basın özetleri 23.10.19

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Beyaz liste” ilerliyor – Türkiye’ye karşı önlem alma vakti – AB’nin yetkili çalışma grubu onay aşamasında” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre hukuki konuları takip eden ve hukuki işlemleri ele alan Relex çalışma grubu iki belgenin ilk okumasını yaptı. İlki Federica Mogerini başkanlığındaki Avrupa Birliği Dış Eylemler Komisyonunun sunduğu otonom kısıtlayıcı önlemlerle ilgili yeni bir tüzüğün hazırlanmasına yönelik bir karar tasarısı, diğeri ise Komisyon’un sunduğu bir uygulama düzenlemesi.
Önümüzdeki günlerde üye ülkeler hukuki çalışma gerektiren iki tasarı konusunda görüş belirtecekler. Hedef Relex’in en kısa sürede iki tasarı üzerinde anlaşmaya varması ve Kasım ayı içinde siyasi düzeyde de kabul edilmesi. Beyaz Listeye Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi dâhilindeki faaliyetlerinde yer alan tüzel ve özel kişilerin de dâhil edilmesi konusunda öneriler de getirilecek. Bu durumda tüzel ve özel kişilerin mal varlığı dondurulabilecek, üçüncü ülkelerden olanların ise AB’ne girişi yasaklanacak ve onların da AB coğrafyası dâhilindeki mal varlığı dondurulabilecek.
Bu arada Avrupa Halk Partisi de Kıbrıs Cumhuriyetine destek ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi dâhilindeki faaliyetlerine yönelik daha sert önlemler alınması önerisi getirdi.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL’in kongresinin yolu açıldı. Tüm senaryolar açık. Kasım sonlarıyla Aralık başlarında partinin kongresi için yol haritası hazırlanacak.
- Elefterias Meydanı çalışmalarının son aşamasında olunduğu halde hâlâ beton yıkma çalışmaları yapılıyor. Yetkililer sorun olmadığını açıkladı. Çalışmanın müteahhitti bunun sadece banklar ve bank genişliğiyle ilgili bir yıktırma olduğunu söyleyerek tepkileri yatıştırmaya çalıştı.

Politis gazetesi ana haberini “Kamboçya camiasına ilişkin siyasi fırtına – İlk Kıbrıs pasaportunu alan Kamboçya Emniyet Müdürünün eşi oldu– Eşi ve kızlarının adli sicili Emniyet Müdürü’nün kendisi tarafından hazırladı” başlıkları altında veriyor ve haberinde şöyle yazıyor:
AKEL Cumhurbaşkanını doğrudan suçladı. Hükümetin eski bakanlarından Marios Dimitriadis’in pasaport işlemleriyle uğraşan babasının avukatlık bürosu Kamboçya Ekonomi Bakanı ve eşinin ve aileden iş adamlarının Kıbrıs pasaportu almasını sağlamıştı. Hükümet suçlamalara cevaben İçişleri Bakanlığının yatırım programına gönderme yaparken Andreas Dimitriadis Avukatlık Bürosu da “ofisimiz tarafından yapılan tüm pasaport başvuruları o dönemde geçerli olan ve Bakanlar Konseyi tarafından onaylanan tüm kriterlere uygundu” açıklaması yaptı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kasım ayında BMGS geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un, Kasım sonlarında yapılması düşünülen Guteres – Anastasiadis – Akıncı üçlü görüşmesinin ön hazırlıkları için yeniden adaya gelmesi bekleniyor.
- Güvenlik bölgesine Rusya’dan evet – Suriye’de Türk – Rus ortak devriyeleri yapılacak – Putin ve Erdoğan ateşkesi 150 saat daha uzatmak konusunda anlaştı başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları/ ABD ile sağlanan Suriye’de ateşkes anlaşmasını, bitmesine iki saat kala, bölgeden tüm Kürt savaşçılarının uzaklaştırılması için 150 saat daha uzatmak konusunda anlaştı. Moskova Ankara’nın endişelerini kabul etti ve Suriye toprağında güvelik bölgesi oluşturulmasına evet dedi. Rus ve Suriyeli askerler bölgeye giriş çıkışları kontrol edecek. Türk ordusunun ise bölgede ne kadar kalacağına ilişkin bir takvim kararlaştırılmadı.
- Laboratuvar klinikleri Derneği Başkanı Harilaos Harilau Ulusal sağlık Sisteminde kan tahlilleri suiistimali nedeniyle laboratuvar kliniklerinin ayakta kalamama riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı ve düzeyin düşeceğine dair korkularını dile getirdi. Tahlil oranı yüzde 30 arttı. En fazla yapılan tahliller listesinde D vitamini tahlili ilk sırada yer alıyor.
- Kıbrıs’ın tek Ruh Hastalıkları Hastanesi olan Athalasa Hastanesinde sefil, kabul edilemez ve insanlık dışı koşullar hüküm sürüyor. Pazar günü yağan yağmurlar sonucunda hastanede utanç verici manzaralar yaşandı. Çatının her tarafından sular aktı. Çatının bir kısmı çöktü ve duvarların sıvaları döküldü. Utanan yok mu?

Haravgi gazetesinin ana haberi “Kamboçyalılar Cumhurbaşkanını ve Kabineyi yaktı – Eski bir bakanın ailesinin hukuk bürosu olaya karıştı – Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu hakkında acımasız sorular - Altın pasaportlar The Laundromat filmine konu oldu” başlıkları altında veriliyor.
Gazetede kısaca şöyle yazıyor:
Kamboçya elit kesimine verilen Kıbrıs pasaportları mevzusuyla ilgili yakıcı ifşaatlar ve kafa kurcalayan sorular gündemde. Yapılan şikâyetlere göre pasaport başvuruları eski bir bakanın ailesine ait Baf’taki hukuk ofisi vasıtasıyla yapıldı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Turizm ve Otelcilik Okulu AXIK öğrencileri Filoxenia Otelinin, okullarına iadesini talep etti. AXIK Öğrenci Birliği dün Filoxenia’nın önünde bir protesto gösterisi yaptı.
- Türkiye ilan ettiği yeni NAVTEX’le savaş filosunun atışları için Kıbrıs’ın Münhasır ekonomik bölgesini bağladı.
- Bugün ilk elektronik mülk müzayedesi yapılacak.
- Kıbrıs kadın erkek eşitliği konusunda sınıfı geçemedi. Kıbrıs 28 AB ülkesi arasında 20. sırada yer aldı.
- Yeni kötü hava koşulları dün Biskopu bölgesinde ağaçları kökünden söktü, damları uçurdu, evleri sel bastı.
- Dolu yağışından zarar gören çiftçilere tazminatları Aralık ayında ödenecek.

Alitia gazetesi ana haberini Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak liderlik seçimlerine ayırmış.
Haberin başlıkları şöyle:
Kıbrıs gazetesinin yaptırdığı araştırmaya göre Akıncı favori – Kıbrıslı Türklerin ikinci favorisi Tufan Erhürman – Ankara’nın favorisi Özersay ve yerleşiklerin partisinin başkanı Erhan Arıklı son tercihler arasında yer aldı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Devlet çalışanları tüm ödeneklerini geri istiyor – Kriz bittiği halde devlet memurları hâlâ ağır bedel ödemeye devam ediyor – PASİDİ sendikası vardiya, fazla mesai, harcırah, kira, iyi davranış, yurt dışı ve daha başka ödeneklerinin 1.1.2013 tarihi öncesi durumuna getirmek için mücadele etme kararı aldı.
- Dış İşleri bakanlığı yeşil hat tüzüğünün daha sonuç verici kılınması ve mevcut sorun ve zorlukların aşılması maksadıyla tüzüğün tüm verilerini yeniden değerlendiriyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün, Meclisin Dış Konular ve Avrupa Konuları komisyonunu, Avrupa komisyonunun yeşil hat tüzüğü uygulamasına ilişkin raporu hakkında bilgilendirdi. Dışişleri Bakanı bakanlığının şu anda yeşil hat tüzüğünden doğan tüm verileri ele almakta olduğunu söyledi. Kıbrıs Cumhuriyetinin yeşil hat üzerinden ticaretin güçlendirilmesi amacıyla özgür bölgeden kuzeye doğru ticari ilişkilerin başlatılması konusunu da gündeme getirdiğini söyleyen Nikos Hristodulidis, AB’nin Kıbrıs Hükümetini kuzeyden meyve suyu ve tahin gibi işlenmiş ürünlerin de getirilmesi konusunda yokladığını ve böylesi bir kararın sadece siyasi koşullar elverdiği takdirde alınabileceğini de ifade etti.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand