basın özetleri 24.10.19

Alithia gazetesi “Akıncı ile Türkiye arasında ikinci çatışma – Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’na bölücü açıklamalara son vermesi çağrısı yaptı ve Ankara’ya “Kıbrıslı Türklere tepeden bakan duruş ve tutumları tasdvip etmiyoruz. Kıbrıslı Türkler Türkiye’ye avuç açma pozisyonundan derhal kurtulmalıdır” mesajı verdi” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Ayın 12’sinde Mustafa Akıncı Suriye’ye operasyonunu eleştirerek Türkiye’yle çatışmaktan korkmadı. Bunun sonucunda Recep Tayyip Erdoğan’ın öfkesine üzerine çekti, Erdoğan açıkça Kıbrıs Türk toplumunu Nisan seçimlerinde Akıncı’yı göndermeye çağırdı. Kıbrıs Türk lideri dün de benzer bir adım daha atarak Türkiye’nin Suriye’ye karşı tavrını kınadı ve bu tutumunun Türkiye Dışişleri Bakanının söylediği gibi Nisan seçimleriyle her hangi bir alakası olmadığını açıkladı. Çavuşoğlu’nu ve genelde Türk politikacılarına “toplumu bölücü, bir kısmını ötekileştirici söylemlerden de artık vazgeçilmesi gerektiği” çağrısı yaptı. Türkiye’yle amir – memur ilişkisi değil sağlıklı ve dengeli bir ilişki istiyoruz diyen Akıncı “Kıbrıs Türk halkına tepeden bakan tutum ve davranışları halkımız tasvip etmiyor” ifadesini kullandı.
Alithia gazetesinin diğer bazı haberlerinden bazıları şöyle:
- Son Avro-barometreden sürprizler çıktı – Kıbrıslılar tabuları yıkıyor
Kıbrıslıların yüzde 46’sı “farklı dinden” bir Cumhurbaşkanına, yüzde 45’i de “farklı ulusal kökene sahip bir Cumhurbaşkanına” evet dedi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu 2011 yılında “Solcu bir Kıbrıslı Türk Cumhurbaşkanını sağcı bir Kıbrıslı Rum Cumhurbaşkanına tercih ederim” dediğinde Kıbrıs toplumunda bir tepki fırtınası kopmuştu. Şimdi Kıbrıslı Rumların cevapları onlarca yıllık bu tabuyu yıktıklarını gösteriyor.
- Şüpheli Suriyeli terörist Polisin elinde
Yüksek Mahkeme kararıyla, geçen Şubat ayında kuzeyden özgür bölgelere gelen şüphelinin gözaltına tutulmasının yasadışı oluğuna ilişkin talebi reddedildi.
- BM Resepsiyonunda Spehar iki liderden referans şartlarının oluşturulmasına yönelik çabalarını yoğunlaştırmalarını istedi.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Arkeolojik hazineler korumasız – Yeroskipu arkeolojik eserleri kuran gidiyor – Cumhurbaşkanı ve Başpiskopos arkeolojik kazılara ket vurdu – Konunun EVKAF nedeniyle siyasi boyutları da mevcut” başlıkları altında. Hasberdfe şöyle yazıyor:
Kültür mirasımız Başpiskoposluğun girişimci faaliyetlerine kurban ediliyor. Yeroskipu’da yapılan arkeolojik kazılar Bakanlar Kurulunun bölgenin arkeolojik mekan olarak adlandırılmaktan çıkarılması üzerine Arkeoloji ve Eski Eserler Dairesinin itirazlarına rağmen durduruldu. Kazıların devam etmesi için Başpiskopostan izin talep ediliyor ancak Başpiskopos geçen Ağustos ayından beridir gerekli izni vermemekte ısrar ediyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Akıncı Türkiye’ye bölücü açıklamalardan vazgeçilmelidir mesajı verdi.
- Altın pasaportlar konusunda Hükümetten yeni gaf – Muhalefete çamur atmaya kalkışan Hükümet Anastasiadis’in Avukatlık Bürosuna tosladı
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu “Geçmişte verilen pasaportlara ilişkin yapılacak araştırmada gerekli nedenler tespit edildiği takdirde mevcut ilgili yasa çerçevesinde pasaportların geri alınması için gerekli işlemler başlatılır” dedi. Bununla birlikte Prodromu araştırmanın İçişleri Bakanı tarafından yapılacağını yineledi.
Hükümetin tutumu muhalefet partilşerinn yeni tepkilerine neden oldu. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Kâr kapma” politikaları Kıbrıs’ı teşhir ediyor” dedi ve Kamboçya rejimi yetkililerine verilen pasaportların yanısıra kara para aklama ve vergi kaçırmakla suçlanan kişilere de pasaport verildiği konusunda şikâyetler mevcut olduğunu hatırlattı.
- Yurttaşlar Aya Napa Ormanında golfa sahası oluşturulmasına karşı protestolarına devam ediyor.
- Elektrik Kurumu Çalışanları Perşembe günü iki saatlik iş durdurma eylemi yapacak.
- Limasol dün de sel altında kaldı. Aşırı hava şartları dün Limasol’un yol ve kaldırımları su altında bıraktı, arabalar çamura gömüldü, binaların bodrum ve giriş katlarını su bastı, devrilen ağaçlar arabaların üzerine düştü. Limasol halkı bir kez daha önce de yaşamış olduğu manzaralarla karşı karşıya kaldı.

Politis gazetesinin ana haberi “Özel ve devlet doktorları maaşları arasındaki fark kaçış akını başlattı – Deloite şirketinin araştırması YESİ doktorlarının tazminatlarını kıyaslıyor – Devlet doktorları Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumunun gelirinin yüzde yirmisini talep etti – YESİ şahsi doktorlarının tazminatları arasında 21 bin avroya ulaşan farklılıklar görüldü başlıkları altında.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- Limasol’da yağan şiddetli yağmurlar kenti Venedik’e çevirdi.
- Son günlerde yaşanan aşırı hava koşulları sel karşıtı çalışmalar dosyasının açılmasına neden oldu. Limasol’da 28,5 milyon avro değerindeki önlem paketi önümüzdeki yaza kadar uygulamaya girecek. Lefkoşa’da belediyeler toplandı ve kentin sorunlu bölgelerinde yapılacak önlem girişimlerini koordinasyonunu görüştü.
- Elektrik Kurumu çalışan sendikalarının sağlıkla ilgili taleplerine cevap veren Maliye Bakanı Haris Yeoryiadis yarı resmi devlet kuruluşlarının sağlık sandığı konusunda Bakanlar Kurulu kararı olduğunu hatırlattı ve tüm yurttaşların YESİ karşısında eşit olduğunu belirtti.
- Milli Muhafız gücü silahlandırılıyor
Süperr modern radar sisteminin alınması konusunu görüşen Savunma Bakanlığının yılsonuna dek bu konuda karar alması bekleniyor. Kıbrıs Cumhuriyetinin silahlanma programına yönelik hareketlerini belirlemiş olan Savunma Bakanlığının hedefi savunmanın güçlendirilmesi fonunun 2020 yılı içinde 150 milyona ulaşması.

Filelefteros gazetesi ana haberini Türkiye’den 9 önkoşul – Mevlut Çavuşoğlu’nun çözüm müzakerelerine yönelik “gerekli” gördükleri” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Türkiye Dışişleri Mevlut Çavuşoğlu’nun talep çerçevesi dokuz maddelik bir liste içeriyor.
Buna göre Çavuşoğlu’nun Kıbrıslı Rumlardan ve Kıbrıslı Türklerden uymalarını istediği talepleri şöyle:
1. Federasyon çözümü tartışılabilir, olasılık dışı değil ancak tek çözüm zemini değildir.
2. Müzakereler çerçevesi belirlensin. Taraflar istişare edip görüşlerini belirlesin ve karar alındıktan sonra net bir müzakere çerçevesi belirlensin.
3. Müzakere belgesi hazırlansdın: Siyasi eşitliği oluşturan maddeler kaydedilsin. Türk tarafı için dönüşümlü başkanlık, etkin katılım, artı bir oy gibi olmazsa olmaz olan unsurlar belgede yer almalı ve müzakereler başlayacaksa sonuç alınmalı.
4. Her şey net olmalı. Atıfta bulunmak diye bir şey söz konusu olamaz. Her şey net olmalı.
5. Resmi olmayan müzakerelerde eş artı bir unsuru şart. İki taraf, garantör devletler ve Birleşmiş Milletler yer almalı. Ondan önce ise BMGS ve iki toplum liderinin üçlüsü yer almalı.
6. Önce anlaşma sağlanmalı.
7. Takvim konmalı.
8. Uyuşum sağlanmalı – Bu iş tek taraflı olmaz.
9. Kıbrıslı Rumlara mesaj: Kıbrıslı Rumlar eğer bu çerçevede müzakere etmek istemiyorsa bizim için müzakere konusu söz konusu olamaz. Bugüne kadar yaptığımız gibi çok olumlu bir biçimde KKTC ile devam edeceğiz”.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand