basın özetleri 03.10.19

Alithia Gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili. Haberin başlığı şöyle:
9 Ağustos konusunda zıtlaşma – Şartlarda anlaştılar mı anlaşmadılar mı? – Veri ve kararda yeni farklı yorumlamalar
Haberde şöyle yazıyor: BMGS Antonio Guteres iki toplum lideri ve garantör taraflarla New York’ta yaptığı görüşmeleri, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımları belirlemek için değerlendirdiği bir aşamada, iki toplum lideri arasında ansızın çıkan yeni zıtlaşma konusu, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri bir kez daha farklı yorumlar ve değerlendirmeler nedeniyle tıkanma riskiyle karşı karşıya getirdi. Yeni sürtüşme konusu iki liderin 9 Ağustos’ta yaptıkları görüşmede anlaşma koşulları üzerinde anlaşmaya varıp varmadıkları. Nikos Anastasiadis “9 Ağustos’ta referans şartlarında anlaştık. Geri adım atmak isteyenlerle aynı yolda devam etmeyeceğim” derken Mustafa Akıncı “9 Ağustos’ta referans koşullarında anlaşmaya varıldığına ilişkin bir belge olmadı. Anastasiadis doğruyu söylesin” açıklaması yaptı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kamu hizmetlerinin çağdaşlaştırılmasına yönelik ikinci adım – Bakanlar Kurulu dün yeni bir yasa tasarıları çerçevesini onayladı – Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis dijital reformla birlikte yeni yasaların devlet mekanizmasının işlevselliğini ciddi biçimde iyileştireceğini açıkladı. Yeoryiadis Kamu daireleri çalışanlarını değerlendirme sisteminde özlü iyileşmelere gidileceğini ve herkesi bir tutan “mükemmel” şeklindeki değerlendirmelere son verileceğini söyledi.
- Avrupa Parlamentosunda Kıbrıs Türk toplumuyla doğrudan ticaret konusunda kararlar alınmasına yönelik baskılar yapılıyor. DİSİ konunun kapalı kalması için çalışıyor. Partiden bir heyet müzakere için Brüksel’e gidecek.
Avrupa Halk partisi konunun gündeme getirilmemesini ve Avrupa’nın acentesinden çıkarılmasını talep edecek. AKEL’in de dâhil olduğu Birleşik Avrupa Solu grubu konunun tamamen kapatılmasını değil şimdilik dondurulmasını istiyor. Kuzey Yeşil solu grubu ise konunun Parlamentoda ele alınması ve kararlar alınması taraftarı. 
Haravgi gazetesi ana haberini “kredi akışı – sadece büyük yatırımcılar için – Küçük ve orta işletmeler için kredi olanakları tükendi – Kredilerin yeniden yapılandırılmasına 221 buçuk milyon – Mevduat hesaplarının faizlerinde yeni düşüş, kredi faizlerinde yeni artışlar” başlıkları altında veriyor.
Haberin içeriğine kısaca bir göz atıyoruz:
Merkez Bankasının yeni verileri çok büyük şirketlere verilen kredilerde artış, orta ve küçük işletmelere verilen kredilerde düşüş olduğunu gösteriyor. Verilen yeni krediler 2,24 milyara ulaştı. Kredi toplamının yüzde 62’si yani 1 milyar 390 bini işletmelerin, yüzde 38’i yani 848,7 milyonu ise konut ve aile ihtiyaçlarının.
Haravgi gazetesi Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmelere de yer veriyor
Başlık: Akıncı: 9 Ağustos’ta referans şartları konusunda anlaşma olmadı.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Türk Lideri, Nikos Anastasiadis’in 9 Ağustos’ta referans şartlarında anlaşmaya varıldığına ve devamında Kıbrıs Türk tarafının geri adım attığına ilişkin açıklamalarını yalanladı. Mustafa Akıncı dün yaptığı açıklamada 9 Ağustos’ta yapılan görüşmeden bir fikir birliği belgesi çıkmadığını ve olmayan bir belgeden geri adım atmak diye bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Mustafa Akıncı mademki referans şartlarında anlaşmaya varılmıştı o zaman Lut neden bir hafta Kıbrıs’ta kaldı diye sordu. BM çabalarının devam ettiği şu anda Nikos Anastasiadis’in açıklamalarının durum için hiç de elverişli olmadığını söyleyen Mustafa Akıncı’ya göre “Anastasiadis suçlamada bulunmak istemiyorum derken aynı zamanda tarafımızı suçluyor” dedi.
Mustafa Akıncı New York dönüşünden sonra yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Son iki yılda Kıbrıs Türk tarafı olası bir çözümün BM parametreleri içinde iki kurucu eyalet ve siyasi eşitliği olan bir federal çözüm olabileceğini söylüyor. Gerekli belgeler 11 Şubat 2014 ortak açıklamasında, geçmişteki yakınlaşma noktalarında ve GS’in 30 Haziran belgesinde var…
…Kıbrıs Rum lideri daldan dala kondu ve görüyoruz ki 30 Haziran belgesini kabul etmemek için uğraşıyor. Anastasiadis iki yıl boyunca 30 Haziran belgesini 4 Temmuz belgesi yapmak için çalıştı. Bunu Ceyn Hol Lut ve Antonio Guteres de biliyor. Birileri Guteres insiyatifini daha başlamadan öldürmeye çalışıyor. Sayın Anastasiadis’in onlardan biri olmaması lazım”.
Haravgi gazetesi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Mustafa Akıncı’ya cevaben yaptığı açıklamayı “Anastasiadis: 9 Ağustos’ta Referans şartları üzerinde anlaşmaya varıldı” başlığı altında veriyor ve haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis gazetecilerin sorularına cevap verirken, “referans şartları konusunda öncelikle şunu söylemeliyim ki 9 Ağustos’ta anlaşmaya varıldı” diyerek bu konuda Kıbrıs Türk liderine sorumluluk yükledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis “Sayın Lut adaya geldiği ilk gün referans şartlarında mutabık kalındığı konusunda bilgilendirildi ve Sayın Lut bizim arzumuz üzerine kısa bir açıklama hazırladı” dedi. Anastasiadis Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’yı “birileri bundan geri adım atıyorsa, birileri önceden karar verilmiş görüşler ortaya koyuyorsa çok üzgünüm ama ben bu yolu izleyemeyeceğim” diyerek suçladı.
Anastasiadis daha önce “attığı bir yığın geri adım konusunda Akıncı’yı asla suçlamadığını” iddia etmişti.
Aynı sıralarda DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki politikasını destekleyen açıklamalarda bulunuyordu. Averof Neofitu “Cumhurbaşkanının da sürekli tekrarladığı gibi, mümkün olan en kısa zamanda Kıbrıs sorununun çözümü için üzerinde anlaşmaya varılmış iki bölgeli iki toplumlu bir zemin üzerinde yeni bir insiyatif başlatılmalıdır” dedi. Averof Neofitu Kıbrıs Rum tarafının yeni tur müzakereleri arzuladığı mesajının gerek Cumhurbaşkanından gerekse de siyasi parti liderlerinden çıkması gerektiğini söyledi.
Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamasında BMGS’nin insiyatif üstlenmesi için kat edilmesi gereken bir mesafe var. Dolayısıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti kararlılıkla ilerlemeli ve BMGS’nin görüşlerine dayanarak müzakerelerin yeniden başlamasını talep etmelidir. Müzakereler yeniden başladığı takdirde Türkiye’nin tahriklerine devam etmesi son derece zor olacaktır” dedi.
ACCEPT LGBT ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada AKEL Genel Sekreteri, BMGS’nin nasıl devam edeceğini henüz bilmiyoruz. Biz bu konudaki kaygılarımızı dile getirip diyoruz ki, Hükümet, müzakereler başladığı takdirde, bu kez, işi engel ve önkoşul ortaya koymadan sonuna kadar götürmeye hazır olduğu mesajını vermelidir. Guteres çerçevesi gerek garantiler ve güvenlik konularında gerekse de siyasi eşitlik, etkin katılım ve bir olumlu oy konularında isteklerimizi karşılıyor” dedi.

Filelefteros gazetesi ana haberini “YESİ’de ilaç karmaşası – Eksiklilerin giderilmesi için zamanla yarışılıyor – Grip aşılarında da gecikme var – Özel alanda doktorlarla Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu ses tonunu düşürdü ve diyaloğa oturmaya karar verdi” başlıkları altında veriyor.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Sağlık Sigortası Kurumu ve ilaç ithalatı şirketleri, YESİ’nin uygulanmaya başlamasıyla ortaya çıkan piyasadaki ilaç eksikliği sorununun, Ekim sonları ile Kasım ayı başlarına kadar çözüleceği konusunda güvence verdi. İlaç ithalatı şirketleri bu konuyla ilgili olarak yetkili Danışma Komisyonunu işi ağırdan almak ve ilaç değerlendirmesini geciktirmekle suçlarken Sağlık Sigortası Kurumu iddiaları reddetti ve değerlendirilmesi üzere verilen 300 ilaçlık listeden sadece 25 ilaç hakkında şu ana kadar değerlendirme sonucu çıkmadığını söyledi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis özel jetlerile seyahat konusunu incelemeye aldı – Dün Sayıştay Dairesinden bir yetkili Cumhurbaşkanlığı Sarayını ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in özel süper lüks jetlerle seyahat ettiğine dair bilgi ve verileri topladı. Cumhurbaşkanının 2018-2019 yılları içinde yaptığı bütün seyahatler, bunların kaçının özel jetle yapıldığı, nerelere gidildiği ve bu seyahatlerin devlete maliyetinin ne olduğu konuları araştırılacak. Bunun yanısıra Cumhurbaşkanıyla birlikte ya da Cumhurbaşkanı olmadan başka hangi devlet yetkililerinin özel jetle seyahat ettiği ve bu giderlerin hangi fonlardan ödendiği konuları da inceleme altında.
- 135 bin kişi römatizma hastalıklarıyla boğuşuyor. Bakanlar Kurulu dün römatizma ve kas iskelet hastalıklarıyla mücadelede yeni strateji belirledi. 135 bin insanın römatizma hastalıklarından muzdarip olan Kıbrıs Rum toplumunda uzmanlar epidemik boyutlara ulaşıldığından söz etti.
- Hayat arkadaşının, evden yokluğunu fırsat bilerek, kadının reşit olmayan kızına tecavüz eden bir kişi 10 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Söz konusu kişi tecavüz, 13 yaşından 17 yaşına kadar olduğu dönem içinde genç kızı sürekli biçimde taciz etmek ve çocuk suiistimalinden suçlu bulundu.

Politis:
“Sosyal devlet menajer ister - Sosyal Hizmetler Dairesi, fazla mesai, dışarıdan hizmet alma ve işbirlikleriyle yeniden yapılandırılıyor - Sosyal Hizmetler Dairesi profesyonel psikologlar, psikiyatrlar ve çocuk psikologlarından hizmet satın alma yoluyla güçlendirilecek – Mahalle yetkilisi sistemiyle yurttaşın Sosyal Hizmetler Dairesine erişimi kolaylaştırılacak” başlığı altında verdiği ana haberinde Politis gazetesi şöyle yazıyor:
Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında bütünsel bir yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan, hemen uygulamaya konabilecek toplam 10 hareketle Sosyal Hizmetler Dairesini iyileştirme çabalarının başlatılmasına karar verdi. Bu konuda en önemli adımı, bir Proje İdare Ekibinin oluşturulması fikrinin hemen hayata geçirilmesine yönelik ihale açılması teşkil ediyor. Uzmanlardan oluşacak olan ekip Sosyal Hizmetler Dairesinin eylem planını ve genelde yeniden yapılandırma denetimini yönetecek. Çalışma saatleri dışındaki yurttaş şikâyetlerinin karşılanabilmesi amacıyla Sosyal hizmetler çalışanlarına fazla mesai yaptırılacak.
Politis gazetesinden diğer bazı haber başlıkları da şöyle:
- Devlet Hastaneleri ilk yardım servislerinde çalışan eksikliği konusuna acil çözüm aranıyor
- Lefkoşa’da yerel yönetim konusunda beş büyük belediyeye hemen hemen kesin gözüyle balkılıyor
- Liman yükleme boşaltma lisanslı şirketler derneğinin iki üyesi dernekten 367 bin avro çalmaktan suçlu bulundu.
- İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis, yeni kriterlerin hayata geçirilmesiyle, göçmenlerin iltica taleplerinin incelenmesi süresinin azaltılması ve AB fonlarından yararlanma konularında ilerleme kaydedildiğini açıkladı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

31 Temmuz
Sağlık Bakanı: Hastanelerin desteklenmesi için mümkün olan her türlü çaba sarf ediliyor.
17:40
Bakanlar Kurulu, yarından itibaren sadece nüfusun belirli gruplarına ücretsiz hızlı test yapılacağını hatırlattı.
17:37
Orman yangınları riski kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
17:30
Yetkililer yangın riskine karşı tetikte bulunuyor.
17:27
Delta mutasyonu Kıbrıs toplumuna tamamen yayılmış durumda.
17:22
Kıbrıs Pediatri Derneği: 12 yaş ve üzeri çocukların iyiliği için aşılanmaları gerek
13:30
Hızlı testler yarından itibaren sadece nüfusun belirli grupları için ücretsiz yapılacak.
13:29
Son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti ve 655 yeni vaka saptandı.
13:27
30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
Tüm haberler

Video on Demand