basın özetleri 18.10.19

Filelefteros gazetesi ana haberini “yaptırımlar son etapta – Gelecek hafta Brüksel’de hukuki işlemlerin tartışılması başlayacak” başlığı altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Gelecek hafta Relex’te Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetlerinde rol oynayan ya da yer alan tüzel ve özel kişilere karşı yaptırım uygulanmasının hukuki işlemleri konusu tartışılacak. İyi haber alan kaynakların bildirdiğine göre konu nev-i şahsına münhasır bir olay oluşturduğu için olası hukuki komplikasyonlardan kaçınılması için işlemler zaman gerektiriyor.
Mevcut verilere göre Kasım ortalarında hazır olacak olan hukuki işlemlerden sonra beyaz listenin Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerinde rol oynamış ya da yer almış kişilerin isimleriyle doldurulması amacıyla öneriler dinlenecek.
Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri konusunun 13 Kasım’da, Yüksek Temsilci Feerica Mogerini’nin de görüş belirteceği Avrupa parlamentosunun genel oturumunda tartışılması bekleniyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunan F-16 uçakları ve Milli Muhafız Ordusu mesaj verdi, başlığı altındaki haberde Lefkoşa ve Atina’nın Milli Muhafız Ordusunun “Çelik ok” tatbikatında Yunan F-16 uçaklarının yer alamsı içe ve dışa yönelik mesajlar verdi. 19 yıllık bir aradan sonra ilk kez Yunan savaş uçakları Kıbrıs Milli Muhafız Ordusunun bir tatbikatında yer aldı.
- Ülkemize varan göçmenlerin sayısı 9 bine ulaştı. Bu yılın ilk 9 ayında Kıbrıs’a gelen göçmenlerin sayısı geçen yıl içinde gelen göçmenlerin toplamından bin kişi daha fazlaydı.
- Kıbrıs Türk partileri müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik şart ve önkoşullar ortaya koyuyor. Sağ partiler müzakere zemininin değişmesini talep ederken sol partiler siyasi eşitlik meselesi hakkındaki tartışmalara bir son verilmesini istiyor.

Politis gazetesinin ana haberi dün Türkiye’nin Suriye operasyonunda ateşkes yapılması için Türk tarafından Erdoğan – Çavuşoğlu, ABD tarafından ise Pens ve Pompeo arasında gerçekleştirilen ve yaklaşık beş saat süren toplantı. Gazete haberini Türk askerleri Suriye’de silahları indirdi – Dün geç saatlere kadar Kürtlerin niyetleri konusunda herhangi bir haber alınamadı –Trump Erdoğan’a milyonlarca insan hayatının kurtulacağı için teşekkür etti başlıkları altında veriyor.
- Avrupa Konseyi toplantısının sonuçları bugün – Önlemler masaya yatırılıyor – Suriye ve Türkiye konusu hakkında ciddi endişeler başlıkları altındaki bir başka haberde ise şöyle yazıyor: Suriye meselesi ve Türkiye – ABD arasında varılan geçici ateşkes anlaşması konusundaki gelişmeler, dünkü Avrupa Konseyi toplantısı çerçevesindeki dünkü akşam yemeği toplantısını uzamasına neden oldu. Toplantıda tüm üye ülke liderlerinin konular hakkındaki görüşlerini ortaya koyması bekleniyordu. Gecenin geç saatlerine kadar herhangi bir karar alınamadı. Kıbrıs Cumhuriyet Hükümet kaynaklarına göre Türkiye’ye karşı kısıtlayıcı önlemlerin alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte liderler sonuçlarda kullanılacak dil konusunu uzun süre tartıştı. Yunanistan özellikle gömen sorunu üzerinde durdu.
Politis gazetesinin diğer haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Milli Muhafız Ordusunun “Çelik Ok” tatbikatında Yunan F-16 savaş uçakları ve firkateynler de yer aldı.
- İçişleri Bakanlığından Altın pasaportlar konusunda yapılan açıklamada Kamboçya Başbakanı ve hükümet yetkililerine verilen pasaportlara dair en ufak bir söz edilmedi.
- İkinci ek bütçe 332 milyon olarak belirlendi. LED lambalarından Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’ye kadar her şey bütçeye dâhil.
- Elektrik Kurumu çalışanlarının Kurumdan talepleri konusunda sendikalar arasında çizgi farklılığı görüldü.
- Yüksek bina inşaatları uğruna Lefkoşa’nın eski binaları yıktırılıyor.
- Ölümcül kazaların önlenmesi yolunda yeni yaratıcı önlemler – Trafik kazalarının karakteristiklerini kodlama sistemi oluşturacak bir komitenin kurulmasına karar verildi.
Bugünkü Haravgi gazetesinin ana haberi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yabancılara pasaport verme uygulamalarıyla ilgili. Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor: Kamboçya’ya kadar uzanan dolap çevirme – Kamboçya Ekonomi Bakanı da Kıbrıs pasaportu aldı - Hükümet konu hakkında tek tek olaylar hakkında yorum yapmayacağını açıkladı – Gökdelen ve villalara karşılık pasaport
Haravgi, İçişleri Bakanının tek tek olaylar hakkında yorum yapmayacağını belirtmek yoluyla hükümetin Kamboçya başbakanına ve elit, yakın çevresine pasaport verildiğini kabul etmiş olduğunu yazıyor.
Haravginin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu Avrupa Birliğinin Kıbrıs Türk Toplumuyla doğrudan ticaret konusunun dondurulması kararını olumlu bir gelişme olarak nitelendirdiler.
AKEL Genel Sekreteri dün Baf’ta yaptığı açıklamalarda Avrupa Parlamentosu grup başkanlarının toplantısının tutanaklarının hazırlanmasından sonra AKEL’in konuyu takip edeceğini söyledi. Parlamentonun Sol grubunun bu kararın çıkmasında çok önemli bir oynadığını belirten Andros Kiprianu aşırı sağ grubun dışındaki tüm Avrupa parlamentosu gruplarının doğrudan ticaret konusunun şimdilik dondurulmuş olarak kalmasına oy birliğiyle karar vermesini memnuniyetle karşıladığını da ifade etti. Andros Kiprianu aynı zamanda şimdi herkesin dikkatinin Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin yeniden başlamasına odaklanması gerektiği değerlendirmesinde bulundu ve bunun Türkiye’nin Suriye işgalinin ortasında olamayacağını ekledi. “Uluslarası toplumun ve Türkiye’nin şu anda dikkati Suriye’ye çevrilmiştir” diye AKEL Genel Sekreteri insanlığa karşı işlenen bu suçun bir an önce sona ermesi dileğinde bulundu. Kiprianu, Kıbrıs sorununun doğru biçimde çözülmesinin son derece büyük öneme haiz olduğunu ve bu şekilde işgalden ve başta Türkiye olmak üzere başkalarının iç işlerimize karışmasından kurtulunabileceğini de söyledi. Son olarak Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’nın bu yönde ellerinden gelen çabayı göstermesi ve arzu edilen çözüme ulaşmak için uluslararası toplumun gerekli etkiyi yapması dileğinde de bulundu.
- Sağlık Sigortası Kurumu yetişkin doktorları ve çocuk doktorlarının Nöbetçi Doktor Sistemine ilgisinin son derece düşük olması konusunu düşündürücü buluyor. Sisteme başvuru süresi Eylül başlarında sona erdi ancak sadece beş başvuru yapıldı. Başvurulardan ise sadece bir tanesi usule uygundu.
Alınan bilgilere göre Nöbetçi Doktor Sistemine doktorların ilgi göstermemesinin ana nedeni ücret konusuydu. Doktor ücreti çalışma günleri dahilinde saat başına 40 hafta sonları ise altmış avro olarak belirlenmişti.
Bu gelişmelerden sonra sağlık Sigortası Kurumuişlemi iptal etmeyi ve gerekli düzeltmelerden yeni bir ihale açmayı düşünüyor.
- Limasol’da ilk doğal doğum kliniği açıldı. Doğum kliniğinin hedefi aşırı sezaryen doğum sayısının aşağıya çekilmesi.

Alithia gazetesi ana haberinin Brexit’le ilgili gelişmelere ayırmış. Gazetenin başlıkları şöyle:
Günlerce süren yoğun istişarelerden sonra Brexit deal ve soru işaretleri - Britanya ile Avrupa Birliği arasında olağan boşanma anlaşması sağlandı ama onay gerekiyor – Önümüzdeki Cumartesi günü kritik test: Britanya Meclisi evet ya da hayır için karar verecek
Alithia’nın diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Teşekkürler sayın Erdoğan… Trumo Türkiye cumhurbaşkanını Suriye’de ateşkes konusunda anlaştığı için kutladı – ABD Başkanının çektiği küfürleri övgüler izledi
- Doğrudan ticaret konusunda başarılı olduk – Konu dondurucuda kaldı
- DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos partisinin üçlü hedefinin Kıbrıs Cumhuriyetinin savunulması, güçlendirilmesi ve devamının sağlanması olduğuu açıkladı.
- AKEL Avrupa parlamenteri Niyazi Kızılyürek’in Kıbrıs Üniversitesindeki yerinden istifa mı etmesi yoksa emekliye ayrılması mı gerekiyor konusunun tartışması sürüyor. Niyazi Kızılyürek tartışmaları yersiz şeklinde değerlendirdi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Larnaka aşı merkezinde sabah saatlerinde gerginlik yaşandı
13:36
Hristaki: Aşılama programına zaman tanımak için koruma önlemlerine uyulması gerekiyor
13:35
Pittatzis bugün komite önünde ifade verecek
13:34
basın özetleri 07.05.21
13:33
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand