basın özetleri 21.10.19

Haravgi gazetesiyle başlıyoruz bugünkü basın özetlerimize.
3 milyar avroluk mülkiyet el değiştirdi – İlk elektronik müzayede testi Çarşamba günü – Bankalar ESTİA konut planı aracılığıyla kırmızı vergiler nedeniyle yapılan zorunlu satışlardan konut satın alıyor – Satışa sürülen malların yüzde elliden fazlası bankalar tarafından satın alınıyor” başlıkları altındaki Haravgi gazetesinin ana haberinde bankaların saldırgan metotlarla ödenemeyen kredilerin azaltılması taktiklerine başvurduğu yazıyor. Bankalar müzayedelerin satılamayan mallarını satın alıyor. Bunların arasında ESTİA konut kurtarma planı standartlarına giren ilk konutlar da bulunuyor. Şu ana kadar 3 milyar avroluk mülk el değiştirdi. Çarşamba günü ise ilk elektronik müzayedenin ilk uygulaması yapılacak.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Avrupa Mahkemesinde görülen hellim davasında yeni hukuksal mücadeleler gelişim aşamasında. Kıbrıs Hukuk Dairesi dün yaptığı bir açıklamayla, Bulgaristan’dan M.J. Dairies Food adlı şirketin 2014 yılında AB Telif Hakları Ofisine BBQLUMİ adlı bir peynir ürününü yazdırmak için başvurduğunu duyurdu. Bunun üzerine HALLOUMİ Birlik Logosu sahibi olan ve Kıbrıs ürünü hellimi korumakla yükümü kurumun hemen harekete geçerek itirazda bulunduğu bildirildi. Ancak AB Telif Hakları Ofisinin itirazı kabul etmemesinden sonra AB Genel Mahkemesi Ofisin kararına temyizi de reddetti. Ardından 2018’de HALLOUMİ Birlik Logosu sahibi kurum Hukuk Dairesinin de yönlendirmesi Genel mahkemenin kararını temyiz için AB Mahkemesine başvurdu.
Bununla birlikte Kıbrıs Hukuk Dairesi HALLOUMİ Birlik Logosunun bu kararlardan etkilenmediğini açıkladı.
- Avrupa Birliği hava kirliliği konusunda Kıbrıs devlet makamlarının iki ayağını bir pabuca soktu.
Avrupa Birliğinin ilgili talimatının 1 Temmuz 2018’de Kıbrıs Hukukuna dâhil edilmesi süresi sona erdiği halde bunun yapılmamış olması Kıbrıs’ı ceza ödeme riskiyle karşı karşıya bıraktı. Aynı şey ülkenin kirlilik maddelerinin %93 oranında düşürülmesiyle ilgili talimatları yerine getirmemiş olması için de geçerli.
23 Ekim günü Çevre Dairesinde yapılacak olan ve Çevre Komiseri, Çalışma Bakanlığı, Çalışma Teftiş Bölümü, Tarım bakanlığı, Hukuk Dairesi ve Bilim ve Teknik Odası ile yapılacak olan toplantıda konunun ele alınması bekleniyor.
- Pelatusa Muhtarlığının düzenlediği “Dostluk Şenliği’nde bir araya gelen Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler barış ve birliktelik mesajları verdi.
Yaptığı açıklamada bu güzel buluşmanın Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin iletişimine bir kanal oluşturmayı hedeflediğini belirten Pelatusa Muhtarı Andreas Sava “adamızın birleşmesine katkı yapmak ve yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ı düşünü kurmak istiyoruz” dedi.

Alithia gazetesinin ana haberi “Averof Neofitu gözle görülür bir endişe ve huzursuzlukla iç cephenin paramparça olduğunu söyledi – “Çözüm bulmak için her şeyden önce Türkiye’nin iyi irade göstermesi, Kıbrıslı Türklerle iyi işbirliğimizin olması ve öncelikle de diyaloğun yeniden başlaması gerektiğini göz ardı ediyoruz”.
Alithia haberinde şöyle yazıyor:
DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu bir kez daha her şeyi sözünü sakınmadan adıyla söyledi. Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde ve Mağusa’da yasa dışı faaliyetlerini tırmandırdığı ve Kıbrıs sorununun batağa saplanmış olduğu bu dönemde “partilerin saldırgan açıklamaları” nedeniyle iç cephenin paramparça edildiğini ve her tarafa toksin yayıldığını belirtti. Averof Neofitu bu konuda kaygı ve endişe içinde olduğunu saklamadı. Gazete muhalefet partilerinin her gün yaptığı açıklamalara bakıldığında bu durumun net bir görüntü verdiğinin anlaşılabileceğini yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis Lapta’daki evine geri döndü. Tazminat komitesinin Nikolas Skuridis’e mallarından bir bölüm araziyi iade etmesi üzerine Kıbrıslı Türk ve müteahhitlerin yardımıyla evini inşa ettirdi ve Kıbrıslı Türk dostlarının da katıldığı bir partiyle evine dönüşünü kutladı. “Şimdilik evde yalnız yaşıyorum. Karım gidip geliyor. Hafta sonları çocuklarımız ve torunlarımız da geliyor. Kıbrıslı Türk komşu ve arkadaşlarımla sorunsuz yaşıyoruz” diyen 79 yaşındaki Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis dönüş kararının sebebi sorulduğunda “doğduğum toprakta ölmek istiyorum” dedi.
- Dünkü şiddetli yağmurlar ve dolu yağışı sel baskınları ve büyük zararlara yol açtı. Yollar, evler ve bodrum katları sel altında kalırken tarım arazilerine de büyük zarar geldi. Çeşitli bölgelerde elektrikler kesildi. Merkezinin Lefkoşa’da olduğu ani sağanakların yol açtığı kötü koşullar altında İtfaiye 73 imdat çağrısına yetişmek zorunda kaldı.
- Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı okullarda uygulayacağı “Okulumu Yeşillendiriyorum, Mahallemi Yeşillendiriyorum” adlı yeni bir programla Kıbrıslı yurttaşların çevre bilincini geliştirmeyi ve Kıbrıs’ı yeşillendirmeyi hedefliyor. Yeni program okul ders ve faaliyetlerinin yanısıra örgütlü gönüllü grupların da yardımıyla son yıllardaki yangınlarda yok olan ormanlık arazilerin yeniden ağaçlandırılmasını ve toplumda ormanların yangınlardan korunması zihniyeti geliştirilmesini de kapsıyor.

Politis gazetesinin ana haberi “attıklarım kadar ödüyorum sistemi uygulaması – Tarım, Tarımsal kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis atık planlaması hakkında Politis’e açıklama yaptı – Hedef üç yılda atık sorununu çözmek – yasadışı çöp atmaya karşı sert önlemler” başlıkları altında veriyor.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Kentsel atıkların kaynağında idaresiyle ilgili yeni bir strateji uygulamasıyla Hükümet “attıklarım kadar ödüyorum” sistemini uygulamaya koyacak.
Tarım, Tarımsal kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis Yasal çerçeve mevcut atık sorunlarının çözümü için gerekli uygulamaları önümüzdeki üç yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyor.
Bu plan çerçevesinde yerel yönetim idareleri atık ayrışımının kaynağında yapılmasını ve kent atıklarının ayrı ayrı toplanmasını sağlayacak. Böylelikle hijyenik atık gömme yerlerine giden çöpler miktar olarak azalacak. “Attıklarım kadar ödüyorum” sistemi önceden ödenecek çöp torbaları uygulamasına dayanıyor.
Bakan Kıbrıs’ta daha fazla katı atıklar idaresi birimine gerek olmadığını vurguladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Cumhurbaşkanı en yüksek brüt maaşı alıyor. Ancak net maaş söz konusu olduğunda Cumhurbaşkanının maaşı Başsavcılık makamı, Yüksek Mahkeme Başkanı ve üyelerinden sonra dördüncü sırada. Bakanların maaşları bakanlıklarının müdürlerinden daha düşük.
- 143 Kıbrıslı genç birlikte yaşama sınavını başarıyla verdi.
Cyprus Frienship Program Senior School’da düzenlediği bir törenle programı başarıyla tamamlayan 143 Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gence diplomalarını verdi. Törende öğrencilerin aileleri de katıldı. Kıbrıslı gençlerin bir kısmı geçen yaz ABD’de ailelerin evinde konuk edilerek, bir kısmı ise Ayios Nikolaos Steyis Kampında bir süreliğine birlikte yaşamıştı. Bu süreç içinde bir kardeş kazandım diyen bir öğrenci izleyicileri duygulandırdı.
- Kıbrıs Kilisesi Ukrayna Kilisesi hakkında çekimser
Yunanistan Kilisesi bağımsız Ukrayna Kilisesini resmen tanıdıktan sonra Moskova Kilisesinin yeni tehditlerine maruz kalırken Kıbrıs Kilisesi yoğun iç sürtüşmeler nedeniyle tarafsız kalmaya devam ediyor. Özellikle maddi yöntemlerle Kıbrıslı Metropolitleri kontrolü altında tutmaya çalışan Moskova Kilisesi, Kıbrıs Kilisesinin, İstanbul Ekümenik Patrikhanesi ve Yunanistan kilisesiyle aynı çizgiyi benimsemesini önlemeye çalışıyor. Rusya ve Ukrayna Büyükelçilikleri Başpiskopos Hrisostomos’a yönelik güvensizlik konusunu gündeme getirdi.

Son gazetemiz de Filelefteros sevgili dinleyenler.
Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberini derelerin yönünü evlere doğru değiştirdi – Yağmur suyun doğal akışına geri döndürmek büyük meblağlar gerektirecek” başlığı altında veriyor.
Gazete şöyle yazıyor:
Bazı şahısların yasadışı bir biçimde hatta kimi durumlarda gerekli mercilerden kalkındırma adına izin alarak derelerin yönüne müdahalesiyle, derelerin suyu akıtma olanağını kısıtlaması ve bunun sonucunda taşmasıyla büyük zararlara neden olması vergi ödeyen yurttaşın sırtına onlarca hatta yüzlerce milyon avroluk vergiler bindirecek.
Bu sorunla baş etmenin bir yolu şimdi yağmur suyunun toplanacağı suni göller oluşturmak. Her gölün oluşturulması on milyonlarca masraf gerektirecek.
Filelefteros gazetesinden bazı başlıklar:
- Türkler Kıbrıs’ta uçan Yunan savaş uçaklarını hazmedemedi. Şimdi buna nasıl bir cevap vereceklerini düşünüyorlar.
- Çalışma ortamı gitgide kötüleşiyor – 1918’de çalışanlardan 2.190 şikâyet geldi.
- Kıbrıs çölleşme kâbusuyla karşı karşıya.
- Halk mobile telefon antenlerine karşı ayaklandı – Kanser vakalarındaki” artıştan sorumlu - Emba, Baf, Derinya ve özgür Mağusa bölgesinde protesto etkinlikleri

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand