basın özetleri 30.10.19

Alithia gazetesinin ana haberi Anastasiadis Hükümetinin yabancı yatırımcılara Kıbrıs pasaportu verme olaylarıyla ilgili gelişmeler.
Gazete “Verilen yurttaşlıklar uluslararası elekten geçiyor – 2018 pasaport onayı vakaları üç uluslararası denetim şirketi tarafından yeniden denetimden geçecek” başlıkları altındaki haberinde şöyle yaşıyor:
2018 öncesinde yani katı kuralların nitelendirdiği yeni çerçevenin yürürlüğe girmesinden önceki dönemde yabancı yatırımcılara verilmiş olan Kıbrıs pasaportu dosyalarını, en ufak bir gölgenin kalmaması amacıyla, elekten geçirmekte kararlı olan Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti olaya üç uluslararası uzman denetim şirketini dâhil etti. Sterling Diligence, Kroll ve S-RM İntelligence and Risk Consulting şirketleri Aralık ayından itibaren tüm yeni başvuruları da sıkı kontrollerden geçirecek. İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis’in dün yaptığı açıklamaya göre, geçmişte pasaport alanların herhangi birisi, hakkında suç duyurusu varsa ya da Avrupa Birliği tarafından mahrumiyet uygulamasına maruz ise, doğrudan o kişilerin Kıbrıs pasaportlarının geri alınması süreci uygulamaya girecek.
AKEL’in bu konulara dair eleştirilerine ise DİSİ “AKEL unutur ama toplum unutmaz” cevabı verdi.
Ara Müzik
Alithia gazetesinin bir diğer haberi de şöyle:
- Başlık: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten Türkiye’ye cevap: Enerji programımıza devam edeceğiz…
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün 4. Avrupa – Arap ülkeleri zirvesinde yaptığı konuşmada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin keşfedilen doğal gaz rezervlerini değerlendirmek maksadıyla başlattığı enerji programını kesintisiz olarak sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyetinin Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını asla göz ardı etmemiş olduğunu söyledi ve bu amaçla Kıbrıs sorunu çözülünceye dek ilgili öneriler getirdiğini hatırlattı. Buna paralel olarak Anastasiadis Kıbrıs ve Yunanistan’ın kurduğu ikili ve üçlü işbirliklerinin önemine değindi ve bu işbirliklerinin üçüncü bir ülkenin aleyhine olmadığını, işbirliklerinin uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilkelerine bağlı başka ülkelere de açık olduğunu vurguladı.
Bu arada Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis “Türkiye kabul edilemez talepler ortaya koymaktan ve Doğu Akdeniz bölgesinin hassasiyetini daha da sarsmaktan vazgeçmelidir” açıklamasında bulundu.

Haravgi gazetesinin de ana haberi yatırımlara karşılık yabancılara pasaport verme programıyla ilgili gelişmeler.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Saklanmaya devam ediyorlar, Cevap yok – Suudi Arabistan Şeyhinin özel uçağıyla tatile gitti – Prodromu: Cumhurbaşkanının tatile nasıl gideceği kimseyi ilgilendirmez – Yokuş aşağı yuvarlanıyorlar, içteki birliği paramparça ettiler.
Haravgi gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannidis ve belediye heyetiyle ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada “Verilen pasaportlar konusunda susmak, suçlu olduğunu kabul etmektir. Hükümet saklanmaya ve ona soru yöneltenleri aforoz etmeye devam ediyor” dedi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Hükümetin bu konudaki tepkilerinden dolayı üzüntü duyduğunu söyleyen Andros Kiprianu “Öyle bir konu ki Kıbrıs Cumhuriyetini dünyaya teşhir etti. Öyle bir konu ki sıradan değil, Meril Streep, Antonio Banderas gibi oyuncuların yer aldığı filmle ülkeyi el alemin diline düşürdü. Hükümet ise konuyu aydınlatıp şeffaflığa kavuşturma ihtiyacı duyacağına saklanmaya ve soru yöneltenleri aforoz etmeye devam ediyor” dedi.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün Astra radyosuna konuşurken ise Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanlığının onayıyla kendisine Kıbrıs vatandaşlığı verilmiş olan Suudi Arap Şeyhinin özel uçağıyla tatile gittiği sorusuna cevap vermekten kaçındı ve “Cumhurbaşkanının tatile nasıl gideceği kimseyi ilgilendirmez” dedi.
Pasaportlar konusuyla ilgili araştırma başlatılıp başlatılmayacağına dair bir soruya da cevap veren Prodromu “herhangi bir araştırmanın söz konusu olmadığını, Bakanlar Kurulu kararıyla başvuruların günümüz ek metot ve araçlarının kullanılmasıyla bir iç denetim çerçevesinde ele alınacağını” açıkladı.
İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis de dün yaptığı konuyla ilgili açıklamada Bakanlar Kurulunun 23 Ekim kararıyla üç yabancı uzman denetim şirketiyle işbirliği içinde 2018’den önce yurttaşlık alan yatırımcıların dosyalarının yeniden denetleneceğini söyledi. İçişleri Bakanı bu denetim sayesinde kendilerine pasaport verilmiş şahıslar hakkında suç duyurusu olup olmadığının veya AB tarafından mahrumiyet uygulama önlemleri alınıp alınmadığının anlaşılacağını ifade etti.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Mağusa Belediyesi Temsilciliğiyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada AKEL’in BM Güvenlik Konseyinin Mağusa’ya ilişkin 550 ve 789 sayılı kararlarının uygulanmasına yönelik Mağusa Belediyesine olan desteğini ifade etti. Andros Kiprianu Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu başkanlığındaki heyetle yapılan görüşmede, başta Türkiye’nin kapalı Maraş bölgesine yönelik tehditleri olmak üzere Mağusa’ya ilişkin tüm konuların ele alındığını ifade etti.
- Strazburg İnsan Hakları Mahkemesinin 1. Kısmı Türkiye tarafından Hatice Çoban’ın bir konuşmasında PKK propagandası yapmakla suçlanması ve hüküm giymesi kararı hakkında Türkiye’nin İnsan Hakları Şartı’nın 10. Maddesini çiğnediğine karar verdi. Avrupa İnsan hakları Mahkemesi kararında, Türk Mahkemelerinde görülen davada Hatice Çoban’ın,/ hüküm giymesine destek olarak kullanılan kanıtların güvenirliğini sorgulayan argümanlarının göz önünde bulundurulmadığı belirtildi. Bu şekilde Türkiye İnsan Hakları Şartı’nın 10. Maddesini çiğnemiş oldu. Avrupa İnsan hakları Mahkeme Türkiye’nin Hatice Çoban’a maddi zararına karşılık 2.500 avro ödemesine karar verdi. 
Politis gazetesinin ana haberi “Yakıt kömürü vergisine zam – İşte yeşil vergilendirme reformu” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor: Hükümetin ileriye götürmeyi amaçladığı yeşil vergilendirme reformu önerisini hazırlamakta olan TEPAK Üniversitesi Profesörü Theodors Zahariadis Politis’e verdiği demecinde “yeni bir döngüsel ekonomi modelinin yeni bir vergilendirme sistemi gerektirdiğini” söyledi. Zahariadis’e göre Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in açıkladığı yeşil vergilendirme reformu paralelinde ekonomik teşvikler verilmediği takdirde Kıbrıs’ın enerji ve iklim alanında üstlendiği hedefleri yakalaması çok zor. Devletin maliyesine etkisi olmayacak reform konusunda SEK sendikası kirlilik ve özellikle de araba yakıtı vergilendirmesinden elde edilecek gelirin, gelir vergisi iadesi yoluyla yurttaşa geri dönmesi konusunda baskı yapıyor. SEK bunun sayesinde yeşil vergi sistemi bir yeniden dağıtım aracına dönüşeceğini açıkladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Elektrik Kurumunda Sağlık Sandığı konusunda baskı devam ediyor…
Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mihalis Komodromos bugün ilgili bakanlıklarla görüşerek Kurum çalışanlarının sağlık fonunun kurum tarafından daha az yapılacak bir katkıyla hayatta kalması için gerekli yolların bulunması konusunu görüşecek. AİK Yönetim Kurulu Başkanı ilgili bakanlıkları konu hakkında Bakanlar Kurulundan yeni bir kararın çıkması konusunda ikna etmeye çalışacak.
- Kıbrıs İlkokul ve Anaokulu Öğretmenleri Savunma Birliği PADED Protoporia Cumhurbaşkanının hazırlamakta olduğu kabine değişikliğinde Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun Eğitim Bakanlığına getirilmesi ile ilgili söylentiler karşısında harekete geçti ve Cumhurbaşkanını bu konuda ikaz etti. PADED’İN yaptığı açıklamada 2018’de eğitim alanında sendikalarla Eğitim Bakanı arasında yaşanan çatışma sürecinde Prodromos Prodromu’nun açıklamalarının büyük rol oynamış olduğu ifade edildi.

Ve geldik son gazetemiz Filelefteros’a sevgili dinleyenler.
Filelefteros gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Sistemindeki sorunlarla ilgili.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Doktorlar bekleme listesinde – Ulusal sağlık Sistemi YESİ’ye toplu doktor girişi YESİ’nin olumsuz görüntüsünü değiştirdi – Sisteme yeni doktor katılımlarıyla tüm uzmanlık alanlarının ihtiyaçları karşılandı – Sisteme onlarca doktor kayıt başvurusu yapıldı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dünya Bankası’nın 2020 “Doing Business” raporuna göre Kıbrıs bir kişinin, hemen hemen, kolaylıkla işletme kurabileceği ülkeler arasında yer alıyor. Tüm dünyadan 190 ülke arasında Kıbrıs bu bakımdan 54. sırada yer aldı.
- Mevduat hesapları tıraşlama dönemindeki düzeyde kaldı
Nerdeyse altı yıldır Kıbrıs ailelerinin mevduat hesapları aynı durumda. 2013 yılından beridir bankalardaki mevduat hesaplarının toplamı 23 milyar dolar civarında seyrediyor. Açılan yeni mevduat hesaplarının yok denecek kadar az olduğu bildirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand