basın özetleri 22.10.19

Haravgi gazetenin ana haberi hellimin Halloumi Birlik Logosu konusuyla ilgili.
Hellim konusunda affedilmez atalet – Hükümet hellimin süt oranları sorununa çözüm getirmedi – Hellim dosyası Avrupa Komisyonunda 5 yıldır askıda bekliyor – Yurt içinde ve dışında çıkarlar söz konusu” başlıkları altındaki haberde “Hükümetin bu konudaki ataleti Kıbrıs hellimine el koymak isteyenlere hellimin Kıbrıs ürünü olarak kaydedilmesine ve korunmasına hukuksal ve daha başka sorunlar yaratma olanağını verdi. Hükümet Hellim-Hallouminin Koruma Altına Alınmış Menşe Adının garanti altına alınmasına yönelik derhal önlem almaya ve harekete geçmeye çağrılıyor” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- BMGS Kıbrıs özel temsilcisi ve adadaki UNFICYP yetkilisi Elizabeth Spehar geçen Cuma günü Kıbrıs’ta görev yapan BM polisine nişan takma töreninde konuşurken Kıbrıs sorununa da değindi. Spehar Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerin başlamasına ilişkin kaygıların var olmaya devam ettiğini söyledi. “Gerek Kıbrıs gerekse de çevre bölge” için kritik dönemlerden geçildiğini söyleyen Spehar BM’in Kıbrıs’ta barış hedefine bağlı kalmaya devam ettiğini vurguladı ve Örgütün gerek liderlere gerekse de adanın kadın ve erkeklerine, herkes için daha parlak bir geleceğe giden yolu açmaları için çalıştığını ifade etti.
Spehar bu arada son araştırmaların Kıbrıs halkının çoğunluğunda, her iki toplumda da, barış ve çözüm arzusunun devam ettiğini ve güçlendiğini gösterdiğini de dile getirdi.
- Sağlık Sigortası Kurumu Ulusal sağlık Sistemi yESİ’de görüler suiistimallerin engellenmesi amacıyla yeni kısıtlamalar getirmeye karar verdi.
Kısıtlamalar bu kez laboratuvar tahlillerine yönelik olacak. Alınan bilgilere göre önümüzdeki günlerde yapılacak bir düzenlemeyle her doktor hastasına sadece kendi dalının gerektirdiği tahlilleri yazabilecek.
- Devlet Ormanlarında golf sahalarına hayır
Aya Napa’daki Sotira ormanında yapılması planlanan golf sahasının yapımına karşı, Haravgi gazetesinde yer alan ilgili bir haberden sonra bölge sakinleri ve yerel yönetim kararın uygulanmasını engellemek için harekete geçti. Önümüzdeki Perşembe günü Aya Napa Deniz Müzesinde bir protesto gösterisi yapılması kararlaştırıldı.

Alitiha gazetesi bugünkü ana haberini Nikolas Skuridis adlı Kıbrıslı Rum’un Larnaka Lapta köyüne dönmesi ve evini inşa ettirerek orda yaşamaya başlaması konusuna ayırmış.
Haberin başlıkları şöyle:
Dönüş kamuoyunu ikiye böldü – Barikatların açıldığı günlerin havası yaşanıyor – Kimileri Skuridis’in köyüne dönmesine olumlu bakarken kimileri de karşı çıktı – Takis Hacidimitriu bu konuda açıklama yaptı: Liderlik Kıbrıs sorununu çözemezse, herkes doğru bildiği şekilde kendi kendine çözer, dedi.
Bu arada Lisili emekli bir çift de yerleşmek üzere Lisi’deki evine geri döndü.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre Kıbrıs sorunuyla ilgili üçlü görüşmenin gerçekleşmemesi sürpriz olur.
Aynı Hükûmet kaynağının KYPE’ye verdiği bilgilere göre geçen hafta Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in de belirttiği gibi Guteres – Anastasiadis – Akıncı görüşmesi Kasım sonlarında bir Avrupa kentinde yapılacak. Hükümet ile BM bu konuda görüşüyor.
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos ile görüştü. İki politikacı onaylanması üzere Meclise sunulmuş olan reform ile ilgili yasa tasarılarını tartıştı. Cumhurbaşkanı öteki parti liderleriyle de benzeri temaslar yapacak.
- Kıbrıs Türk Toplumunda adayların belirlenmesiyle ilgili süreç başladı. Şu anda Hükümet ortağı olan Ersin Tatar ile Kudret Özersay’ın birbirlerine rakip olması olasılığı yüksek. Yapılan bir araştırma Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti’nin oy oranlarında artış olduğunu ortaya koydu.
- Patates üreticileri zararı belirlemeye çalışıyor.
Devlet tarafından alacakları tazminatlar en kısa sürede, belki de Kasım ayında üreticiye ödenmeye başlayacak. Bu arada Perşembe günü şiddetli hava koşullarının geri gelmesi bekleniyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Afet Fonu Tükendi – Tarımcıların bu yılki zararı 15 milyon – Pazar günü yaşanan şiddetli hava koşullarının zararları henüz hesaplanmadı” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Geçen Pazar günü yağan şiddetli dolu yağışları sonucunda Larnaka ve Limasolda Tarım Sigortası Sistemini işleyişinin ilk yılında ciddi bir dayanıklılık sınavıyla karşı karşıya bıraktı. Devlet ziraatçilere milyonlarca avroluk tazminat ödemek durumunda. Çiftçiye öngörülebilir tazminat ve destek için kurulan Afet Fonunda çiftçilerin katkılarından 4 milyon,/ 4,2 milyon da devlet katkılarından oluşan bir para bulunuyor. Bununla birlikte 2019 yılında çiftçinin gördüğü zararın karşılanması için gerekli olan miktar 15 milyon avro. Pazar günü meydana gelen zararlar ise buna dahil değil.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yeni Ruh Sağlığı Hastanesi master plan üzerinde çalışılıyor. Şu an kullanılmakta olan Ruh Hastalıkları Hastanesi büyük sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Binadaki hasarlardan doğan ve baş edilemeyen çok büyük sorunlar devam ederken yetersiz yatak sayısı nedeniyle eski hastalara çıkış yaptırılıp hastaneye yeni hastalar alınıyor.
- Ankara Akdeniz’de gerginliği tırmandırıyor
Türkler tehlikeli tahrikleriyle mevcut aşırı pressingi sürdürüyor. Atina Rodos ile Kastelorizo adası arasındaki bölgede askeri tatbikat açıklamış olduğu halde Türkiye aynı bölgede aynı gün ve saatlerde tatbikat gerçekleştireceğini açıkladı.
- Yavuz yine zorluklar yaşıyor
Edoğan’ın siyasi menfaatleri gemilerinin başını belaya soktu
- Dün Kuklia – Arhimandrita yolunda yaşanan trafik kazasında Baf’ta çalışmakta olan 38 yaşındaki Kiril Kirof hayatını kaybetti.

Politis gazetesinin ana haberi “Belediye suyu için milyonlarca para harcanıyor – Yurttaş belediyelerin su idaresinde görülen çürümüşlüğün kurbanı – Belediyelerin borçlarına 19 milyon ödedik, yetmedi – Önümüzdeki dönemde Devlet Aradipu belediyesine 10 milyon avroluk su gideri desteği yapacak” başlıkları altında.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı ve DİSİ uzun zamandır beklenen reformları bir oturumda Meclisten geçirtmenin çarelerini arıyor. Öte yandan Kabine değişikliği için tartışmalara da başlandı. Bu çerçevede dün Cumhurbaşkanı DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile görüştü. Bugün ise yakın çalışma arkadaşları ve Averof Neofitu ile görüşecek.
- Elektirk Kurumu AİK’te Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu ile anlaşma sağlanmak üzere. Kurumun çalışan sendikaları ile görüşen Çalışma Bakanı Cumhurbaşkanının yeşil ışık verip vermeyeceği konusunda temkinliydi. Çalışanların sağlık Sandığı aynen uygulanmaya devam edecek ancak Kurum YESİ’ye çalışanların sağlık ödeneğine katkısından sağlık sandığına yaptığı katkı miktarını geri alacak.
- Pazar günkü şiddetli hava koşullarından sonra üçüncü dünya ülkesi görüntüleri – Larnaka Hastanesine girmek için çamurlu sulardan geçmek gerekti – Pedieos deresinde görülen sorunların sorumluluğunu makamlar birbirine yüklüyor.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand