Anastasiadis'ten birlik ve beraberlik mesajı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, birlik ve beraberlik mesajı göndererek, Yunanlar ne zaman birlik içinde olduysa, büyük şeyler başardıklarını, bölünmenin ise yıkım getirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, ‘Ohi’ günü dolayısıyla Ayos İoannis Kilisesi’nde gerçekleştirdiği törenin ardından yaptığı konuşmada, ‘Yüzleşmek durumunda kaldığımız kritik gelişmeler karşısında, güçlerimizi birleştirmemiz gerekir’ dedi. Ortak hedefin, hukukun hüküm sürmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, insan haklarını, barış içinde birlikte yaşama koşullarını sağlayacak ve herhangi bir 3üncü gücün himayesi haline gelmeyecek, Avrupalı ve işlevsel bir devlete dönüşmesine izin verecek koşulların sağlanması olduğunu ifade etti.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bazı kişilerin ayaklarının yere basması için uygun açıklamaların yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğine dair net bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı, 25 Kasım’da Berlin’de yapılacak 3lü görüşmeye hangi beklentilerle gittiğine ve garantör güçlerin sadece Kıbrıs sorununun dış boyutları hakkında açıklama yapmalarına rağmen 5li zirvenin yapılmasını uygun görüp görmediğine dair sorulara yanıt vererek, müzakerelerin Kıbrıs’a ait olduğunu ve böylece iç boyutlara dahil olan konuların iki toplum lideri tarafından görüşüleceğini söyledi. Garantörlükler ve ordu konusuyla ilgili uluslararası boyutun, bugüne kadar garantör olan güçleri ilgilendirdiğini belirterek, Türkiye’nin diyaloğa katılmak için şart ve koşullar öne sürdüğünü kaydetti. Bu durumun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bilgisinde olması gerektiğini bazı kişilerin ayaklarının yere basması için uygun eylemlerin yapılması gerektiğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:27

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand