Basın Özetleri 31.10.2019

Filelefteros Gazetesi
- Gaz konusunda pekçok belge
Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği çok sayfalı her iki belgede de, enerji kaynakları konusundaki referans noktalarına geniş yer verildi. Her iki lider de detaylı ve geniş kapsamlı belgeleriyle, hem duruma bakışlarını hemde eylemlerini detaylı şekilde kaydederken, bu vesileyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kıbrıs konusunda gelecekte gerçekleşecek toplantılar için daha net bir resme sahip olacak. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı’nın belgesinde, enerjiyle ilgili olarak, hidrokarbon konusunun ikili görüşmelerin içerisinde yer almasının söz konusu olmadığını yineledi. Buna paralel olarak Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki, ara bölgedeki ve Maraş’taki faaliyetlerinin, müzakereler üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.
- Rum Göçmenlerin Buluşması; Ahna Ormanı tarihi anlatıyor
Yüzlerce öğrenci dün, 1974 yılından kalma tarihi eserler bulunan Ahna Ormanı’ndaki “Rum Göçmenlerin Buluşması”na katıldı. Etkinlikte, büyük ve küçük herkes göçmenlerin barınaklarda hangi koşullarda kaldığını görme şansı yakaladı.
- Sağlık için kenevir ekimi yapılması çağrısı
Sağlık Bakanlığı, ilaç yapımı için kenevir ekimi ve yetiştiriciliği ile ilgili resmi duyurunun ilan edilmesine hazır. Hazırlanan bildiri üzerinde son düzeltmeler yapılıyor.

Politis Gazetesi
- Gaz için süresiz olarak ertelenme riski
Yunanistan ve Kıbrıs'ta güçlü siyasi çevrelere sahip Yunan şirketler, devlete ait uluslararası China Petroleum Pipeline Engineering şirketi, Yunan Aktor şirketi ve Norveçli Metron Sa şirketi işbirliğinin kazandığı ihaleyi iptal etmek yoğun baskı yapıyor.
- Üçüne de Lefkoşa karar verdi
Birleşmiş Milletlere gönderilen belgede, güçlerin ademi merkeziyetçiliği, Anastasiadis’in gaz önerisi ve ayrıca Lefkoşa’nın görüşmelere geri dönme kararlılığı dile getirildi. Belgede ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki, ara bölgedeki ve Maraş’taki faaliyetlerine değinildiği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Nikos Anastasiadis’in jet konusundaki sessizliği suçluluğunu kabulüdür
Cumhurbaşkanı ve ortakları; ahlak, etik ve şeffaflık konularına değinen soruları yanıtlamaktan hala kaçınıyor. Vatandaşların cevap beklediğini vurgulayan AKEL Basın Sözcüsü Stefanu Stefanu; Cumhurbaşkanı ailesiyle Şeyseller’de tatile gitmek için Suudi arkadaşının uçağını kullandı mı kullanmadı mı? Anastasiadis ailesi tatile gitmek için bu jeti ne karşılığında kiraladı? 2016'da hükümetin vatandaşlığa kabul ettiği Suudi nereye yatırım yaptı? bu sorularını sordu. Stefanu ayrıca Cumhurbaşkanı’nın bu sessizliğinin, Etik Tüzüğü’nde belirlenen kurallara uymadığı, ve siyasi etiği ihlal ettiği için suçluluğu kabulü olduğunu söyledi.
- Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nden uyarı grevi
Devlet eczanelerindeki personel yetersizliğinden şikayetçi olan eczacılar, dün uyarı grevi yaptı. Grevi gerçekleştiren Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü tarafından yapılan açıklamada, devlet hastanelerindeki eczacı eksikliklerinin, söz verildiği gibi bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

Alithia Gazetesi
- Kira ödemeyen kiracılara; SON!
Binlerce ev sahibinin yaşadığı sorunu ortadan kaldırmak için kiralama yasası değişiyor. Ev sahipleri rahatlatacak yasa tasarısının, 22 Kasım'da Meclis tarafından onaylanması bekleniyor. Yasa değişikliğiyle kira ödemeyen kiracıların tahliyesi kolayca yapılabilecek. Mevcut yasa ise özellikle kurumlar söz konusu olduğunda, kirayı ödemeyen kiracıların tahliyesini zorlaştırıyor. Yeni yasayla kiracı kirasını ödemiyorsa ev sahipleri yazılı uyarı verebilecek. Uyarı tarihinden itibaren 21 gün içerisinde borçlar ödenmemişse, ev sahibi durumu tescilleyip ve tahliye sürecini başlatabilecek. Tahliye sürecinin başlamasının ardından kiracının borçlarını ödemesi için 14 gün süre verilecek. Aksi takdirde ise 1 ay içinde tahliye gerçekleştirilecek.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:26

Son Haberler

18 Nisan
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
Tüm haberler

Video on Demand