyasi etiği ihlal ettiği için suçluluğu kabulü olduğunu söyledi.
- Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nden uyarı grevi
Devlet eczanelerindeki personel yetersizliğinden şikayetçi olan eczacılar, dün uyarı grevi yaptı. Grevi gerçekleştiren Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü tarafından yapılan açıklamada, devlet hastanelerindeki eczacı eksikliklerinin, söz verildiği gibi bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

Alithia Gazetesi
- Kira ödemeyen kiracılara; SON!
Binlerce ev sahibinin yaşadığı sorunu ortadan kaldırmak için kiralama yasası değişiyor. Ev sahipleri rahatlatacak yasa tasarısının, 22 Kasım'da Meclis tarafından onaylanması bekleniyor. Yasa değişikliğiyle kira ödemeyen kiracıların tahliyesi kolayca yapılabilecek. Mevcut yasa ise özellikle kurumlar söz konusu olduğunda, kirayı ödemeyen kiracıların tahliyesini zorlaştırıyor. Yeni yasayla kiracı kirasını ödemiyorsa ev sahipleri yazılı uyarı verebilecek. Uyarı tarihinden itibaren 21 gün içerisinde borçlar ödenmemişse, ev sahibi durumu tescilleyip ve tahliye sürecini başlatabilecek. Tahliye sürecinin başlamasının ardından kiracının borçlarını ödemesi için 14 gün süre verilecek. Aksi takdirde ise 1 ay içinde tahliye gerçekleştirilecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:26

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand